Bebeklerde İşitme Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

30.04.2021
Bebeklerde İşitme Testi Nedir? Nasıl Yapılır?

Bebeklerde İşitme Testi

İşitme Testi Nedir?

Bebeklerde işitme testine gelmeden önce işitme testinin ne olduğuna biraz değinelim. İşitme testi adından da anlaşılacağı gibi kişinin işitme fonksiyonlarını normal olup olmadığını anlamaya yönelik yapılan testtir.

Bebeklerde İşitme Testi Nedir?

Erişkin bir kişinin işitme fonksiyonlarını test etmenin farklı yolları vardır. Fakat bebeklerde durum biraz farklıdır. Yeni doğan bir bebeğin işitme sorunu yaşayıp yaşamadığını dışarıdan gözlemleyerek anlamanız imkansızdır. Dışarıdan yapılacak gözlemlerle yeni doğan bebeğin işitme sıkıntısı olup olmadığı anlaşılamayacağı için Sağlık Bakanlığı tarafından şart koşulan işitme testi, yeni doğan her bebeğe yapılmalıdır.

Bebeklerde işitme testi bebeğin işitme fonksiyonunun normal olup olmadığını anlamak için, bebeğin kulağına belirli şiddetlerde sesler verilerek sonrasında beyin dalgalarını ölçüp bu sesleri duyup duymadığını tespit etmek suretiyle yapılan bir testtir.

Bebeklerde İşitme Testi Nasıl Yapılır?

Sağlık bakanlığı tarafından onaylanan tarama protokollerine uygun olan 2 farklı işitme testi ülkemizde sıkça uygulanmaktadır. Bebeklerde işitme testine AOAE yani otomatik otoakustik emisyon testi denir, butest çok kısa sürer, 1 – 2 dakika içerisinde tamamlanan bu test güvenilir bir testtir. Bebeğin kulağına yumuşak uçlu bir kulaklık hafifçe yerleştirilir ve teste başlanır. Bebeğin kulağına belirli şiddetlerde sesler verilir, yapılan ilk testte net cevap almak her zaman mümkün değildir. Yapılan ilk testte olumlu sonuç alınmaması korkup panik yapmayı gerektirmez, bu her zaman olabilen bir durumdur. Bebeğin kalıcı bir işitme kaybı olduğunu göstermez.

İlk teste net bir sonuç alınamazsa konu ile ilgilenen uzman doktor ikinci bir test yapacaktır. Aynı gün veya farklı bir gün yapılabilecek olan bu testte ise ilk yöntem ile aynı yöntem uygulanabilir. Doktorun tercihine göre ikinci testte farklı bir yöntem olan AABR diye adlandırılan otomatik işitsel beyin sapı yanıtı testi de yapılabilir. Otomatik işitsel beyin sapı yanıtı testinde bebeğin başına ve boynuna 3 küçük sensör yerleştirilir, yumuşacık kulaklıklar bebeğin kulaklarının üstüne yerleştirilip klik sesi gönderilir. Yapılan bu ikinci test yaklaşık olarak 5 – 10 dakika kadar sürer.

Bu konuda önemli bir husus vardır ki yapılan bu testler bebeğin yalnızca doğumsal işitme kayıp risklerini belirler, sonradan meydana gelebilecek işitme kaybı durumlarını ebeveynlerin takip etmesi gerekir.

Bebeklerde İşitme Testi Ne Zaman Yapılı?

Sağlık bakanlığının zorunlu tuttuğu işitme testi, yeni doğan bebeklerin ilk kontrollerinde yapılmalıdır. Eğer yeni doğumda ilk kontrolde işitme testi yapılmadı ise ilk 3 ay içerisinde mutlaka yapılmalıdır.

Bebeklerde İşitme Testi Sonuçlar Nasıl Değerlendirilir?

Yapılan ilk testte bebeğin gönderilen seslere verdiği dönütler normal düzeyde ise işitmesinin normal olduğu değerlendirilir. Testlere olumlu dönüt alınmaz ise sonraki tekrar testinde bebeğini işitme sorunu olup olmadığı netleştirilmeye çalışılır.

Bebeklerde İşitme Testi Nerelerde Yapılır?

Ülkemizde doğan bebekler bu konuda şanslıdırlar. Ülkemizde doğum yapılan her sağlık kuruluşunda, özel olsun, devlet kuruluşu olsun işitme testi yapılmaktadır. Yenidoğan İşitme Tarama Üniteleri bu hastanelerde bulunur, bu ünitelerde eğitimli sağlık personeli tarafından uygulaması çok kolay olan, basit ve ucuz testler ile yeni doğan bebeklere işitme testi yapılır. Yenidoğan İşitme Tarama Üniteleri doğum yapılan sağlık kuruluşlarının bünyesindedir.

Bebeklerde İşitme Testi Ücreti Ne Kadar?

Ülkemizde doğan bebekler bu konuda şanslı olduğunu belirtmiştik. Çünkü ülkemizde yenidoğan bebeklere yapılan işitme testi ücretsiz olarak yapılmaktadır.

Bebeklerde İşitme Testi için Yapılmazsa Ne Olur?

