Bülbül Büzüşmesi Ne Demektir ?

27.02.2022

Bollinger Bandı Daralması da diyebileceğimiz bir durumdur. Bollinger Bandı; finans piyasaları tarafından alım ve satım sinyallerinin üretilmesi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır.

İlk olarak ünlü ekonomist John Bollinger tarafından 1980 senesinde piyasa değişimlerinin daha hızlı ölçülebilmesi amacıyla tasarlanan bir tekniktir.

Kripto para piyasasında sıklıkla duyduğumuz Bülbül büzüşmesi: Bollinger bands darlaşması. Fiyatın yatay gitmesi ile oluşur. Dar bir alanda seyir eden ürün ya aşağıya ya yukarıya sert patlar.

Bülbül Büzüşmesi yukarı patlarsa güzel olur, aşağı rezalettir takip etmek gerekir.Bollinger Bandı Daralması da diyebileceğimiz bir durumdur. Bollinger Bandı; finans piyasaları tarafından alım ve satım sinyallerinin üretilmesi amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. İlk olarak ünlü ekonomist John Bollinger tarafından 1980 senesinde piyasa değişimlerinin daha hızlı ölçülebilmesi amacıyla tasarlanan bir tekniktir.

Yatırım ürününün gelecek fiyatını tahmin etmek, piyasadaki oynamaları daha hızlı anlama ve hızlı aksiyona geçme amacıyla kullanılan Bollinger Bantları en sık kullanılan teknik analiz indikatörlerindendir.Bollinger Bandı Nedir ?

Bollinger Bandı; alt, orta ve üst olarak 3 ayrı eğriden meydana gelmektedir. Orta Bollinger Bandı 20 günlük basit hareketli ortalama baz alarak hareket eder. Alt ve üst bantlar 20 günlük hareketli ortalama aşağı ve yukarı yönünde 2 standart sapma değeri kadar kaydırmayla meydana gelir.

Üst ve alt bantların rolü ortalama kapanış fiyatının en yüksek ve en düşük noktalarının belirlenmesidir. Alt bant ve üst bant önemli destek ve direnç seviyesi konumundadır.  • Piyasanın gideceği yöne karar verilemeyen durumlarda Bollinger Bandı kanalı daralarak boru görünümünü alır. Kanalda sıkışan fiyatlar bir süre sonra sıçrama yapar ve sıçrama yönünde yeni bir trend meydana gelir.
  • Fiyatların üst Bollinger bandına geçmesi halinde yükseliş trendi devam eder, alt Bollinger bandını kırması halinde ise düşüş trendinin devam etmesi beklenmektedir.
  • Fiyatlar orta Bollinger bandından alt bant tarafına yöneldiğinde düşüş, orta banttan üst banda yöneldiğinde ise yükseliş beklenmektedir.
  • Fiyatların üst ya da alt Bollinger bandının dışına çıkması halinde kısa süre içinde fiyatların tekrardan kanala gireceği düşünülür.
  • Fiyatların iki periyotta üst bant tarafına yakın kapanması yükseliş trendi için, alt bant yönünde kapanması ise düşüş trendi için büyük bir gösterge sayılır.
  • Fiyatlar eğer alt banttan uzaklaşır ve 20 günlük hareketli ortalama üzerinde seyrederse bu yatırımcılara yükseliş eğilimini işaret eder. Yükseliş trendinde fiyat genelde ortalama ile üst bant aralığında gidip gelmektedir.