Bebekler Neden Her Şeyi Yalar?

06.10.2021
Bebekler Neden Her Şeyi Yalar?


Doğumdan sonraki 0-2 yaş arasındaki dönem “bebeklik dönemi ” olarak kabul edilir. Bu dönemde anne çocuk arasındaki güven duygusu önemlidir. Güvenli bağlanma bu dönemde gelişir.

Bebeklik Dönemi Özellikleri Nelerdir?

Bebek anne rahminden ayrıldıktan sonra anne karnında öğrenmiş olduğu bir takım refleksleri gerçekleştirir bunlardan en önemlisi emme refleksidir bu sayede annesinin memesini kavrar ve emmeye başlar. Bu reflekslere yutma, tutma gibi refleksleri de eklenebilir.

0-1 Yaş Arası Dönemde Ne Olur?

Bu dönemde emme hazzını alan çocuk bu kez ağzını ve ağız çevresini öğrenme aracı olarak kullanmaya başlar. Bulduğu her nesneyi ağzına götürür, tadına bakar, yalar bu dönemin bir yaşta sona ermesi gerekir bazen 2 yaşa kadar uzayabilir.

Çocuğum Her Şeyi Yalıyor Ne Yapmalıyım?

Her şeyi yalama, ağıza götürme davranışı 0-2 yaş arasında görülüyorsa endişe etmenize gerek yok içinde bulunduğu gelişim dönemi özelliği olarak görülüyordur ve zamanla azalarak kaybolacak.

Bu Dönemde Evde Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Temizlik hususunda daha özenli olmak gerekiyor çocuklar bazen çok farklı yüzeylerde aldıkları nesneleri ağızlarına götürüp yalayabiliyor. Anneler güvenlik anlamında da dikkat etmeli. Çocuklar küçük cisimleri yalamaya çalışırken kaza geçirebiliyor. Bu cisimler boğaza, buruna hatta kulağa kaçabiliyor. Basit ev kazalarına çocukların gelişim özellikleri dikkate alınarak gerekli hassasiyet gösterilmelidir.

Yalama Davranışı Ne Zaman Sona Erecek?

Gelişim özellikleri göz önüne alındığında 0-1 Yaş arasında görülüp sonra bitmesi gerekiyor. Anneler çocuklarının gelişimini ve özelliklerini başka çocuklarla karşılaştırıp endişeye kapılabiliyor lakin her çocuğun bireysel gelişimi farklıdır. 48 ay civarına kadar endişelenmenize gerek yok.

Çocuğum 2 Yaşına Geldi Hala Nesneleri Yalıyor Ne Yapmalıyım?

İki yaşına kadar gelişimsel özellik olarak devam eden bu durumun en geç iki yaşında kaybolması gerekiyor eğer davranışı kaybolmamışsa ve çocuk davranışı sergilemeye devam ediyorsa altında yatan başka sebepler olabilir bu sebepler bazen nörogelişimsel bazen psikolojik bazen de tamamen farklı bir hastalıktan kaynaklanıyor olabilir. Bu gibi durumlarda anne ve babaların çocuklarını pedagog, çocuk gelişimci, psikiyatri gibi alanında uzman kişilere götürmeleri ve ilgili testlerin yapılarak sorunu erken yaşta tespit etmeleri gerekmektedir.

YORUMLAR

Bir Yorum Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page