Bebeklerde 2 Ay Aşısı Nedir?

19.04.2021
Bebeklerde 2 Ay Aşısı Nedir?

2 Ay Aşısı Nedir?

Gebelik gibi meşakkatli bir süreci geride bırakıp, yavrusunu eline alan anneyi uzun bir maraton beklemektedir, bu süreçte bebeğin sağlığı ve sağlıklı gelişimi için çeşitli aşılar yapılmaktadır. 2 ay aşısı da bebek için çok önemli olan aşılardan bir tanesidir. Bebeğin dünyadaki ikinci ayında yapılan rutin kontrollerinden sonra yapılan karma aşıya iki ay aşısı denmektedir. 2 ay aşısında rotavirüs, verem, pnömokok,  difteri, tetanoz, hib ve boğmaca gibi hastalıklara karşı antikorlar verilmektedir. 2 ay aşısı olarak bilinen bu aşıda toplamda 3 tane aşı yapılmaktadır. 2 ay aşısı aslında 2. Ay aşılarıdır.

2 Ay Aşısı Ne için Yapılır?

Henüz dünyaya yeni gelmiş, dünya ya adapte olmak için çırpınan bebeğin etrafında bir çok hastalık kol gemektedir, 2 ay aşısı bu bebeğin ettfında kol gezen rotavirüs, verem, pnömokok,  difteri, tetanoz, hib ve boğmaca gibi hastalıklara karşı yapılmakta ve bebeğin bu hastalıklara yakalanmaması, yakalanırsa rahat bir şekilde atlatmasını sağlamak için yapılmaktadır.

2 Ay Aşısı En Geç Ne Zaman Yapılır?

Bebeğin ikinci ayında yapılan rutin kontrolünde yapılması gereken 2.ay aşısı eğer sağlık bakanlığının aşı takvimine denk elen kontrol gününde yapılamadıysa ilgili hemşirenin bilgisi doğrultusunda 1 – 2 gün içerisinde yapılmalıdır. Sağlık bakanlığının aşı takvimindeki en önemli aşılardan bir tanesi olan 2 ay aşısının zamanını geçirmemek bebeğin sağlığı için önem arz etmektedir. Özellikle aşı konusunda tereddüt yaşayan ebeveynler sağlık bakanlığı görevlilerini istedikleri zaman arayarak gerekli bilgileri alabilirler.

2 Ay Aşısı Nasıl Yapılır?

Bebek için çok önemli olan 2 ay aşılarında Verem aşısı (BCG ) sol omuza deri içine yapılır. Bebeğin bir çok hastalığa karşı bağışıklık kazanmasını sağlan bu aşı omuz bölgesinden yapıldıktan sonra burada bir kızarıklık meydana gelir ve zamanla bu kızarıklık geçer. Pnömokok ( KPA 1 ) için yapılan aşı ise  Bacağa kas içine enjekte edilmektedir. Beşli karma aşı olarak tabir edilen DaBT – İPA – HİB 1aşı ise yine Bacağa kas içine enjekte edilerek yapılır. Yine bu dönemde özel olarak yapılması istenen ROTAVİRÜS 1 – İlk dozu ise eczanelerden özel olarak alınarak bebeğe ağızdan verilir.

Sol omuz bölgesine yapılan verem aşısında aşının olduğu yerdeki kızarıklık kısa sürede geçse de birkaç hafta içinde aşının bölgesinde şişlik ve ardından kabuklanma olacaktır, kabuk ile temas olması halinde kabuk kalkıp kanama olabilir, kan durduktan sonra tekrar kabuklanma olacaktır. Verem aşısının  uygulandığı noktadaki küçük, sert ve ağrısız şişlik birkaç ay geçmeyebilir, normal olarak karşılanan bu durum 2 aydan fazla sürer ise bebeği bir uzman doktora göstermekte fayda vardır.

2 Ay Aşısı Ücretli Mi ? Ücreti Ne Kadar ?

Bebeğin 2 ay aşıları sağlık bakanlığı tarafından çeşitli sağlık merkezlerinde, aile sağlığı merkezlerinde ücretsiz olarak yapılan aşılardır. Yeni doğan bebeklere ve çocuklara sağlık bakanlığı tarafından yaptırılan bu aşılar tamamen ücretsizdir, aile hekiminiz veya hemşireniz ile aşı takviminize göre irtibat kurarak bu aşıları ücretsiz bir şekilde çocuğunuza yaptırabilirsiniz.

2 Ay Aşısı Yapılmazsa Ne olur?

2 ay aşısı yapılmazsa bebek rotavirüs, verem, pnömokok,  difteri, tetanoz, hib ve boğmaca gibi hastalıklara karşı dirençsiz olur ve bu hastalıklara yakalanma riski aşı yaptıran bebeklere oranla fazla olur. Sağlık bakanlığının aşı takvimi doğrultusunda bebeğin ikinci ay aşısının zamanı geldiğinde bu aşıların yapılması sağlık bakanlığı yetkililerince talep edilmektedir, bebek için çok önemli olan aşıların başında gelen 2 ay aşısı bağlı bulunan sağlık ocağında çok rahat bir şekilde yapılmaktadır. Ücretsiz olarak sağlık bakanlığı tarafından ilgili sağlık kuruluşlarında yaptırılan bu aşıların yapılması hakkında sağlık bakanlığı zaman zaman açıklamalar yaparak teşvikte bulunmaktadır.

