Bebeklerde Uyuz Nedir? Uyuz Nedir ?

03.05.2021
Bebeklerde Uyuz Nedir? Uyuz Nedir ?

Bebeklerde Uyuz Nedir? Uyuz Nedir ?

Uyuz hastalığı bir tür cilt hastalığıdır, kişiden kişiye değişen bölgelerde görülebilen, özellikle sonbahar ve kış aylarında artış gösteren uzuz hastalığı, son derece bulaşıcı bir hastalıktır. Dünya genelinde sıklıkla görülen uyuz hastalığı sarcoptes scabiei von hominis akarının cildin üst katmanına yerleşmesiyle ortaya çıkar. Bu akar ciltte tüneller açarak ilerler ve kaşıntıya neden olur. Çok duyulan bir yanlış bilgi ise kişisel hijyene dikkat edilmediğinden dolayı uyuz hastalığının çıkmasıdır, bu bilgi yanlıştır. Çünkü Uyuz hastalığı kişisel hijyenden bağımsız olarak herkeste görülebilmektedir.

Bebeklerde uyuz hastalığı ise yetişkinlerden daha tehlikelidir, bebek kaşıntı ihtiyacını orantılı olarak gideremeyeceği için kaşınan bölgeyle sürekli uğraşarak vücudunda ciddi hasarlara sebep olabilir. Sarcoptes scabiei von hominis akarı 8 bacaklı ve ancak mikroskop yardımı ile görülebilecek çok minik bir böcektir. Uyuz hastalığı insanlarda görülebildiği gibi hayvanlarda da görülebilen bir hastalıktır. Ev ortamından dışarıya çıkmayan bir bebeğin uyuz olması dışarıdan bu böceğin getirildiği anlamına gelir.

Bebeklere Uyuz Nasıl Bulaşır?

Uyuz salgını olarak bilinen bir salgın vardır, dünya genelinde çok yaygın olarak görülen uyuz hastalığının kaynağı olan Sarcoptes scabiei von hominis akarının kuluçka süresi vardır. 30 gün kadar sürebilen bu kuluçka süresinde, deri altına girdikten sonra ölü hücrelerle beslenerek büyür ve çoğalır. Bu akar Bit ve benzeri Parazitler gibi kan ile beslenmezler, ölü deri hücreleri ile beslenirler.

Enfekte olan kişiyle yakın temas akarların kolayca bulaşması için yeterlidir. Evde bulunan bir bebek ile genelde anne babası veya kardeşleri yakın temasta bulunur. Ebeveynleri dikkat etse de bebeğin kardeşleri, özellikle okula gidiyorlarsa, uyuz salgını olduğu zaman bu okuldan, arkadaş çevresinden bu akarları alıp eve getirebiliyor, genelde bu şekilde bebekler uyuz olmaktadır.

Uyuza sebep olan bu akarlar vücut dışında yani eşyalar üzerinde 48-72 saat arası hayatta kalabilirler. Bu nedenle uyuz olan kişinin kullanmış olduğu bir eşya üzerinde uyuz böceği günlerce hayatta kalabilir. Bu durumda da ortak eşya kullanımı sonucu günler sonra bile vücuda uyuz bulaşabilmektedir.

Bebeklerde Uyuz Belirtileri Nelerdir?

Uyuza sebep olan bu akarların kuluçka süresi 25 – 30 gündür. Kuluçka süresinin bu kadar uzun olması, bu akarların vücuda girdikten 25 – 30 gün sonra belirtilerini göstermeye başlayacağı anlamına gelmektedir. Aşağıda verdiğimiz semptomlar uyuzun en sık karşılaşılan belirtileridir. Aşağıda verdiğimiz semptomlardan bir tanesi ya da birden fazlasının görülmesi durumunda derhal en yakın hastanenin, cildiye (dermatoloji )  bölümüne gidilmesi gerekir. Bebeği uzman hekime muayene ettikten sonra uzman hekimin verdiği tedavi aksatmadan uygulanmalıdır.

 • Bebeğin vücudunun herhangi bir yerinde lokal bir bölgede görülen kaşıntı.
 • Bebekte uyuzdan kaynaklı kaşıntı genellikle kol, bacak, bel, koltuk altı, parmak araları, bilekler, göğüs uçları, diz kapağı ya da dirsek arkası kıvrımlarında görülmektedir. Ayrıca bebeklerde yüz, avuç içi, ayak tabanı ya da saçlı deride de kaşıntı görülür. Bebeğin bu noktaları ısrarla kaşıması büyük bir belirtidir. Yetişkinlerde ise uyuzdan dolayı genellikle vücudun çoğu yerinde kaşıntı görülebilir. Genital bölgede, kol, bacak, bel, koltuk altında daha sıklıkla görülür.
 • Bebek sıcak banyo yaptırıldıktan sonra, bebeğin sıcak bir ortamda bulunma ya da yatağa girdikten sonra kaşıntıda artış olması halinde uyuz ihtimali yükselir.
 • Kaşıntılı bölgede yara, kanama, kabarma ya da kabuklanma görülmesi.
 • Bebeğin cildinde görülen küçük oyuntular, uyuz akarının ciltte ilerlemek için açtığı tünellerden dolayı vücutta cilt yüzeyinde bu oyuntular oluşur.
 • Bebeğin o narin vücudunda sulanma veya sivilcelenme benzeri iltihap oluşumu var ise, bunlar da uyuz böceğine bakterilerin de eşlik etmesi sonucunda oluşabilen belirtilerdir.

