Bitcoin ve Altcoinlere Ne Oldu ? Düşecek Mi ? #bitcoin #btc

22.06.2021
Bitcoin ve Altcoinlere Ne Oldu ? Düşecek Mi ? #bitcoin #btc

Öncelikle şunu belirtmek isteriz ki Bitcoinde sular durulmuyor ve şuan 31.600 dolar seviyesinde işlem görüyor. 30 bin dolarin altına sarkar ise 24.000 dolar seviyelerine gelme ihtimali yüksek.

Kripto para dünyasında deprem yaşanmaya devam ediyor. Çin’in ikinci büyük kripto para madenciliği bölgesi Sichuan’da madenciliğin yasaklanması nedeniyle dün Bitcoin’de sert düşüş yaşanmıştı. Ayrıca Çin Merkez Bankası’nın bankalar ve Alipay gibi ödeme kuruluşları ile toplantı düzenlendi. Toplantıda kuruluşlardan kripto paralardan uzak durmaları konusunda uyarıda bulunuldu. Bu gelişme de Bitcoin ve Ethereum gibi popüler kripto paralara satış getirdi.

Bugün ise Çin’in güneybatısındaki Siçuan eyaletinde geçen hafta 26 kripto para madeninin kapatıldığı bildirildi. Çin sosyal medyasında paylaşılarak yayılan duyuru eski bir Bitcoin madencisi tarafından doğrulandı. Enerji şirketlerine kripto para madenciliği yapan şirketlere elektrik tedarikini durdurması istenen duyuruda yerel yönetimlerin şüpheli kripto madencilerini “dip tarama” stiliyle bularak kapatması ve “tamamen temizlik yapması” emredildi. Çin’in Global Times gazetesi böylelikle bölgedeki Bitcoin madencilik kapasitesinin yüzde 90’ından fazlasının kapatıldığını kaydetti.

Çin Merkez Bankası kripto para denetimlerini arttırırken kendi dijital para birimini de piyasaya sürmeye hazırlanıyor. “E-yüen” olarak da adlandırılan “Dijital Para Birimi/Elektronik Ödeme” (DC/EP) sistemi, 2020’de Şiongan ve Şıncın gibi kentlerde pilot programlar kapsamında test edilmeye başlanmış, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları sırasında da bir pilot programın yürütülmesinin planlandığını bildirilmişti.

MicroStrategy’nin elinde halihazırda 2,741 milyar dolarlık Bitcoin bulunuyor. Şirket pörtföyünün ortalama 1 Bitcoin maliyeti ise 26 bin 080 dolar seviyesinde bulunuyor. Bitcoin yüzde 5.3’lük düşüşle 34.000 doların altına geriledi. Artan kurumsal ilgiye rağmen Çin’de kripto para madenciliğine yönelik denetim ve kısıtlamalar Bitcoin fiyatını olumsuz etkilemeye devam ediyor.

You cannot copy content of this page