Bebeklerde Kol Çıkması Nedir? Bebeklerde Kol Çıkması Nasıl Anlaşılır ?

02.05.2021
Bebeklerde Kol Çıkması Nedir? Bebeklerde Kol Çıkması Nasıl Anlaşılır ?

Bebeklerde Kol Çıkması Nedir? Bebeklerde Kol Çıkması Nasıl Anlaşılır ?

Adından da anlaşılacağı gibi omuz eklemi dediğimiz kısımda, kol kemiğinin farklı nedenlerle çevre dokuları yırtarak, kapsüle zarar vererek çıkması haline kol çıkması deriz. Büyük bir tramva ile oluşan kol çıkması, bebeklerde daha sık görülür ve bebeklerde görülme riski fazladır.

Bebeklerde Kol Çıkması Belirtileri Nelerdir?

Bebeğin kol bölgesinde şişlik, morarma, kızarıklık veya kolda oluşmuş şekil bozukluğu, kol çıkmasının en sık görülen belirtileridir. Kol çıkması meydana gelen bebek büyük acı çekecektir, artan ağrılar nedeni ile ağlayacaktır. Bu ağlamaya istinaden vücudunda yapılan kontrolde kolundaki anormallik görülecektir.

Sık görülen bu belirtilerin dışında, kolun hareket ettirilememesi, Kol hareket ettirilmeye çalışıldığında şiddetli ağrı hissedilmesi, omuzdaki yuvarlak görünümün yerini kare benzeri köşeli bir görünüme bırakması gibi belirtilerde oluşabilir.

Bebeğin kolu kontrol edildiğinde, kol kemiğinin üst kısmında, omzun önünde, deri altında bir yumru ya da şişlik görülebilir.

Bebeklerde Kol Çıkmasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerin vücudu hassas ve esnek bir yapıdadır, bebeğin kaldırılırken kollarından tutularak çekilmesi, bebek ile oynarken kollarından tutarak savurulması, bebeğin ellerinden tutacakken ani ve yanlış bir hareket yapılması bebeğin kollarının çıkmasına neden olabilir. Bebeğin beklenmedik bir şekilde kollarının üzerine düşmesi de kol çıkıklığına neden olabilir.

Bebeklerde Kol Çıkması Halinde Ne Yapılmalı?

Büyük bir acı çeken bebeğin kol bölgesinde şişlik, morarma, kızarıklık veya kolda oluşmuş şekil bozukluğu gibi belirtiler görüldüğünde, vakit kaybetmeden en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

Bebeklerde kol çıkması çok hassas olan bir konudur. Evde yapılan yanlış müdahale bebeğin kolunun durumunun daha kötü olmasına ve daha da ağrımasına neden olacağı gibi, bebeğin kolunun dokusuna da zarar verebilir. İlk müdahaleyi evde yapabilecek durum var ise, bir bez parçası alarak bezi askı biçimine getirip, kolu omuza destek vererek sargı yapılabilir. Bu işlem şişlik ve ağrıyı azaltmaya yardımcı olacaktır. Şişlik ve ağrıyı azaltmak için bebeğin koluna buz konabilir. Bu işlemlerin hemen ardından acil servise bebeğin kolunu göstermek gerekir. Kolun çıkma durumuna göre bebeğin koluna herhangi bir ameliyat müdahalesi gerekebilir. İlk yardım konusunda tecrübe yok ise, aceleci ve bilinçsiz hareket edilecek ise kesinlikle bebeğe ilk müdahaleyi yapmadan acil servise götürmek gerekmektedir.

Bebeğin kolundaki şişlik, morarma, kızarıklık veya kolda oluşmuş şekil bozukluğu gibi belirtiler görülürken, aynı zamanda bebekte gözlerde büyüme, aşırı korku, hızlı soluk alıp verme gibi durumlar izleniyorsa vakit kaybetmeden derhal acil yardımı çağırmak gerekmektedir.

Bebeklerde Kol Çıkması Halinde Hastanede Hangi Müdahaleler Yapılır?

Bebeğin kolundaki şişlik, morarma, kızarıklık veya kolda oluşmuş şekil bozukluğu gibi belirtiler sonrasında acilen hastaneye götürülen bebekle ilgilenen uzman doktor bebeğin kolunu muayene eder, öncelikle bebeğin kolundaki şişlik, morarma, kızarıklık veya kolda oluşmuş şekil bozukluğu gibi durumların sebebini araştırır, kol kırığı mı, yoksa kol çıkması olduğunu tespit eder. Eğer Zarar gören kol yeniden konumlandıramıyorsa bebeğin çıkmış kolunu hareketsiz kalmasını sağlayacak şekilde tedaviye başlanır. Bebeğin kol kemiği dirsekten çıkmış ise ve kol kemiği konumlandırılamıyorsa, sinirler ve damarlar kaza sonucu hasar görmüş olabilir, bu durumda ameliyat yapmak gerekecektir.

