Aracın ronaltide titremesi veya stop etmesi

28.08.2021
Aracın ronaltide titremesi veya stop etmesi

Bu sorun bir çok insanın başına gelebilir. Öncelikle sorun bujilerde olabilir, buji değişimi ile sorun çözülmez ise bobinler kontrol edilir ve sorun çözülmez ise problemi enjektörlerde arayabilirsiniz. Tabiki aracınızı iyi bir ustaya götürüp onun tespitini ve çözümlerini görmeniz gerekir.

Rölanti sorunu yaşanması bu alanda çok sık görülmektedir. Otomobiller de enjektör arızası söz konusu olması halinde genel bir rölanti arızası olduğu da belirtilmektedir. Enjektör arıza yapması ile birlikte araç rölantiyi koruyamaz hale gelir ve stop eder. Bu durum da trafikte istenmeyen durumlardan biridir.

Egzoz gazı okuma değerlerinde bozulmalar meydana gelir. Aracınızın elektronik beyin yapısı olması halinde sizlere uyarı ışığı yakarak, bu durumu haber verecektir. Uyarı ışıklarını enjektör arızası gibi tüm arızalarda doğru bir şekilde bilmeniz gerekmektedir. 

  • Araç motoru çalışma sırasında olması gerekenden daha yüksek seste gürültüler yapar. 
  • Enjektör arızası halinde aracınızın hızını istediğiniz gibi ayarlamanız mümkün olmayacaktır. Hızlanma sorunu ve devir ayarlayamama sorunu meydana gelecektir. 
  • Araç çalıştırıldığı andan itibaren motor alanından ses gelmeye başlar. 
  • Araçta teklemeler meydana gelir. 
  • Araç harareti hızlı bir şekilde artar. Bu durum diğer parçalara da zarar verebilir. 
  • Araç performansı üzerinde performans düşüşleri meydana gelir. 
  • Yakıt sarfiyatında artış meydana gelir. 

Tüm bu arıza belirtileri aracın benzinli ve dizel olması halinde meydana gelen arızalardır. Bunun dışında LPG’li araçlarda da enjektör arızası söz konusudur. Enjektör arızası olan LPG’li bir araç içerisine benzin koyulması halinde bu sorunlar yaşanmayacaktır. Ancak zaman içerisinde enjektör tamamen bozulması halinde aracınızın kullanımı zorlaşacak ve tüm arıza belirtilerini gösterecektir. LPG’li araçlarda enjektör arıza belirtileri ise;

  • LPG ile giden bir araç kendi kendine benzine geçmeye çalışır. 
  • Benzinde doğru bir şekilde çalışan araç LPG sistemine geçilmesi halinde arıza gösterecektir. 

Tüm bu belirtiler önemli bir arızanın meydana geldiğini göstermektedir. Bu nedenle aracınızda herhangi bir enjektör arızası belirtileri görmeniz halinde direkt olarak oto servisinize başvurun. Sizler için sunmuş olduğumuz sistemimizde tüm profesyonel oto servisleri bir arada bulabilirsiniz. Otolye bünyesinde oto servislerimizi listeleyebilir ve adresinize en yakın olan oto servisi tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda yapılacak olan işlem için arayarak ücretsiz bir şekilde hizmet bedelini öğrenebilirsiniz. 

You cannot copy content of this page