Anneler Günü Ne Zaman, Ülkelerde Anneler Günü Hangi Gün Kutlanır?

30.04.2021
Anneler Günü Ne Zaman, Ülkelerde Anneler Günü Hangi Gün Kutlanır?

Anneler Günü Ne Zaman, Ülkelerde Anneler Günü Hangi Gün Kutlanır?

Anneler Günü, önemli gün veya haftalar içerisinde ayrı yerde tutulan günlerin başında yer alır. Dünyaya gelmeden önce hayata beraber adım attığımız annelerimiz, genel olarak bizler için en fedakâr insan olarak önceliğimizdir. Ancak insandan bağımsız olarak da düşünüldüğünde annelik, diğer canlılar açısından da farklı bir konumdadır. Birçok canlıda ve insanda annelik kavramı, tabiri caizse fedakârlık ile eş değer konumda tutulabilir.

Anneler Günü Ne Zaman?

Her gün bilinmesi gereken bir durum olmakla birlikte annelerin değerini özel bir günle de sembolize etmek isteyen birçok insan, o günde annelerini hediyeler alarak ziyaret edip, onları mutlu etmeyi amaçlıyor. Bunun neticesinde ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde annelere özel günler belirlenmiştir. Bu özel günler, ülkeden ülkeye değişiyor. Ülkemizde ise ‘Anneler Günü’ Mayıs ayının ikinci pazarında kutlanıyor. Bu özel günde birçok insan adeta bayram havasındaymışçasına annelerini ziyaret ediyor, onlar için bir araya geliyor, onlara hediyeler alıyor.

Anneler Günü Ne Zaman Ortaya Çıktı?

Bu günü kutlama geleneği, muhtemelen çok daha öncelerinde ortaya çıktığı düşünülmekle beraber, bilinen anlamda Antik Yunan’a dayanıyor. Antik Yunan döneminde birçok tanrıçanın annesi hüviyetindeki Tanrıça Rhea için düzenlenen festivaller, Anneler Günü’nün ilk örneklerinden sayılıyor. Buradan Roma’ya geçen gelenekle de Romalılar M.Ö. 250 yıllarından itibaren Tanrıça Kibele için şölenler yapıyorlardı.

Modern anlamda ise kültürel yayılmacı politikaları ile de ön plana çıkan Amerika Birleşik Devletleri’nin popüler yaptığı bir geleneğe dönüştü. Anna Jarvis adlı bir kadının annesini anma amacıyla başlattığı etkinlikler, daha sonra yasallaştı. Jarvis, 1908’den itibaren bu anmalara başladı ve Amerika Birleşik Devletleri’nde 1914’te bu durum Kongre’nin onayından geçti. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra kültürel, askeri ve siyasal emperyalizmle yayılmacı bir politika izleyen Amerika Birleşik Devletleri üzerinden bu gelenek, birçok ülkeye yayıldı.

Hangi Ülke Anneler Günü’nü Ne Zaman Kutluyor?

Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere birçok ülkede Anneler Günü, her yılın Mayıs ayının ikinci pazar günü kutlanıyor. Ülkemiz de bu ülkeler arasında yer alıyor.

Anneler Günü’nü Mayıs ayının ikinci Pazar günü kutlayan devletler şu şekilde: “ ABD,  Anguilla, Aruba,  Avustralya,  Avusturya, Bahamalar, Bangladeş, Barbados, Belçika, Belize, Bermuda, Bonaire, Brezilya,  Brunei, Bulgaristan, Kanada, Şili, Çin, Tayvan, Kolombiya, Hırvatistan, Küba, Curaçao, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Ekvator, Estonya, Finlandiya, Almanya, Gana, Yunanistan, Grenada, Honduras, Hong Kong, İzlanda, Hindistan, İtalya, Jamaika, Japonya, Kıbrıs Cumhuriyeti, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Letonya, Malta, Malezya, Myanmar, Hollanda, Yeni Zelanda, Pakistan, Peru, Filipinler, Porto Riko, Slovakya, Güney Afrika, Saint Lucia, Saint Vincent ve Grenadinler, Sint Maarten, Singapur, Surinam, İsviçre, Rusya, Trinidad ve Tobago, Türkiye, Ukrayna, Uruguay, Venezuela ve Zimbabve

Diğer Anneler Günü Tarihleri

Bazı ülkeler de kendilerinin belirlediği tarihlerde bu günü kutluyor. Örneğin Norveç, Şubat’ın ikinci pazarında, Yunanistan 2 Şubat’ta, İsrail kendi takvimine göre Şevat’ın 30’unda kutluyor.

Mayıs ayının dışında en fazla katılımla kutlanan birkaç Anneler Günü tarihleri de söz konusu. Bu tarihler ve bu tarihlerde kutlayan ülkeler şunlar:

8 Mart’ta Kutlayanlar:  Afganistan, Arnavutluk, Ermenistan, Azerbaycan, Belarus, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Laos, Kuzey Makedonya, Moldova, Karadağ, Romanya, Sırbistan, Kazakistan ve Kırgızistan

Mayıs’ın Son Pazar Günü Kutlayanlar: Cezayir, Dominik Cumhuriyeti, Fransa, Fransız Antilleri, Haiti, Mauritius, Fas, İsveç ve Tunus

21 Mart’ta Kutlayanlar: Genellikle birçok Arap ülkesi tarafından ekinoksta kutlanıyor. Bu ülkeler Bahreyn, Mısır, Irak, Ürdün, Kuveyt, Umman, Lübnan, Filistin, Katar, Suudi Arabistan, Sudan, Suriye, Birleşik Arap Emirlikleri, Yemen

Mayıs’ın İlk Pazar’ı Kutlayanlar: Portekiz, İspanya, Macaristan ve Litvanya

You cannot copy content of this page