2 Ay Aşısı Uyku Yapar Mı ?

Hem bebekler için hem de ebeveynler için bebeklerin uykusu çok önemlidir, ilk aylarda bebeğin uyku düzeni ise çok daha önemlidir.2 ay aşıları yapıldıktan sonra bebeğin uyku düzeninde bir değişme olmaz, yani iki ay aşıları yapıldıktan sonra bebekte fazladan bir uyuma hali meydana gelmediği gibi normal uykusunda da bir azalma söz konusu olmaz. Bebekte görülme ihtimali olan bazı yan etkiler görülürse bebekte kısa süreli bir huzursuzluk olacaktır. Meydana gelen bu huzursuzluktan dolayı bebek gece uyumayıp, uyuduğu zaman da sürekli olarak ağlayarak uykusundan uyanabilir.

2 Ay Aşılarının Koruyuculuğu Nedir ?

Bebeklere yapılan aşılar her zaman tartışma konusu olmuştur, kimi ebeveynler bebeklerinin aşısız bir şekilde büyümesi için karar alırlar ve bebeklerine aşı yaptırmadan büyütürler. Yapılan her aşının amacı bebekleri korumaktır, her aşının farklı oranlarda koruyuculuk özelliği vardır. Bebeğe yapılan 2 ay aşısının da ne oranda koruyuculuğa sahip olduğu merak edilen konuların başında gelmektedir. 2 ay aşılarının net olarak bir koruyuculuk yüzdesi bulunmamaktadır. Yapılan aşılarda maksimum seviyede olumlu sonuç alınabilmesi için bazı koşullar etkilidir. 2 ay aşısından maksimum olumlu sonuç alabilmek için aşıların uygun doz, uygun teknik ile saklama koşullarında uygulanması gerektiği gibi aşıların üretim aşaması ve soğuk zincir ile depolama aşaması da aşının etkisinin oranını değiştirebilmektedir.

2 Ay Aşısı Yan Etkileri Var Mı? Var İse Nelerdir ?

Rotavirüs, verem, pnömokok,  difteri, tetanoz, hib ve boğmaca gibi hastalıklara karşı yapılan 2 ay aşısı yapıldıktan sonra bazı yan etkileri görülebilir, ufak tefek yan etkiler normal karşılanırken yüksek ateş bebekte görülürse doktora başvurulması gerekir. Bebeğin sağlığı için gerekli olan 2 ay aşıları, bebeğe herhangi bir zarar vermediği ve eğer görülür ise yan etkilerinin geçici süreli olduğu için mutlaka yaptırılması gerektiğini uzmanlar söylemektedir. Bebekleri korumak için yapılan bu aşılarda bebekte hiç ateş görülmeyeceği gibi az miktarda ateş olması da en yaygın görülen yan etkilerindendir. Ateş dışında kas ağrısı, iştahsızlık ve baş ağrısı gibi belirtilen nadir de olsa görülebilir, tabi ki bebek bu ağrılarını ifade edemeyeceği gibi huzursuz tavırlarla bu rahatsızlıklarını dışa vurup ebeveynlerine gösterirler.

2 Ay Aşısı Sonrası Huzursuzluk Ne Kadar Sürer ?

Bahsettiğimiz üzere 2 ay aşısındaki temel amaç bebeği Rotavirüs, verem, pnömokok,  difteri, tetanoz, hib ve boğmaca gibi hastalıklara karşı korumaktır. Aşı olan bebekte hiçbir yan etki görülmeyeceği gibi ateş dışındaki yan etkilerden dolayı huzursuzluk görülebilir. Bu gibi durumlarda ebeveynlere büyük rol düşmektedir. Paniğe kapılmadan bu huzursuzlukların geçici olduğu bilinciyle hareket edilmeli, 1 – 2 gün kadar huzursuzluğun sürmesi normal olarak değerlendirilirken 2 günden fazla süren huzursuzluk için vakit kaybetmeden doktora bebeği göstermekte fayda vardır.

2 Ay Aşısı Sonrası Ateş Ne Kadar Sürer ?

Bebeği çeşitlik hastalıklardan korumak için yapılan bu aşılar sonrasında bebekte ateş yan etkisi görülmesi doğal karşılansa  da ebeveynler bu konuda tedirgin olabilmektedirler, bebekte görülen ateş kısa süreliğine yükselip düşerse bunda herhangi bir sıkıntı yoktur. Fakat görülen ateş yüksek seviyede devam ederse vakit kaybetmeden ir sağlık kuruluşuna gitmek gerekir. Yükselen ateşin seviyesi çok yüksek değil ise korkmayı gerektirmez ve bu ateş 1 günde normale döner, normale dönmez ve 2. Günün sonunda da ateş devam ederse yine sağlık kuruluşuna bebeği götürmekte fayda olacaktır.

2 Ay Aşısı Sonrası Ne Zaman Banyo Yaptırılır ?

Yapılan aşılar sonrasında genellikle banyo yaptırmak herhangi bir sorun teşkil etmez. Fakat verem ( BCG ) aşısı istisnai aşılardan bir tanesidir, bu aşı yapıldıktan sonra bebeğin en az 48 saat aşı yaptırılmaması gerekir. 48 saat sonra zorunlu bir durum yoksa aşı yaptırmayıp 72 saatin beklenmesi bebek açısından daha sağlıklı olacaktır. Yani 2 ay aşısı yapıldıktan sonra bebeğe 72 saat banyo yaptırılması önerilmez.

You cannot copy content of this page