Bebeklerde Uyuz Tedavisi Nasıl Yapılır?

Uyuz tedavisinin süresi ile yöntemi hastanın yaşına, bağışıklık sistemine ya da hastalığın düzeyine göre değişkenlik gösterir. Yeni doğan bir bebek ile 2 yaşındaki bir bebek arasındaki süreç bile birbirinden farklıdır. Uzman doktor tarafından bu durumlar değerlendirilerek krem veya ilaç seçimi yapılır. Uzman doktor duruma göre aşağıda verilen tedavileri uygulayabilir.

 • Bebekte uyuz fazla değil ise kükürtlü pomatlar, uyuz kremi, uyuz merhemi veya uyuz solüsyonu ile tedavi edilebilir.
 • Bebeğin alerjisi yoksa, Permetrinli ilaç ya da kremler kullanılır. Bebeğin durumuna, yaşına göre lokal ya da tüm vücuda uygulanır. Permetrinli ilaç sürüldükten yaklaşık 8 saat sonra bebeğe banyo yapmak gerekir. Uzman Doktor ilacın uygulama bölgesini, miktarını ve kullanma süresini bebeğin durumuna göre belirleyecektir.
 • Bebek uyuz olduktan sonra krem ve solüsyonlarla iyileşmez ise hap ile tedavi olması gerekebilir. Genelde bebeklerde bu işlem uygulanmaz.
 • Bebeklere uygulanan kremin 8 saat uygulaması sonucunda genellikle vücuda bulaşan hastalığa sebep olan akarların tamamı ölür. 8 saat uygulandıktan sonra olumlu sonuçlar gözlense de, tedbir amaçlı yaklaşık 10 saat sonra ikinci bir uygulama yapılabilir.
 • Bebekteki Uyuz böceğinin kuluçka döneminin yaklaşık 25 – 30 gün kadar olması, Uyuzun ailedeki diğer üyelere bulaşıp bulaşmadığı konusunda şüphe yaratır. Tabi ki  diğer üyelerin kaşınmıyor olması akarın bulaşmadığı anlamına gelmemektedir, çünkü kuluçka süresi 25 – 30 gündür. Uzman doktor bebek ile birlikte tüm aile üyelerinin de tedaviye katılması isteyebilir.
 • Bebeğin tedavi süresince başta bebeğin olmak üzere, ailenin tüm bireylerinin eşyaları mutlaka dezenfekte edilmelidir. Bebeğin kıyafetleri, havluları, nevresimleri ile yıkanabilir diğer tüm eşyaları yüksek ısıda yıkanmalı, bebeğin odası ve evin tamamı detaylıca dip köşe temizlenmelidir.

Bebekleri Uyuz Salgınından Korunmanın Yolları Neler?

Kalabalık yerlerde bulunan ebeveynler, okula giden çocuklar, doğal olarak uyuz salgını tehdidi ile karşı karşıyadır. Her hastalıkta olduğu gibi çocuklarda bu durum biraz daha hassastır. Çünkü çocukların bağışıklık sistemleri yetişkinlerin bağışıklık sistemine nazaran daha düşüktür.

Bebekleri uyuz salgınından korumanın en etkili yolu okula giden kardeşlerinin ve ebeveynlerinin dikkat etmesidir, uyuz olma riskleri olduğunda bebeğe temas etmemeleridir.

Henüz anaokulu ve ilkokul çağındaki çocuklar arkadaşları ile sürekli yakın temasta bulunurlar ve eşya paylaşımını sık sık yaparlar. Bu durumda aynı sınıfta olan bir uyuz hastası, uyuzu tüm çocuklara bulaştırabilir. Çocuğunuzu veya bebeğinizi Uyuz’dan korumak için aşağıdaki maddelere uymanızda fayda vardır.

 • Çoğu evde genellikle ortak kullanılan Havlu, terlik, tarak ve benzeri eşyalar kişiye özel olmalıdır, ortak kullanılmamalıdır, bebeğin havluları ve tarağı mutlaka farklı olmalıdır.
 • Çocukların ve bebeklerin enfekte kişilerle yakın temas kurması engellenmelidir. Enfekte olan çocuk ile diğer çocuk aynı yatağı paylaşmamalı, aynı eşyaları kullanmamalı, enfekte süresince mümkünse aynı odada kalmamalıdır.
 • Ailede uyuz olan birisi var ise, diğer bireylerde hastalık belirtilerinin ortaya çıkmasını beklememeli, vakit kaybetmeden uyuz tedavisi sürecine diğer bireyler de dahil edilmelidir.
 • Ailede uyuz olan kişinin çamaşırları mutlaka ayrı yıkanmalıdır.
 • Hastane, alışveriş merkezi gibi yerlerde bebek bakım odası gibi yerlere bebek götürüldüğünde, kullanılması zorunlu olan eşyaların temizliği konusunda hassas olunmalıdır.
 • Son yıllarda uyuz salgını fazlasıyla görülmektedir, hastanelere uyuz salgını ile ilgili gelen vaka sayıları oldukça fazladır, yukarıda belirtilen önlemlere dikkat ederek enfekte olma riski minimuma düşürülebilir.

You cannot copy content of this page