Berat Kandili Nedir ? Hangi Gün? Berat Kandili Ne Zaman?

Kandil, Müslümanlar için ruhani ve manevi anlam taşıyan günlere denmektedir. Kandillerde Müslümanlar kendilerine farz olan ibadetlerin yanında ek ibadetler de yaparak Allah’ın rızasını kazanmaya çalışırlar. Müslümanların toplamda beş adet kandili vardır. Bunlar: Regaip Kandili, Miraç Kandili, Kadir Gecesi, Berat Kandili ve Mevlid Kandilidir. Bu metnimizde ise merak edenler için Berat Kandilinin neden kutlandığını, niçin önemli sayıldığını, 2022 yılında hangi güne denk geldiğini ve kandil günü hangi ibadetlerin yapılabileceğini anlatacağız.

Berat Kandilinin Anlamı ve Önemi Nedir?

Berat Kandili Müslümanlar için neden önemlidir? Müslümanlar bu güne neden bu kadar çok değer verirler? Berat Kandilinde hangi önemli olaylar olmuştur? Berat kelimesi sözlükte ‘kurtulmak, aklanmak, temizlenmek, suçlu olmamak’ anlamlarına gelmektedir. Berat Kandili ise tam da bu anlamlara uygun bir dini gün olup en hayırlı gecelerden biri sayılmaktadır. Bu günde Allah kullarına kapılarını sonuna kadar açar ve kendilerini geçmiş günahları ve hataları için affettirmesini bekler. Bu kandil af dilemenin, arınmanın ve kurtuluşa ermenin kandilidir.

Bu özel dini günün diğer önemli yanı ise Kur’an-ı Kerim’in toptan indirildiği gece olmasıdır. Kur’an’ın toptan indirilmesine ‘inzâl’ denmektedir. Kur’an’ın parça parça inmeye başlamasına ise ‘tenzîl’ denmektedir ve bu olay da Kadir Gecesi başlamıştır. Müslümanların kutsal kitabının toptan indirildiği bu gece İslam dünyasında en şerefli, en nurlu ve en önemli gecelerden biri sayılmaktadır.

Ayrıca Berat Kandili gecesinde o yıl içerisinde yapılacak tüm dünya işlerinin kaydı tutulur. Her önemli olan iş bu gecede belirlenir. Örneğin o yıl içerisinde ölecek olanlar ve doğacak olanlar bu günde kayıt altına alınır. Bu kayıt altına alma işi de Allah tarafından meleklere verilmiştir. Ayrıca bu gecede herkesin rızkı Allah tarafından belirlenir ve dağıtılır. Yine bu iş de melekler tarafından kayıt altına alınır.

2022 Yılında Berat Kandili Hangi Güne Denk Geliyor?

Bir arınma ve kurtulma kandili olan Berat Kandili 2022 yılında 17 Mart Perşembe gününe denk gelmektedir. Bu tarih Hicri takvime göre 14 Şaban 1443’e denk düşer. Müslümanlar için çok önemli olan 17 Mart Perşembe 2022 tarihindeki Berat Kandili, Şaban ayının 14. gününü 15. gününe bağlayan gecedir. Müslümanlar 17 Mart Perşembe 2022 günü kendilerine farz kılınan ibadetlerin yanında ek ibadetler de gerçekleştirerek Allah ile yakınlaşabilir, O’nun rızasını kazanabilirler.

2022 Yılında Berat Kandili İçin Neler Yapılabilir?

Müslümanlar kandil günlerinde geceden başlayıp ibadet ederler. Bu ibadetleri öncelikle farz olanlar, sonrasında ise kendi istekleri ile yaptıklarıdır. Müslümanlar Berat Kandilinde varsa kaza namazlarını kılmalıdırlar. Kaza namazı olmayanlar ise nafile namaz kılmalıdırlar. Sağlığı elverenler bir günlük oruç tutabilirler. Bu gecenin arınma gecesi olması sebebiyle Yüce Allah’a bol bol dua etmelidirler. Kalplerini Allah’a açmalı ve yüzlerini Allah’a dönmelidirler. Bu mübarek gecede Kur’an’ı Kerim’in toptan indirilmesi sebebiyle bol bol Kur’an okumalıdırlar. Kur’an okuyamayan Müslümanlar ise şayet imkânları varsa Kur’an okumayı bilen birinden Kur’an dinlemelidirler.

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.