Bebeğin kolunu inceleyen uzman doktor muhtemel olarak evde yapılması gereken bazı şeyler tavsiye edecektir, iltihap var ise bunu azaltmak için ilaç verecektir. Öncelikle doktorun tavsiyesine göre evde kolun üzerine buz koymak ve ağrıyı dindirmek ve varsa iltihabı azaltmak için verilen ilaçları bebeğe vermek gerekir. Kol çıkma durumuna göre, doktorun gösterdiği özel egzersizleri mutlaka uygulamak gerekir, bu egzersizler bebeğin çıkmış kolunun kaslarının güçlenmesine yardımcı olacaktır. Bebeklerde kol çıkması çok dikkat edilmesi gereken bir husustu, bebeğin ömür boyu sıkıntı çekmesine sebep olabilir. Bu yüzden uzman doktorun tavsiyelerine harfiyen uymak gerekir.

Uygulanabilecek tedavileri şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Kolun Yerine Oturtulması: Bu uygulama doktor tarafından, kolun durumuna göre birtakım işlemlerle kolun yerine oturtulması suretiyle yapılır. Bu tedavi sırasında uzman doktor uygun gördüğü takdirde lokal veya genel anestezi de uygulanabilir.
 • Kolun Sabitlenmesi: Bu işlen ise kol yerine oturtulduktan sonra yapılır. Yerine oturan kolun birkaç hafta sabit kalması gerekmektedir. Kolu sabitlemek için atel, askı ya da alçı tekniği kullanılır. Sabitleme işlemi bebeğin durumuna göre işlemi yapan uzman doktor tarafından karar verilecektir.
 • Ameliyat:  Kolun çıkması durumunda nadiren de olsa bazı durumlarda dışarıdan müdahale ile sorun düzeltilemez, bu nedenle ameliyat gerekebilir. Uzman doktor yapılabilecek tüm işlemleri yaptıktan sonra sonuç alınamaz ise bu yola başvuracaktır.
 • Ağrı Kesicilerle Tedavinin Desteklenmesi: Uygulanacak bu tedavilerin ardından ağrı oluşması tabi ki kaçınılmazdır. Çok hassas bir dönem geçiren bebeğin daha fazla acı çekmemesi için tedavi sürecinde ağrı kesiciler ile tedavi desteklenir. Tabi ki bu ağrı kesici ilaçlara bebeğin içinde bulunduğu ay, yaş, boy- kilo gibi bakılarak karar verilecektir. Tedavi işlemini yapan uzman doktor bebeğin hangi ağrı kesici ilaçları alacağını belirleyip, ebeveynlere gerekli bilgileri verecektir.
 • Rehabilitasyon Süreci: Ortopedik olarak yapılan her tedavi de olduğu gibi, bebeklerde kol çıkmasında da tedavi uygulandıktan sonra, hasar gören kolun yeniden eskisi gibi sağlıklı bir şekilde işlev kazanması için fizik tedavi gerekebilir, bu durumda yine tedavi işlemini yapan uzman doktor karar verip gerekli yönlendirmeleri ve takibi yapacaktır. Bu saydığımız maddeler bebeğin kol çıkma durumuna göre, kolun çıkma seviyesine göre, verdiği acıya ve zarara göre değişecektir. Yukarıda sayılan tedavi seçeneklerine doktor karar verecektir.

Bebeklerde Kol Çıkması Konusunda Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Her ebeveyn çocuğunun kolunun veya herhangi bir bölgesinin çıkmaması için, tedbirler almalıdır. Özellikle bebeğin düşmesine engel olacak tedbirler alınmalı, bebeği yataktan veya herhangi bir yerden alırken kollarından çekerek kaldırmamaya dikkat edilmelidir. Bebeğin gidebileceği merdivenlere, kaygan zemine dikkat etmek, evdeki olası tehlikelere engel olmak için temel güvenlik önlemlerini almak gerekir.

Henüz yeni yeni yürümeye başlayan bir bebeğin düşmesi sonucu hiç beklenmedik bir anda kolunun çıkması karşınıza çıkabilecek sorunlardan bir tanesidir. Gerekli önlemler alınırsa bebeklerde kol çıkması durumu minimalize edilebilir. 0 -5 yaş arası çocuklar için aşağıdaki tedbirler alınabilir;

 • Çocuklarla oynanan oyunlarda, her surette olursa olunsun sert hareketler yapmaktan kaçınılmak gerekir.
 • Hiçbir zaman bebeği kollarından tutarak kaldırmamalıdır. Eğer bebek kucağa alınacaksa ebeveynlerin çocuğu kol altlarından kavrayarak bebeği dikkatli bir şekilde kaldırması uygun olacaktır.
 • Ebeveynler dışında bebeğin abisinin veya ablasının ya da diğer çocukların bebeğin ellerinden tutup çekerek oynamasına izin verilmemeli, çocuğa çocuk emanet edilmemelidir.
 • Çocuk bakıcı ya da aile büyüğü birisine emanet edilecekse bebeklerde kol çıkığı hakkında gerekli bilgilendirme yapılmalı, bebeğe karşı dikkat edilmesi gerektiği bilgisi verilmelidir.
 • Bebek sallanarak uyutuluyorsa, kesinlikle ellerinden tutularak bebek sallanmamalıdır.
 • Unutmamak gerekir ki vücutta bir kere kol çıkması meydana geldiğinde, o bölgede kol çıkma olayının tekrar etme olasılığı yüksektir. Bu yüzden kol çıkma sorunu yaşamış bebeğin kolu düzelmiş ise mutlaka o bebeğe karşı daha dikkatli olunmalıdır.

You cannot copy content of this page