45 Dil Bilen Adam Kimdir? Beyni incelemeye alındı

09.04.2022
45 Dil Bilen Adam Kimdir? Beyni incelemeye alındı

“Hepsinde çok iyi değilim ama 25 dili de az çok biliyorum” diyen Smith aslında toplam 45 dil biliyor, bunların 24’ünü kullanarak uzun sohbetler yapabiliyor. 8 ayrı alfabeyi okuyup yazabiliyor. İtalyanca, Fince ve Amerikan İşaret Dili ile hikayeler anlatabiliyor. Kendi kendine Meksika’daki Nahuatl ve Montana’daki Saliş yerlilerinin dilini öğrenmeye çalışıyor. Hollandaca ve Katalancadaki aksanları o kadar başarılı ki doğuştan bu dilleri konuşanları bile şaşırtıyor.

ABD’nin başkenti Washington’da yaşayan 46 yaşındaki Vaughn Smith, halı temizleme işi yapıyor. Smith, 8’i ana dili gibi akıcı olmak üzere 45 dil bildiğini açıkladı. Bu diller arasında İngilizce, İspanyolca, Bulgarca, Çekçe, Portekizce, Rumence, Rusça ve Slovakça da bulunuyor. 

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü (MIT) Beyin ve Bilişsel Bilimler Laboratuvarı, Smith’in beynini incelemeye başladı. Birden fazla dil konuşabilen kişilere ‘poliglot’ denilirken, Smith gibi 11’den fazla dil konuşan kişiler ise ‘hiperpoliglotolarak tanımlanıyor.

You cannot copy content of this page