Bebeklerde Vitiligo Nedir?

29.04.2021
Bebeklerde Vitiligo Nedir?

Bebeklerde Vitiligo Nedir?

Halk arasında “Alaca” Hastalığı veya “Ala” hastalığı olarak da bilinen, Latince vitelius kelimesinden türeyerek gelen vitiligo, cilt de süt beyazı renginde lekeler ve yamalar oluşmasına neden olan bir deri hastalığıdır. Tabi ki bebeklerde görülen vitiligo hastalığı yetişkin bireylerde görülen vitiligo hastalığından bazı farklılıklar göstermektedir. Bebeklerde vitiligo, yetişkinlerde başlayan vitiligodan maalesef daha kötüdür. Küçük yaşta beyaz lekelerin başlaması, kısa sürede yayılmasına ve vücuda daha hızlı yayılmasına sebep olmaktadır. Bebeklerde vitiligo inişli çıkışlı seyir gösterebilmektedir. Vitiligo hastalığının Alaca veya ala olarak halk arasında bilinmesinin sebebi deri renginde farklılık olmasından dolayıdır, normal görünümden çok farklı göründüğü için bu şekilde isimlendirilir. Yaygın olarak görülen bir hastalık olduğundan hemen herkes hayatının bir döneminde Vitiligo hastası olan birisini görmüştür, yakınları, akrabaları veya arkadaşları vitiligo hastası olabileceği gibi, kişinin kendisi de vitiligo hastası olabilmektedir, bu hastalık deri yüzeyindeki bir görüntüden ibaret olduğu için dış görünüşünü çok düşünen ve kendi psikolojisini bozan insanlar vardır, bu durumdan kaçınmak lazımdır. Günümüzde tedavisi mümkün olan Vitiligo hastalığı, artık normal bir hastalık olarak görülmekle birlikte, insanları kendimizden soyutlamanın, dışlamanın bu hastalığa bir faydası olmayacaktır.

Bebeklerde Vitiligo Belirtileri Nelerdir?

Her hastalıkta olduğu gibi erken teşhis edilen bebeklerde vitiligo hastalığı da tedavi için olumlu bir adım olabilir, şimdi bebeklerde vitiligo belirtilerine bakalım.

  • En belirgin ve hastalığın teşhisinde görülen belirti vücudun belirli  yerlerinde süt beyazı renginde lekelenmeler oluşmasıdır.
  • Hormonlarda bozuklukta bu hastalıkla beraber görülen bir rahatsızlıktır, vitiligo olan bebeklerde özellikle tiroid hastalıklarına da rastlanmaktadır.

3 yaş üzeri çocuklarda vitiligo hastalığına ek olarak D vitamin eksikliği de görülür, bariz D vitamini eksik çocuklarda yapılan testlerde vitiligo teşhisi konulabilmektedir.

Bebeklerde Vitiligo Nedenleri Nelerdir?

Genetik faktörlerin etkili olduğu vitiligo hastalığında etkili olan bazı maddeler aşağıda verilmiştir.

  • Ateşli hastalıklar
  • Güneş yanıkları
  • Ağır travmalar
  • Anemi (Kansızlık)
  • Diyabet hastalığı
  • Sedef hastalığı
  • Guatr (Otoimmün tiroid hastalıkları)
  • Stres (Yetişkinler için )

Bebeklerde Vitiligo ve çocuklarda Vitiligo için Hangi Doktora Gidilmeli?

Çocuklarda veya bebeklerde yukarıda belirttiğimiz belirtiler görülür ise vakit kaybetmeden derhal bir dermatoloji uzmana çocuk gösterilmelidir. Bebeğin veya çocuğun sağlığı için uzman dermatoloğun koyduğu teşhis ile hareket edilmelidir.


Bebeklerde Vitiligo Teşhisi Nasıl Yapılır?

Bebeklerde Vitiligo hastalığında tanı, beyaz lekelerin tespit edilmesi ile dermatoloji uzmanı tarafından yapılacak fiziksel muayenede koyulabilir.

Dermatoloji uzmanı Vitiligo teşhisinin kesinleştirilmesi için Wood ışığı adı verilen ışık ile inceleme yapacaktır. Normal ışık altındayken görülmeyen deri farklılaşmaları ve küçük olan beyaz lekeler Wood ışığı ile yapılan muayene esnasında lekelerin görünürlüğün artmasından dolayı kolaylıkla tespit edilebilir.

Bebeklerde veya çocuklarda vitiligo teşhisi Wood ışığı altındaki inceleme ile birlikte yapılan klinik muayenede mümkündür. Teşhisin yapılamadığı durumlarda, hekimin uygun görmesi halinde deri biyopsisi, patolojik inceleme gibi farklı tanı testlerinden de faydalanılabilir.

En sık hastanın el, yüz, kol, bacak ve genital alanlarında görülebilen Ala hastalığı olarak da bilinen bu hastalığın tedavisi tabiki de mümkündür, uzman doktorlardan yardım alınarak, diyabet, troid hastalığı olanlarda daha çok görülen bu vitiligo hastalığı tedavi edilebilir. Yaz aylarında sıklıkla belirginleşen, güneşin etkisi ile yayılma hızını arttıran, bulaşıcı olmayan, tedavi edilebilir bir hastalık olan vitiligo hastalığı tedavisi hastanın yaşına göre değişiklikler gösterir.

