Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında?

08.10.2021
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kimdir, aslen nereli ve kaç yaşında?

Erken yaşlarından itibaren sosyal hayat ve siyasetle entegre edilmiş bir yaşam biçimini tercih eden Erdoğan, 1969-1982 yılları arasında disiplinli ekip çalışmasının ve takım ruhunun önemini kendisine çok genç yaşlarda öğreten futbol ile de amatör olarak ilgilenmiştir.

Ayrıca bu yıllar Erdoğan’ın, memleket meseleleri ve toplumsal sorunlarla ilgilendiği ve aktif olarak politikaya adım atıldığı döneme rastlamaktadır.

26 Şubat 1954 tarihinde İstanbul’un Beyoğlu ilçesinde dünyaya gelen Recep Tayyip Erdoğan, aslen Rizelidir. İlköğrenimini 1965 yılında Kasımpaşa Paşa Piyale İlkokulu’nda tamamlayan Erdoğan, lise eğitimini ise İstanbul İmam Hatip Lisesi’nde tamamlayarak 1973 yılında mezun olmuştur.

Ardından o dönem imam hatip liseleri ve normal liseler arasındaki ders farklarını tamamlamak için fark dersleri sınavına girmiş ve Eyüp Lisesi’nden de ikinci diplomasını almıştır. Lisans eğitimini Marmara Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi’nde tamamlayan Erdoğan, 1981 yılında üniversiteden mezun olmuştur.

Recep Tayyip Erdoğan ayrıca lise ve üniversite öğrenciliği zamanlarında Millî Türk Talebe Birliği’nin öğrenci kollarında aktif görev almıştır.

27 Mart 1994 tarihinde gerçekleşen yerel seçimlerde Refah Partisi’nden aday olan Recep Tayyip Erdoğan, Bedrettin Dalan, Ertuğrul Günay ve İlhan Kesici gibi güçlü rakiplerini geride bırakarak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilmiştir.

Okuduğu şiir sebebiyle 1 yıldan 3 yıla kadar hapis istemiyle yargılanma süreci başlayan Recep Tayyip Erdoğan, açıklanan gerekçeli karara göre, “Siirt’te yaptığı konuşmada, dindar ve dindar olmayan kesimler arasındaki gerginliği canlı tutmaya çalışıyordu”. Erdoğan, tüm bu suçlamalara karşın “Bunları inanç birliği maksadıyla söyledim, benim referansım İslam’dır” diyerek açıklamasını yapmış olsa da mahkeme kendisini inandırıcı bulmadığını belirtmiştir.

Böylece mahkemenin verdiği karar ise 23 Eylül 1998 tarihinde, Yargıtay 8. Ceza Dairesi tarafından 1’e karşı 4 oy ile onaylanmıştır. Bu kararın ardından Erdoğan hakkında bir partiyle veya bağımsız olarak seçimlere katılmama yasağı getirilmiştir.

3 Kasım 2002 tarihinde gerçekleşen genel seçimlerde milletvekili adayı olamayan Erdoğan, yapılan yasal düzenlemeyle adaylığının önündeki yasal engelin kalkması üzerine, 9 Mart 2003 tarihinde gerçekleşe Siirt İli Milletvekili Yenileme Seçimine katılmıştır.

Bu seçimde ise kullanılan oyların yüzde 85’ini alan Recep Tayyip Erdoğan, 22. dönem Siirt Milletvekili seçilerek, parlamentoya girmiştir. Sonrasında Başbakanlıktan Cumhurbaşkanlığına geçmiş ve halen Türkiye Cumhuriyeti Devletinin Cumhurbaşkanıdır.

You cannot copy content of this page