Buse Türker kimdir, nereli, kaç yaşında? Buse Türker ailesi, instagram hesabı?

08.05.2022
Buse Türker kimdir, nereli, kaç yaşında? Buse Türker ailesi, instagram hesabı?

Buse Türker kimdir, nereli, kaç yaşında? Buse Türker ailesi, instagram hesabı?

İbrahim Tatlıses konserinde sahneye çıkıp Berivanım türküsünü seslendiren ve o zamanlar henüz dokuz yaşında olan Buse Türker‘i görenler gözlerine inanamadı. 13 yaşında arabesk albüm çıkaran Küçük Buse olarak tanıdığımız Buse Türker yıllarca ortalarda görünmedi. Konservatuvar okudu, caz piyanisti ve solisti oldu..

Çok değil birkaç sene sonra, Buse 13 yaşındayken bir de albüm çıkarıyor. Canlı Canlı Buse Türker adı albümün. Piyasanın tabiriyle ‘çıkış şarkısı’ Mutlu Ol Yeter… İbrahim Tatlıses’inden Müslüm Gürses’ine arabeskin krallarının, babalarının söylediği şarkı bu kez küçük Buse’nin sesiyle yankılanıyor radyolarda, televizyonlarda. Bir de klip çekiliyor şarkıya. Ortaokula giden Buse, kantine tost almaya indiğinde mesela, televizyonda kendi klibini görüyor. Arkadaşları seviniyor, alkışlıyor falan. Buse’nin ağzı kulaklarında…

KENDİ AĞZINDAN

“Okulla birlikte özel piyano ve solfej derslerine başladım. Piyano ve solfej dersleriyle birlikte klasik müzik ve caz hayatıma girmişti. Ciddi bir ses eğitimi almak istiyordum ve opera okumalıyım diye düşündüm. İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Sahne Sanatları Opera Bölümü’nü kazandım. Lynn Trepel Çağlar’dan şan dersleri aldım. Lisans eğitimim devam ederken bir yandan çeşitli orkestralarda solist olarak yer aldım ve sonrasında piyano-vokal performansları yaptığım kendi sahnelerim başladı.”


İstanbul günleri konservatuvarla birlikte başlıyor Buse’nin. Hatta o dönem bir yıl kadar ünlü ENBE Orkestrası’nın solistliğini yapıyor. Çocukken İbrahim Tatlıses, Ebru Gündeş hayranı olan Buse’nin müzikal zevkleri de caza, R&B’ye, blues’a doğru evriliyor. Piyano dersleri alıyor… Sıkı bir caz piyanisti oluyor. Yolları yapımcı Özgür Ögöz’le kesiştikten sonra ise birkaç sene önce bir Nazan Öncel bestesi olan Uzatmayalım’ı ilk single’ı olarak yayınlıyor. Kısa bir süre önce ise yeni single’ı Seyyah’ı yayınladı Türker. Buram buram caz kokan, soul etkileşimli ve yer yer etnik, bizden tatlar barındıran bir şarkı Seyyah. Bir Genco Arı bestesi ve düzenlemesi. Sade mi sade bir düzenleme… Piyano ve vokal ön planda. Aslında piyano ve vokal ağırlıklı bir albümün de habercisi…


Türker’in arabeskten Batı müziklerine, caza, soul’a yönelmesi kolay olmamış tabii. Burada bahsettiğimiz yaşadığı müzikal zorluk değil. Bakın nasıl anlatıyor bu durumu kendisi: “Konservatuvardayken vaktiyle arabesk albümü yaptığımı bilenlerin bana burun kıvırdıklarını görür hissederdim. Öyle bir dönemdi o zaman. Yerli olan kavramlar hor görülürdü biraz. Şimdi ilginçtir arabesk moda oldu. Cazcılar arabesk cover’ları yapıyorlar. Ben kendimi her iki dünyayı da bildiğim için şanslı görüyorum. Hem arabesk ve Türk Müziği gırtlağını ve ruhunu, hem de Batı müziğini bilmek bir şarkıcı ve müzisyen için büyük şans.”

instagramda @buseworld kullanıcı adı ile bulunmaktadır.

You cannot copy content of this page