Bitcoin Dominance Endeksi ve Altcoinler

04.05.2021
Bitcoin Dominance Endeksi ve Altcoinler

Bitcoin Dominance Endeksi Nedir ?
Dominance kelime anlamıyla hakimiyet demektir. Bir kripto para biriminin hakimiyeti, o paranın toplam piyasa değerinin, kripto para piyasasının genel değerine oranlanmasıyla ölçülür.

Bitcoin artarsa Altcoinler ne olur?
Dolayısı ile bitcoin değerinin artması altcoinlerin değerinde olumsuzluk yaratmamaktadır. Merkeziyetsiz ve oldukça geniş bir alana yayılım gösteren finans işlemlerinin sonucunda, kripto paralara ve altcoinlere yönelim artmıştır. Bunun sonucunda da altcoinlerde değer artışı görülmektedir.

BTC Dominance ne işe yarar?
Bitcoin (BTC) piyasa değerinin toplam kripto para piyasası değerine oranına “Bitcoin piyasa hakimiyeti” ya da “BTC dominance endeksi” denir. İlk kripto para birimi olması nedeniyle en yüksek piyasa değerine sahip olan Bitcoin, pek çok yatırımcının değerine ilk baktığı para birimidir.

BTC Dominance düşerse ne olur?
Dominance piyasaya hükmetmek anlamında kullanılabilir. Buradaki oranın yükseliyor olması altcoin piyasasından para çıkması ve düşüşü tetikleyen bir unsurdur. Btc dominance düşmesi ise bitcoinden paranın çıkması ve altcoinlere para girişi anlamına gelir.

BTC Dominance kaç olmalı?
Bitcoin Piyasa Hakimiyet değeri tüm kripto pazarın yüzde kaçı Bitcoin egemenliğinde olduğunu gösteren bir değerdir. BTC Dominance şu anda % 47.98 değerindedir.

BTC Dominance nasıl yorumlanır?
Bitcoin hakimiyet oranının piyasada yükselmesi, kripto dünyasında Bitcoin’e güvenin arttığını gösterir. Diğer yandan BTC Dominance oranının yükselmesi altcoinlerin BTC karşısında değer kaybedeceği anlamına da gelebilir. Birçok analist BTC Dominance oranı artışını, BTC’nin yükseliş göstereceği şeklinde yorumlar.

YASAL UYARI: Bu sitede yer alan paylaşımlar yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Geçmiş performans, gelecek performansı garanti etmez. Borsa ticareti risklidir ve herkese uygun değildir. Yatırım tavsiyesi vermiyoruz. Sadece temel bilgileri paylaşıyoruz.

You cannot copy content of this page