Borsa Nedir ? Borsadan Nasıl Para Kazanılır ?

14.04.2021
Borsa Nedir ? Borsadan Nasıl Para Kazanılır ?

Borsa halka açık olarak çeşitli sermayelerin, şirketlerin alındığı veya satıldığı organize bir piyasadır. Borsa yatırım işlemi ile birleşmiş bir kavramdır. Borsada yatırım yapmak  kavramı ise tabi ki göz korkutucu olan kavramdır. Son zamanlar arkadaş çevresinde popüler olan borsa ile ilgili çok kazananları da kaybedenleri de duymak mümkündür.

Borsada Yatırım Yapmak

Borsada yatırım yapmak isteyenlerin öncelikle bu işi araştırması lazımdır, yüzlerde hisse bulunan borsa piyasasında rast gele al sat yapmak çok büyük kayıplara yol açabilir. Bu konuda uzmanların yaptıkları analizlere dikkat edip, grafikleri okumayı bilmiyorsak da güvenilir kişilerden yardım almak gerekir.

Gelin şimdi borsada yatırım yapmak, borsa nedir nasıl oynanır, borsa nedir nasıl yatırım yapılır, borsa nedir nasıl girilir, borsa nedir nasıl işler, borsa haram mıdır, borsa nedir nasıl para kazanılır, borsa nedir ne işe yarar gibi konuları birlikte değerlendirelim, kafanızda bazı şeyler net bir şekilde otursun.

Borsa Nasıl Oynanır ?

Borsa oynamadaki esas mesele, herhangi bir hisse senedini düşük fiyatlardan alıp yüksek fiyatlarda satmaktır. Bir şirketin hissesini alırsanız hissedar olursunuz. Bu işi profesyonel olarak yapan hissedarlar temel analiz yaparlar. Temel analizler, hisse senedi yatırımı yapılacak şirketin yol haritası ve temel değerleri, teknik analizler ise değer grafiğinin dalgaları arasında mum grafikleri ile yapılmaktadır.

Sizde borsa oynayamaya başlamak, borsada yatırım yapabilmek istiyorsanız öncelikle bir vadesiz bir banka hesabı ile bu hesaba bağlı olan yatırım hesabı açmanız. Sonrasında almak istediğiniz şirketin hisse senetlerini satın alabilir ve satabilirsiniz.

Borsada Nasıl Yatırım Yapılır?

Borsadaki şirketler, işlevselliklerine ve çağımızın şartlarına göre değer kazanırlar veya kaybederler. Örneğin pandemi dolayısıyla kağıt bardak sektörü uçmuş vaziyettedir ve yatırımdan önce ön görülü olmak borsa oynayanlara  büyük kazanç sağlar. Büyük resmi görmek gerekir.

Açılış yapıldığında borsanın değer kazanması, hisse senetlerinin tümünün bir büyün olarak değer kazandığı manasına gelir. Haber sitelerinde, borsa siteleri ve kanallarda borsayı takip edebilirsiniz.

Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa nedir, nasıl girilir? Borsaya girmek için bankanızı mobil uygulamasından bir borsa hesabı açıp buradan hisseleri takip edip grafiklerine bakmanız yeterlidir.

Borsada her şirketin hisse senedini alamazsınız, hisse alabilmek içinarza sunulmuş hisse senedi olması gerekir. Hisse senetlerinin anlık durumları birçok bankanın sitesinde canlı gösterilir. İşlem yaptığınız bankanın sitesinden takip edebilirsiniz.

Borsa Nedir, Nasıl İşler?

Borsalar farklı bir deyişle alıcı ve satıcı tüccarların bir araya gelerek işlem yaptıkları resmi alandır. 

Borsanın işleyişi basittir, bir şirketin hisse senetleri ne kadar rağbet görür ve sayısı az olursa o şirket o kadar değerli olur. Borsada arz-talep dengesinde altta kalan şirketlerin değerleri de  düşük olacaktır.

Borsa Haram Mıdır?

Borsa hakkında dini uzmanlara sık sorulan sorulardan biri de borsa haram mıdır? Sorusudur. Bu sorunun cevabın çeşitli uzmanlar şöyle vermektedir ; “Borsada işlem gören ve helal kazanç sağlayan herhangi bir şirketin hisselerini satın alarak ona ortak olmak haram değildir”. Borsa faiz değildir, bir şirkete para yatırıp şirketin değerlenmesini bekleyip para kazabilir veya şirket zarar ederse paranızı kaybedebilirsiniz.

Borsa Nedir, Nasıl Para Kazanılır?

Borsada temel amaç, yani bu işe giren herkesin tek mantığı vardır, oda bir hisse senedini düşük değerlerden satın almak ve değer kazandığında satmaktır. Peki akıllardaki en önemli soru Borsada nasıl para kazanılır?

Borsada para kazanmak için sinyalleri iyi okumanız, yatırım yapacağını şirketi iyi değerlendirmeniz veya şartları okumanız gerekir. Bir şirketin değer kazanmadan önce öngörebileceğiniz birçok sinyali bulunur. En büyük sinyal grafiklerdir, bunu dışında bir şirket yeni bir iş yeri açacağını duyurur ve bu size mantıklı gelirse o şirkete yatırım yapabilirsiniz. Bu konular için borsayı takip etmek gerekir.

Borsa nedir? Ne işe yarar? Sorusunun cevabını sanırım vermiş olduk. Kısacası Borsa, Halka arz edilmiş şirketlerin hisseleri, tahviller, bonolar ve fonlar borsalar üzerinden işlem gördüğü, gayrimenkul evraklarının, kıymetli malların ve hisse senetlerinin alınıp satıldığı kocaman bir alandır.  Borsa dan zarar etmemek için bilinçsiz oynamamak gerekir.

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır, borsaya teşvik kesinlikle yoktur. Her koyun kendi bacağından asılır. Paranızın kıymetini bilin. 5 kuruş kazanmak için elinizdeki 3 kuruştan olmayın.

You cannot copy content of this page