Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kimler Yararlanabilir

22.04.2021
Bedelli Askerlik Başvurusu Nasıl Yapılır ? Kimler Yararlanabilir

Evet arkadaşlar, bilindiği üzere askerlik 6 aya düştü ve bedelli yapmak isteyenler için askerlik süresi 1 aydır.

2021 yılı itibariyle bedelli askerlik ücreti 40.000 TL olmuştur. Yani hemen hemen 40bin. 2021 yılının ilk yarısında bedelli askerlik tutarı 39.788,64 lira. Yükümlülerin 30 Haziran 2021 saat 18:00’e kadar bu tutarı ödemeleri gerekiyor.

Bedelli askerlik başvurusu için E-Devlet sistemine girmeniz gerekli, başvuru işlemleri çok kolaydır. E-devlet üzerinden Milli Savunma Bakanlığı, Askerlik hizmet tercihi başlığında işlemleri yapacaksınız.

Öncelikle askerlik başvurusu yazıp, askerlik başvuru işlemine tıklıyoruz ve karşınıza çıkacak olan ilk ekranda askerlik başvurusu yapacağınızı onaylamalısınız.

Tüm askerlik başvuruları bu ekran üzerinden yapılmaktadır.Sonraki aşamada askerlik erteleme yani tecil işleminizi bedelli başvurusu yapabilmek için iptal etmelisiniz.

Bu ekran üzerinden iptal sebebini seçip, bedelli askerlik yapma isteği olarak işaretlenmelidir. Ardından eğer bedelli çıkmazsa yatırdığınız parayı geri alacağınız askerlik şubesini seçin ve kaydedin,Kaydete tıkladıktan sonra ödeme detayları karşınıza çıkacaktır.

Bu ödemeyi gerçekleştirdikten sonra bu ekrana dönerek geriye kalan maddeleri doldurmanız gerekmektedir.

Bedelli Askerlikten kimler faydalanabilir ?

Fiili askerlik hizmetine başlayanlar ile bakaya, yoklama kaçağı ve saklıların bedelli askerliğe başvuru hakkı bulunmuyor.

Yani 2002 doğumlu ve bu doğumla yoklamaya tabi daha yaşlı yükümlüler ile askerliği ertelenmiş olanlardan (erteleme başlangıç tarihinden önce yoklama kaçağı ve bakaya kalanlar hariç) erteleme süresi içerisinde başvuru işlemlerini tamamlayanlar bedelli askerlikten yararlanabilecek.

2021 yılı celp ve sevk dönemlerinde sınıflandırılmış yükümlülerden erteleme hakkı olmayanların müracaatları kabul edilmeyecek.

You cannot copy content of this page