Bunuel Kalumbağaların Labirentinde Film Konusu, Yorumları ve Oyuncuları

22.09.2022

Bunuel Kalumbağaların Labirentinde Film Konusu, Yorumları ve Oyuncuları

Filmin başrolünde Jorge Usón, Fernando Ramos, Luis Enrique de Tomás ve Cyril Corral gibi isimler yer alıyor. Paris, 1930, ünlü ressam Salvador Dali ve Luis Bunuel’in ismiyle anılmaktadır. Ancak Bunuel, Altın Çağ filminin ardından beklenmedik şekilde parasız kalır. Zor duruma düşen Bunuel, İspanya’nın en yoksul bölgelerinden biri olan Las Hurdes hakkında yapması gereken belgeselle başa çıkamamaktadır. Bunuel buna çözüm bulmalıdır ve yakın heykeltıraş arkadaşı Ramon Acin’den yardım ister. Ramon, bir piyango bileti alır, eğer bilet kazanırsa Bunuel’in filminin masraflarını karşılayacağına dair söz verir.

Özet: Paris, 1930. Salvador Dalí ve Luis Buñuel Sürrealist hareketin ana figürleri haline gelmiştir. Buñuel, Altın Çağ filminin ardından gelen karalamalarla beklenmedik bir şekilde parasız kalır. Bu zor durumda, İspanya’nın en yoksul bölgelerinden biri olan Las Hurdes hakkındaki bir belgesel olan bir sonraki projesinin üstesinden gelemez. Bunun üzerine Buñuel’in yakın dostu heykeltıraş Ramón Acín, bir piyango bileti alarak eğer kazanırsa Buñuel’in filminin masraflarını karşılayacağına söz verir. İnanılmaz bir şekilde, şans onların tarafındadır.

Yönetmenin Biyografisi: Salvador Simó: Yönetmen ve senarist. 1991’de Los Angeles Amerikan Animasyon Enstitüsü’nde Animasyon eğitimi almaya başladı; aynı zamanda Bill Melendez Prod Studio’da özel bir Charlie Brown filmi üzerinde çalıştı. 2008’de Asya’da bir animasyon dizisi yönetmeye başladı. Disney yapımı animasyon filmi The Jungle Book ve Pirates of The Caribbean: Dead Men Tell No Talesfilmlerinde çeşitli görevler aldı. 2016’daBuñuel, Kaplumbağaların Labirentindefilmini yönetmek için İspanya’ya döndü. Film Ekim 2018’de Los Angeles Animasyon Film Festivali’nde prömiyerini yaptı.

Karakterleri

Jorge Usón – Luis Buñuel
Fernando Ramos – Ramón Acín
Luis Enrique de Tomás – Pierre Unik
Cyril Corral – Eli Lotar
Javier Balas – Luis niño
Gabriel Latorre – Padre Luis
Pepa Gracia – Madre Luis
Fermín Núñez – Maestro / Arriero
Rachel Lascar – Vicondesa de Noailles
Salvador Simó – Salvador Dalí

Buñuel in the Labirent of the Turtles, Ekmeksiz Toprak isimli filmiyle bilinen Salvador Simó tarafından yönetilen ve Fermín Solís’in aynı adlı çizgi romanına dayanan bir İspanyol animasyon filmidir. Geleneksel bir animasyon uyarlaması olan filmin başrolünde Jorge Usón, Fernando Ramos, Luis Enrique de Tomás ve Cyril Corral gibi isimler yer alıyor. Filmde Paris’in ünlü ismi haline gelen Luis Bunuel’in beklenmedik parasızlık dönemiyle başa çıkma yöntemleri ele alınıyor.

Buñuel in the Labyrinth of the Turtles 20 Ekim 2018’de Los Angeles Animasyon Film Festivali’nde resmi olarak gösterime girdi ve 26 Nisan 2019’a kadar İspanyol tiyatrolarına ulaşmadı. Film ayrıca 34. Goya Ödülleri’nde dört dalda aday gösterildi ve “En İyi Animasyon Filmi” ödülünü kazandı.

You cannot copy content of this page