Çocuğun Eli Ayağı Soğuk Ama Ateşi var ?

Çocuk ateş nedeniyle titrer. Aile ‘eli ayağı buz gibi başı yanıyor çocuğumun’ der. Bu tamamen ateşin doğası ile ilgili bir durumdur. Kan dolaşımının fazla olduğu baş ve vücut kısmı daha sıcak, kan dolaşımının az olduğu el ve ayaklar soğuk olacaktır.

37,5 derecenin üzerinde de ateşin yükselebileceğini düşünerek dikkatli olunması gerekir,”Kulak, dil altı, cilt, popo ve koltuk altı ateş ölçme noktalarıdır. Koltuk altı ölçümleri diğer ölçümlere göre 0,5 derece daha düşüktür. Ateş kendi başına bir hastalık olmaktan ziyade, bir hastalık belirtisidir. Her çocuğun ateşi çıkar. Bu, vücudun savunma mekanizmasıdır. Önemli olan çıkan ateşi kontrol altında tutmaktır.

Çocuğunuzun belirli aralıklarla az miktarlarda da olsa sıvı şeyler içmesini sağlayın. Ateş düşürmek için asla kolonya, alkol, sirke ve buz kullanmayın. Bunlar damarları ani olarak büzer ateş hemen düşer gibi olur. Sonrasında ise damarlar genişler ve ateş çok daha fazla yükselir. Özellikle küçük bebeklerde havale riskini artırır.

Çocuğun bulunduğu ortam serinletilmeli, 21-22 derecede tutulmalı.
-Çocuğun üzerinde hafif ve gevşek giysiler olmalı.
-Islak bezlerle kompres yaparak vücut serinletilmeli.
-Ateş, vücutta sıvı kaybına yol açar; bu nedenle bol sıvı verilmeli. Örneğin; su, meyve suyu, çorba, bitki çayları gibi.
-Doktorun önerdiği ateş düşürücü şuruplar çocuğun yaşına ve kilosuna uygun olarak verilebilir.
-Ilık su ile banyo yaptırılmalı.
-Çok yüksek ateşi olan çocuğun elleri ayakları soğuk olabilir. Bu durumda anne-babalar ateşi olmadığını düşünerek yanılabilir.

Ateş, mutlaka derece ile ölçülmelidir.

Çocuklarda hangi hastalıklar ateşli geçer?

-Üst solunum yolu enfeksiyonları (nezle, soğuk algınlığı, grip, orta kulak iltihabı, sinüzit, bademcik iltihabı)-Alt solunum yolu enfeksiyonları(bronşit, zatürre)-İdrar yolu enfeksiyonları-Menenjit, cilt enfeksiyonları, ishal-Kızamık, kızamıkçık, kızıl, suçiçeği, boğmaca l Diş çıkarma

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.