Her ebeveyn bebeklerinin sağlıklı olmasını ister. Sağlıklı bir yaşam sürmesi için düzenli olarak kontrollerini, aşılarını, testlerini yaptır. Yeni doğan bebekte işitme testi yapılmaz ise bebeğin işitmesinde sorun olduğu anlaşılamaz ve erken tedavi için ileride çok geç olabilir. Bu yüzden sağlık bakanlığı yeni doğan bebeklerde işitme testinin mutlaka yapılması gerektiğini belirtmektedir.

İşitme kaybı yeni doğan bebeklerde 1000 de 3 oranında görülmektedir, yani her 1000 bebekten 3 ünde görülen doğumsal anomaliler arasında en sık görülen doğumsal bir sorundur. Her hastalıkta olduğu gibi işitme kaybında da erken tanı koyulmadığında bebeğin dil ve psikososyal gelişiminde sorunlar oluşacaktır. Ayrıca çevreye uyumda sorunlar ve iletişimde gecikmelerde ortaya çıkacaktır.

Bebekler de yeni doğumdan sonra işitsel gelişim süreci bebek 4 yaşına gelenek kadar devam etmektedir. İşitme taraması yapıldıktan sonra erken teşhis konması ve bebeğin erken rehabilite edilmesi bebeğin zihinsel sosyal ve ruhsal gelişimlerini olumlu etkilerken, bebeğin dil gelişimine çok büyük katkılar sunar. Doğumundan sonra en geç altı ay içerisinde işitme engeli teşhisi koyulan bebek, işitme cihazı kullanılarak özel eğitime alınırsa bebeğin konuşma becerisi, normal yaşıtlarına benzer seviyede gelişebilmektedir. Her ebeveynin istediği bebeğinin yaşıtları ile benzer bir şekilde gelişmesidir. İşitme engeli ile doğan bebeğin, test yapılmamadan bu engeli fark edilmez ise, bebeğin dil gelişimi durur ve bununla birlikte zihinsel, sosyal ve ruhsal gelişimi yavaşlar. İlerleyen yaşlarda ciddi sıkıntılara yol açar.

Bebeklerde İşitme Süreci?

Yeni doğan testi yapıldıktan sonra, bebeğin 3. ayıdan itibaren, bebek insan sesine duyarlı hale gelir. Bebek için insan sesi en önemli uyarandır.

Bebek 6 aylık olduktan sonra, 6-9 aylar arasında iken sesin yönünü ayırt etmeye başlar, bebeğe seslenildiğinde sesin geldiği yöne başını çevirir ve tepki verir.

Bebek 10. Ayının doldurduktan sonra kendisini de tanımaya başlar, kendi ismini bildiği gibi adıyla seslenildiğinde reaksiyon vermeye, gülmeye, başını çevirmeye başlar.

İşitme sorunu olmayan bebek 12. ayı bitirmeye geldiğinde yani 1 yaşını doldurduktan sonra bazı sözlü komutlara yanıt vermeye başlayacaktır.

İşitme sorunu olmayan bebek 18-24 aydan sonra ise kelime haznesi geliştiğinden, işitme sistemi sayesinde sözlü olarak kendisini ifade etmeye başlar. İşittiği kelimeleri, cümleleri tekrarlayıp kendisini ifade etmeye başlar.

Bebek için tüm bu olağan sürecin normal işlemesi bebeğin doğumsal bir işitme kaybının olmamasına, büyüme sürecinde işitme kaybı durumuna maruz kalmamasına bağlıdır. Yeni doğan bir bebeğin işitmesi normal iken, testleri normal çıkarken sonradan işitme kaybına yol açabilecek durumları veya doğumla gelen işitme kaybı durumlarını gelin beraber inceleyelim, nedir bu riskler?

Bebeklerde İşitme Kaybına Yol Açabilecek Riskler?

Bebekte işitme kaybı olabilecek durumların başında, anne ya da babada genetik işitme kaybı hastalığı olması gerekir, bunun dışında akraba evliliği de bebeğin işitme kaybı sorunu yaşamasına sebep olabilir.

Gebelik süreci bebeğin gelişimi açısından çok önemli bir süreçtir. Yenilen yiyecekler, içilen içecekler özenle seçilmelidir. Annenin gebelik sırasında geçirdiği ciddi rahatsızlıklar ya da gebelik süresince kullandığı ilaçlar bebeğin işitme kaybına sebep olmasına neden olabilir.

Düşük doğum ağırlığı, Sarılık, Yoğun bakım gerekliliği gibi etkenler de bebeğin işitme kaybına sebep olabildiği gibi özellikle 5 günden daha uzun süreyle gereken mekanik havalandırma gerekliliği de bebeğin işitme kaybı yaşamasına sebep olabilir.

Prematüre olan bebekler, yani erken doğmuş bebeklerde işitme kaybı riski olan bebeklerdir.

Kulağa zarar veren ilaç kullanımı da bebeğin işitme kaybına neden olabilirken,  İşitme kaybı da yaptığı bilinen çoklu hastalıkların varlığı, bu sendromlar bebekte işitme kaybının olmasını kaçınılmak hale getirebilmektedir.

You cannot copy content of this page