Bebeklerde Vitiligo Tedavisi Nasıl Yapılır?

Cilt renginin eski haline gelmesi için bebeklerde vitiligo hastalığının tedavisine yönelik bir takım tıbbi işlem ve tedaviler yapılır. Tabi ki tüm hastalıklarda olduğu gibi vitiligo hastalığında da hastalığın oluşum sebebine yönelik araştırmalar yapılır, hastalığın oluşumuna sebebiyet veren bu etkenlerin ortadan kaldırılması veya hafifletilmesi hastalığın tedavisinde önemli bir rol oynar.

 İnsan vücudunda, bağışıklık sisteminin gerektiğinden fazla çalışması halinde bazen insan vücudu kendi dokularını yabancı olarak algılar ve bu dokulara saldırarak vücuda zarar verir. Bu bağlamda insanın bağışıklık sisteminin kendi dokularına saldırması ve zarar vermesi olayına otoimmün hastalıklar denir. Bebeklerde görülen vitiligo hastalığı eğer otoimmün mekanizmaya bağlı olarak ortaya çıkıyor ise, bebeklerde vitiligo hastalığının tedavisinde bağışıklık sisteminin bu zarar vermesini engelleyici işlemlerden yararlanılabilir.

Vitiligo hastalığın sebebi ne olursa olsun, uygun görülmesi halinde uzman doktor hastanın cildine doğal rengini vermekten sorumlu olan melanositlerin uyarılması için ışık tedavisi uygulanabilir.

Bebeklerde Vitiligo hastalığın tedavisinde bir takım kremlerden faydalanmak mümkün olmakla beraber hastalığı tamamen götürdüğü söylenemez. Doktorun tavsiyesi ve reçetesi üzerine, Kortizon veya pimekrolimus  ve takromilus içeren kremler hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan lekelerin giderilmesi ve yeni lekelerin oluşumunun önlenmesi amaçlı olarak kullanılabilir. Tabi ki kullanılan bu kremler uzun süreli kullanımda deride yapısal bozukluklara neden olabilir, bu yüzden doktor kotrolün de dikkatlice, dozunda kullanmak gerekmektedir.

Günümüzde halk arasında Ala hastalığı olarak bilinen, hastanın kendisini kötü hissettiği, toplumda kendisini damgalanmış hissederek, dışlanmış hissetmesine sebep olan vitiligo hastalığının tedavisinde sorun bulunmamaktadır, hastalığın seviyesine, hastanın yaşına göre değişkenlik gösteren bu tedaviler başta vitiligo hastalığının yayılmasını engeller iken hastalığın tamamen ortadan kalkmasını da sağlamaktadır.

Bebeklerde Vitiligo Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Bebeklerde vitiligo hastalığı ilk etapta ebeveynleri rahatsız eder, haliyle bir bebek vücudundaki bu beyaz lekeleri göremez, görse de bir anlam veremez. Fakat vitiligo olan bu bebek büyüdüğünde, kendi vücudunu incelemeye sorgulamaya başladığında dış görünümünde olağan dışı bu farklılıkları görüp ne olduğunu anlaması nedeniyle mutsuzluk, öz güven azalması, depresyon ve stres gibi psikolojik sorunlara yol açabilir, ki stres gibi sorunlar vitiligo hastalığını tetikleyip çoğalmasına sebep olabilir. Bu nedenle bebeklerde tespit edilen vitiligo önemli bir sürecin başlangıcıdır, ebeveynler çocuklarına  psikolojik anlamda da destekte bulunmalıdır. Erken teşhis ve uzman doktorun vereceği önerilere ve tedavi ilkelerine dikkat edilirse hastalığın etkileri büyük oranda ortadan kaldırılabilir.

Görüldüğü gibi bebeklerde vitiligo hastalığı maalesef erişkinlerde ki vitiligo hastalığından daha zor bir süreçle gelişmektedir, vücudun gelişme çağında olduğu, oluşumun yeni başladığı bu dönemlerde oluşan vitiligo hastalığı ilk etapta çocuğun yaşamını etkilemiyor olarak görülse de bir süre sorunra etkilemeye başlayacaktır.

Bebeklerde vitiligo hastalığı tedavi edilmesi pek mümkün olmayan bir hastalık olduğundan alınacak tedbirler sadece bu hastalığın büyümesini, vücuda daha çok yayılmasını engelleyecektir, vitiligo hastalığının vücuda çok yayılmasını engellemekte bu hastalıkta güzel bir tedavi sayılabilir, çünkü görünümü etkileyen bu rahatsızlık ne kadar az noktada görülürse psikolojik olarak hasta o kadar rahatlayacaktır ve stres yapmayacaktır. Stres bu hastalığın azmasını ve vücuda yayılmasını tetiklediği için mutlak surette stesten uzak durulmalıdır.

