Aysel İpar kimdir? Nerelidir? Vikipedi? Aysel İpar biyografi

18.01.2023
Aysel İpar kimdir? Nerelidir? Vikipedi? Aysel İpar biyografi

Aysel İpar kimdir? Nerelidir? Vikipedi? Aysel İpar biyografi

Aysel İpar, 1938 yılında İstanbul, Laleli’de doğmuştur. Asıl adı Aysel Belkıs’dır. Babası Amiral Numan İbrahim idi. Üsküdar Kız Kolejini bitirdikten sonra hemen Kazım Polat ile 1956 yılında evlendi ve 19 yaşında iken Serpil Barlas dünyaya geldi. Ardından bir oğlu oldu. Evlendikten 16 sene sonra 1972 yılında boşandı.

Savcılıktan istifa edip avukatlık yapan eşi Kazım Polat 1964 yılında Caddebostan Gazinosunun işletmeciliğini aldı. Daha sonra Taksim Belediye Gazinosunun işletmeciliğini aldı, Aysel İpar da burada şarkıcılık yapmaya başladı.

İlk kez 1971 yılında sahneye çıktı. Sanat yaşamına başlarken, Rafet Yalbaz‘dan solfej, Nazif Şen‘den mizansen, Sadun Aksüt ve Kadri Şençalar‘dan şarkı dersleri aldı.

Aysel İpar Ayrılmalıyız Artık şarkıları ile tanınmıştır.

Asıl adı Aysel Belkıs olan Türk Sanat Müziği Sanatçısı Aysel İpar, 1938 yılında İstanbul Laleli’de doğdu. Amiral Numan İbrahim’in kızı olan Aysel İpar, Üsküdar Kız Koleji’ni bitirdikten sonra 1956 yılında evlendi.19 yaşındayken kızı Serpil Barlas’ı dünyaya getiren İpar, ardından oğlu Serdar Yılmaz’ı dünyaya getirmiştir. Ancak evlendikten 16 yıl sonra 1972 yılında boşanmıştır. Savcılıktan istifa edip avukatlık yapan Kazım Polat, 1964 yılında Caddebostan Gazinosu’nun, daha sonra ise Taksim Belediye Gazinosu’nun da işletmeciliğini almıştır.

1974 yılında Kazım Polat’la evlenen İpar, dönemin bu ünlü mekanlarında assolist olmuştur. Sanat yaşamına başlarken, Rafet Yalbaz’dan solfej, Nazif Şen’den mizansen, Sadun Aksüt ve Kadri Şençalar’dan musiki dersleri almıştır.”Ayrılmalıyız Artık” isimli şarkı ile ünlenen sanatçı, 1989-2006 yılları arasında Amerika’da yaşamış ve Amerika’da bulunduğu süre içerisinde de Türk gecelerinde sahne almıştır. Bağdat Caddesi Feneryolundaki evinden 2021 yılında solunum yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılan Aysel İpar, doktorların tüm müdahalelerine rağmen  84 yaşında hayatını kaybetti..

You cannot copy content of this page