29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Nedir ?

Ülkede rejim sıkıntısı yaşandığı 1920li yıllarda Gazi Mustafa Kemal Atatürk bir çıkış yolu aramaktaydı. Halk, devlet ve hükûmet iyice köşeye sıkışmış durumdaydı. Bu çıkmazın içinde kalan hükûmet, 25 Ekim 1923’te toplu olarak istifa etti. Böylece Türkiye için cumhuriyetin kapıları aralanmış oldu.

28 Ekim günü ise Atatürk, hükümetin hala kurulamamış olmasının getirdiği sıkıntıyı gidermek için Çankaya Köşkünde Paşalara o ünlü sözü söylemiştir: ‘Efendiler! Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz!’ . Cumhuriyet rejimi ile Türkiye Cumhuriyeti resmiyete kavuştu ve yönünü Batıya çevirerek modernleşme sürecine girdi. Atatürk bu bayram için ‘’En büyük bayram!’’ demiştir.

29 Ekim 1923’te partide sunulan yasa tasarısındaki maddeler şunlardı:

– “Türkiye Devleti’nin hükümet şekli cumhuriyettir.”

– “Türkiye Devleti, yönetim birimlerini Bakanlar Kurulu aracılığıyla yönetir.”

– “Cumhurbaşkanı, Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından kendi üyeleri arasından bir seçim dönemi için seçilir.”

– “Cumhurbaşkanı, devletin başkanıdır. Bu sıfatla gerekli gördükçe Meclis ve Bakanlar Kuruluna başkanlık eder.”

Bunun üzerine bir gizli oylama yapıldı 158 üyenin tamamı tasarıya onay verdi. Bunun ardından ‘Yaşasın Cumhuriyet’ sesleri yükseldi.

Bu şanlı bayram 29 Ekim 1923’te resmi olarak bayram sayılmadı. Bunu bayrama çeviren en önemli etken halkın 29 Ekim ve 30 Ekim günlerini büyük bir şenlikle kutlamasıydı. 1924’ün 26 Ekim gününde ise devlet 986 numaralı kararname ile bugünün bayram sayılmasını resmileştirdi. O yıldan beri her yıl 29 Ekim büyük bir coşkuyla kutlanır.

Cumhuriyetin ilk yıllarında cumhuriyetin ilanının kutlaması günübirlik törenlerle gerçekleşirdi. Bu kutlamalarda sabahları resmikabul yapılır, ardından devlet erkanı önünde resmi bir tören yapılır ve fenerler yakılırdı. Fakat cumhuriyetin ilerleyen yıllarında bu bayramı kutlamak amacıyla Cumhuriyet Baloları düzenlendi. Günümüzde ise Cumhuriyet Bayramını kutlamak için stadyumlarda gösteriler düzenlenir ve akşamları geleneksel fener alayı devam eder.

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.