Barista nedir, ne işi yapar ? Barmen barista farkı ?

28.02.2022

Barista, kahve dükkanlarında, profesyonel kahve ekipmanlarıyla kahve hazırlamak ve sunmakla görevli kişiye verilen isimdir. Barista kelimesi İtalyancadır.

Barista; espresso yapan, sunan ve bilen kişiye denir. Barista kelimesi İtalyancadan gelmektedir ve kelimenin ilham kaynağı barmendir. İtalya’da erkek baristalara baristi, kadın baristalara bariste denmektedir.

Yerel Starbucks kafenize gidin ve bir çalışan veya yöneticiden bir barista başvurusu isteyin. Ayrıca barista başvurusunu online olarak doldurabilir ve gönderebilirsiniz. Başvuruyu doldururken Sosyal Güvenlik ve ehliyet bilgilerinin bulunduğundan emin olun.

2022 Kahve Ve Kakao Hazırlayıcısı (Barista) Maaşları Kahve Ve Kakao Hazırlayıcısı (Barista) maaşı ortalama aylık 6064 _TL’dir. En düşük Kahve Ve Kakao Hazırlayıcısı (Barista) maaşı 4253 _TL, En yüksek ise 7875 _TL’dir.

Barda alkollü ve alkolsüz içkileri, sıcak-soğuk içecekleri ve çeşitli aperatif yiyecekleri, bara gelen misafirlere sunan görevlilerdir. Barmen ve Barmaid pozisyonundaki kişilerin sunum becerilerini kullanarak bara gelen misafirlere ikram ve hizmetleri en iyi şekilde yapmaları gerekir.

Barmen maaşları tecrübelerine göre değişkenlik gösterir. En düşük barmen maaşı 3400 TL civarındadır, en yüksek ise 5800 TL civarındadır. Bir barmen ortalama olarak 4400 TL civarında maaş almaktadır.