Aşure Günü Nedir ? Hangi Gün? Aşure Günü Ne Zaman?

 Ülkemizde önemli kabul edilen birçok önemli gün ve haftalar vardır. Her biri şanlı tarihimizin dönüm noktalarından olan milli bayramlarımız, dini bayramlarımız, kandillerimiz ve geleneklerimizi, kültürümüzü yansıtan diğer günlerimiz. Her birini ilk günkü coşkuyla kutladığımız milli bayramlarımız, Ramazan ve Kurban Bayramlarımız ve diğer özel günlerimiz kültürümüzü oluşturan mihenk taşlarındandır. Bu günlerden birçoğu resmî tatil olmakla birlikte yaygın bir şekilde anılıp kutlanmaktadır.

 Tüm İslam Âlemi’nde yıllardır süregelen aşure geleneğini kuşkusuz hepimiz biliyoruz. İslam Dünyası’nda Hicri takvim kullanılması nedeniyle ülkemizde her yıl aşure gününün vakti değişmektedir. 2022 yılında aşure günü ne zaman? Aşure geleneği nedir? Gibi soruların cevaplarına içeriğimizden ulaşabilirsiniz. Keyifli okumalar.

AŞURE GÜNÜ NEDİR ?

 Aşure günü Hicri Takvim’de Muharrem ayının 10. Gününe denk gelir. Her yıl dört gözle beklenen bu gün çok önemlidir. Bu günde gerçekleştiğine inanılan birçok önemli olay vardır.

AŞURE GÜNÜ’NÜN ÖNEMİ

 Aşure Günü’nü önemli kılan bu gün yaşandığına inanılan hadiselerdir. Hz. Nuh’un Büyük Tufan’dan kurtulması ve Hz. Musa’nın İsrailoğulları’nı Firavundan kurtarması Aşure gününde gerçekleşmiştir. Ayrıyeten Hz. İbrahim’in ateşin içinde yanmaması, Hz. Adem’in tövbesinin kabul edilmesi, Hz. Yunus’un balığın karnından çıkması, Hz. Yakup ile oğlunun kavuşması, Hz. İdris’in diri diri göğe yükselmesi, Hz. İsa’nın doğması ve ölümden kurtarılarak göğe yükselmesi gibi hadiselerin bu gün yaşandığına inanılır.

2022 AŞURE GÜNÜ NE ZAMAN?

 Her yıl 10 gün öne çeken Aşure Günü 2021 yılında 18 Ağustos Çarşamba günüydü. 2022 yılında 8 Ağustos Pazartesi gününe denk gelecektir. Her yıl Aşure gününden başlanarak iki hafta boyunca aşureler yapılır, dağıtılır. Aşure dağıtmanın yanında paylaşma ve yardımlaşma ön plana çıkmaktadır.

AŞURE NEDİR?

 Dinimize göre Nuh Peygamber Büyük Tufan’dan kurtulup karaya ayak bastığında elindeki son malzemelerle bir yemek yapmıştır. Lezzetli mi lezzetli, faydalı mı faydalı bu yemeğin adı aşuredir. Aşure adı Arapçada 10 anlamına gelen “aşara” kelimesinden gelmektedir. İçeriğindeki temel malzemeler buğday, nohut ve fasulye gibi tahıllar olmak üzere içerisine kuru ve yaş meyveler, kuruyemişler katılarak daha da lezzetlendirilir.

AŞURE GELENEĞİ NE ZAMAN BAŞLADI?

 Aşure geleneği Hz. Nuh döneminde başlamıştır.

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.