Bolllinger Bantları Nasıl Yorumlanır?

03.10.2021
Bolllinger Bantları Nasıl Yorumlanır?Bollinger Bandı; alt, orta ve üst olarak 3 ayrı eğriden meydana gelmektedir. Orta Bollinger Bandı 20 günlük basit hareketli ortalama baz alarak hareket eder. Alt ve üst bantlar 20 günlük hareketli ortalama aşağı ve yukarı yönünde 2 standart sapma değeri kadar kaydırmayla meydana gelir.

Üst ve alt bantların rolü ortalama kapanış fiyatının en yüksek ve en düşük noktalarının belirlenmesidir. Alt bant ve üst bant önemli destek ve direnç seviyesi konumundadır.

  • Piyasanın gideceği yöne karar verilemeyen durumlarda Bollinger Bandı kanalı daralarak boru görünümünü alır. Kanalda sıkışan fiyatlar bir süre sonra sıçrama yapar ve sıçrama yönünde yeni bir trend meydana gelir.
  • Fiyatların üst Bollinger bandına geçmesi halinde yükseliş trendi devam eder, alt Bollinger bandını kırması halinde ise düşüş trendinin devam etmesi beklenmektedir.
  • Fiyatlar orta Bollinger bandından alt bant tarafına yöneldiğinde düşüş, orta banttan üst banda yöneldiğinde ise yükseliş beklenmektedir.
  • Fiyatların üst ya da alt Bollinger bandının dışına çıkması halinde kısa süre içinde fiyatların tekrardan kanala gireceği düşünülür.
  • Fiyatların iki periyotta üst bant tarafına yakın kapanması yükseliş trendi için, alt bant yönünde kapanması ise düşüş trendi için büyük bir gösterge sayılır.
  • Fiyatlar eğer alt banttan uzaklaşır ve 20 günlük hareketli ortalama üzerinde seyrederse bu yatırımcılara yükseliş eğilimini işaret eder. Yükseliş trendinde fiyat genelde ortalama ile üst bant aralığında gidip gelmektedir.