Bebeklerde Vitiligo Hastalığına Ne İyi Gelir?

Öncelikle bebeklerde vitiligo hastalığı en iyi gelecek olan şey bilinçli ebeveynlerdir, bilinçli bir şekilde haraket ederek, uzman doktor tavsiyelerine uyarak ebeynler bebeklerindeki vitiligo hastalığını ortadan kaldıramasalar da hastalığın yayılma hızını azaltıp, büyüme boyutunu düşürebilirler. Genellikle çocukluk ve erişkin dönemde ortaya çıkan vitiligo hatalığının yetişkinlerde tedavi yöntemlerinin fazla olmasına karşın, çocuklarda tedavi seçenekleri çok sınırlıdır.  Deride yapısal bozukluklar meydana getiren vitiligo hastalığı güneşten etkilenmektedir, bu yüzden vitiligo hastaları güneşe çıkarken beyaz lekelerin artmaması için yüksek koruma faktörlü güneş kremi kullanmalıdırlar. Doktorların önerdiği markalara ait güneş kremleri vitiligo hastalarına daha faydalı olacaktır, bu yüzden hasta doktoruna danışmadan kendi bulduğu bir kremi kullanmamalıdır.  Vitiligo hastası sadece denize girerken değil, dışarıya çıktığı, güneşe maruz kalacağı her zaman doktorunun önerisi ile satın aldığı güneş kremini kullanmalıdır.

Eğer bebeğinizde vitiligo hastalığı olduğunu düşünerek bu yazıya geldiyseniz veya uzman doktorunuz gerekli araştırmaları ve testleri yaptıktan sonra bebeğinize vitiligo teşhisini koydu ise, bu durumda size öncelikli tavsiyemiz panik olmamanız ve bebeğiniz için bu süreçte sabırlı, dirayetli bir şekilde bebeğinizin yanında olmanız, bebeğiniz büyüyüp size bu konuda sorular sormaya başladığında ona olumsuz cevaplar vermeden, onu destekleyecek, olumlu cümleler kurmalısınız. Çocuğunuza yaklaşımınız onun psikolojisini etkileyecektir, bunu unutmadan dikkatli ve temkinli olarak hareket etmelisiniz, bebeklerde vitiligo hastalığında ailelere büyük rol düşmektedir ve ebeveynlerin bu rolü başarı ile tamamlamaları çocuklarının geleceği açısından önem arz etmektedir.

Bebeklerde Vitiligo Hastalığına Ne İyi Gelmez?

Bebeklerde vitiligo hastalığı erken başlamış bir hastalık olduğundan korunmak çok önemlidir, zira erken teşhis edildiğinde gerekli tedbir alınmaz ise vitiligo hastalığı yaş ilerledikçe vücudun bir çok yerini kaplayacaktır ve hasta da psikolojik travmalara sebep olabilecek duruma gelecektir. En bilineni vitiligo hastalığına güneş, güneş ışınları iyi gelmez. Bu yüzden hasta güneşe maruz kalacağı her zaman doktorunun önerisi ile satın aldığı güneş kremini kullanmalı ve güneşten sakınmalıdır. Vitiligo hastalığına güneş kadar olmasa da streste iyi gelmez, bebeklerde stres olmadığından pek sorun olmaz fakat bebek büyüyüp belirli bir yaşa geldiğinde strese girerse vitiligonun azması, beyaz lekelerin artması kaçınılmaz olacaktır. Bu yüzden stresten uzak bir yaşam tercih etmek vitiligo hastalarının faydasına olacaktır.

Vitiligo hastalığının bebeklikte ortaya çıkması çok görülen bir şey değildir, genelde çocukluk çağında veya çocukluktan çıkış yıllarında meydana geldiği tespit edilmektedir, vücutta bu beyaz telekelerin görülmesi halinde derhal doktora başvurmak gerekirken, her beyaz lekenin vitiligo olmayacağı unutulmamalıdır, fakat çocuğunuzda veya kendinizde bu beyaz lekeleri fark ettiğinizde mutlaka güneş ışınlarından kaçınmanız faydanıza olacaktır. Zira eğer bu lekeler vitiligo hastalığından ise güneş ışıkları bu lekelerin büyümesine ve çoğalmasına sebep olacaktır.

Bebeklerde Vitiligo Hastalığı Ameliyatı

Yazımızda belirttiğimiz gibi Vitiligo hastalığı tedavi edilebilir bir hastalıktır, fakat çocuklarda özellikle bebeklerde tedavi imkanları çok kısıtlıdır, bebeklerde ameliyat olma söz konusu değildir. Erişkinlerde çeşitli ilaç tedavileri, lazer tedavileri bulunmakla beraber çok ileri düzeyde olup vücuda zarar verebilecek olan Vitiligo için ameliyat söz konusu olabilirlen, bebeklerde vitiligo hastalığı için sadece süreci takip etmek, beyaz lekelerin büyümemesi için güneş ışınlarından uzak durmak, krem kullanmak gibi tedbirlere başvurmak gerekiyor.

You cannot copy content of this page