Çıntar Nedir?

19.04.2021
Çıntar Nedir?

Çıntar Nedir? Melki mantarı olarak da adlandırılan, Çintar olarak da adlandırılan Çıntar nelerde görünür? Çıntar nasıl pişirilir? Çıntar kızartması nasıl yapılır? Çıntar’ın faydaları.

Özellikle Ege Bölgesinde ve Akdeniz bölgesinde yetişen, bu bölgede yaşayan insanların neredeyse tamamının bildiği, etli ve lezzetli bir mantar çeşididir, Çıntar. Bu bölgede yaşayan insanların Çıntara verdiği iki isim ise kanlıca ve melkidir. Çıntar, Latince ismi ile Lactarius Salmanicolor, çok lezzetli bir mantardır.

Genellikle dağlardaki kızılçam ormanlarının dibinde, yoğun yağmurlardan sonra, kısa sürede bitiveren, el ayası şeklinde, şemsiye gibi geniş olup, kızıla çalan turuncumsu renkte olan güzel bir mantardır.


Çıntar’ın Faydaları?

  • Kalsiyum, fosfor, demir, B ve C vitaminleri bakımından oldukça zengindir.
  • Protein içeriği oldukça fazladır.
  • Fosfor, demir, sodyum, potasyum, magnezyum, B1 vitamini, B2 vitamini, Niasin ve C vitamini bulunmaktadır.
  • Mantarda bulunan bu vitamin ve minerallerin kaybolmaması için mantarların taze alınıp, bekletilmeden tüketilmesi gerekir.
  • Çam mantarı sebze ve meyvelere oranla protein ve mineralce zengin olan mantarlar, vücut için gerekli olan tüm aminoasitleri içerir.Çıntar Kavurması Nasıl Yapılır?


Pişirme Süresi: 20-25 Dk
Hazırlık Süresi: Yumuşayıncaya kadar
4-5 kişilik
1 kg çıntar(Kanlıca, Melki ) Mantarı
1 yemek kaşığı tereyağı, baharat, zeytinyağı 1-2 diş sarımsak, çok ince kıyılmış maydanoz, biraz kekik
İsteğe göre tulum peyniri 150- 200 gr kadar yeterli
Üstüne yumurta kırmak ister iseniz yumurta.


Yapılışı:
Çıntarları önce duru suda, ardından sirkeli suyla yıkayıp; suyundan iyice arındırmak gerekir. Daha sonra mümkünse geniş ve yayvan kaba yağları koyulmalı. Çıntarları kesme tahtasında 3 yada 4 parçaya bölmeli. Bölünen çıntarları ve sarmısakları bir tencerenin içine atıp 15 dk kavurmalı.

You cannot copy content of this page