Doğalgaz, Elektrik ve Su Faturalarında Tasarruf Yöntemleri

06.01.2022
Doğalgaz, Elektrik ve Su Faturalarında Tasarruf Yöntemleri

DOĞALGAZ İÇİN UZMAN GÖRÜŞLERİ.

Çift cam ve sızdırmaz kenarlı pencereler, evlerimizi peteklerin üstünü, yanını, sağını ve solunu eşyalarla kapatmayacak şekilde dekore etmek önemlidir.

Kombide tasarruf yöntemleri içinde kombinizi, soğuk kış günlerinde kısık ayarda açık tutmalısınız. Bu sayede ortam ısısı sabit kalır ve enerji tüketiminiz azalır. Kombinizi kapatmak yerine kısık ayarda açık tutarak enerji tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Ortalama bir hesap yaparsak, Sabit 40 derece çalışan kombi 1 saatte 0.42 metreküp, 24 saatte 10 metreküp doğalgaz tüketir. Bu kombinin saatlik tüketimi için, 1 metreküpü 2.19 Kuruş civarından hesaplanırsa saatlik 98 kuruş olurken, günlük tüketimi yaklaşık 23.52 lira ve aylık faturaya yansıması 705 lira oluyor. Bu hesap ortalama bir hesaptır, net verileri doğalgaz şirketlerinin sisteminden sorgulayabilirsiniz.

“Doğalgaz tasarrufu için de uymamız gereken bazı kurallar var. Evde kullanılmayan odalarda bulunan radyatörler pasif konuma getirilmeli, radyatörlerin üzeri açık olmalı önünde eşya olmamalı, radyatörlerin tüm yüzeyleri aynı sıcaklığı vermeli. Perdeler yalnızca süs için kullanılmamalı, uzun ve kalın perdeler akşam olduğunda pencere önünde kullanılmalı. Radyatörlerin havasının alınıp alınmadığının kontrolü yapılmalı. Her sene en az bir kere havası alınmalı. Radyatörler üzerine kurutulmak üzere kıyafet konulmamalı.” Kombi kısık ayarda kullanılmalı. Yemek pişirirken tencere kapağının sık sık açılmaması gerekir, kapak açıldıkça buhar kaybına neden olduğundan yemek geç pişer bu da doğalgazın fazla yanmasına neden olur. Fırın çalışırken kapağı sık sık açılmamalı. Peteklerin arkasında ısı yalıtım levhası olmalıdır.”

– Radyatörlerinizin önünü eşyalarla kapatmayın. Bu eşyalar ısının odaya yayılmasını önler ve sizi yanıltır. Radyatörlerin önüne eşya koymanız gerekiyorsa mutlaka boşluk bırakın. 
– Perde boyunu kısa tutun. Uzun perdeler, ısının belli bir kısmının kaybolmasına neden olacaktır. Evinize ısı ayarlı termostatlar monte ettirin. Böylelikle odalarınızın ısısını istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz.  Geceleri perdenizi kapatmayı unutmayın. Bu sayede güneş battıktan sonra ısıyı içerde tutmuş olursunuz. 

ELEKTRİK İÇİN UZMAN GÖRÜŞLERİ.

Klimayı ideal oda sıcaklığından daha düşük ya da daha yüksek derecelere ayarlamak fazla enerji tüketimine neden olabilir. İdeal oda sıcaklığı ise 21-22°C kabul ediliyor. Elektrikli ocak kullanıyorsanız tencerenize uygun büyüklükte bir göz tercih etmeye özen göstermelisiniz. İhtiyacınızdan büyük gözler fazla enerji tüketmenize neden olur. Eğer gazlı ama elektrik yardımıyla ateşlenen bir ocağınız varsa pişirme işlemlerinin ardından fişi prizden çekmelisiniz.

Gün ışığından mümkün olduğunca faydalanın. Odaları doğal aydınlık avantajını daha iyi kullanacak şekilde düzenleyin.

Daha fazla ışığa ihtiyaç duyulan bölümlerde çok sayıda düşük güçlü lamba yerine daha yüksek güçlü tek bir lamba kullanın.

Cihaz alırken ‘enerji verimli’ ürünleri tercih edin. Bu cihazlar çok daha az enerji ile çok daha fazla iş yapar.

Bulaşıkların yıkanması için 60 derece sıcaklık istenir ancak 50 derecede de bulaşıkların yıkanması mümkündür. Bu sayede yüzde 10 daha az enerji tüketmiş oluruz.

Kurutma makinesi yerine, çamaşırları asarak kurutma yapabiliriz.

Çamaşır makinelerinde yıkama kapasitesi ailemize uygun olanı tercih etmeliyiz. Küçük aileler için büyük kapasiteli makineler gereksizdir, fazla su ve enerji harcar.

Bulaşık makineleri elde yıkamaya oranla daha az su ve elektrik tüketimi sağlar.

Bulaşık ve çamaşır makinelerini tam dolmadan çalıştırmamalıyız.

Bazı yiyecekleri pişirmek için fırını önceden açmak yani ön ısıtma yapmak gerekebilir. Bu işlemi yapacaksanız fırını gerekenden fazla çalıştırmamaya özen göstermelisiniz. Fırının kapağını sık sık açmak, fırın içerisindeki sıcaklığın azalmasına ve yemeklerinizin daha geç pişmesine, dolayısıyla fırının daha uzun süre çalışmasına neden olabilir.

Tercihinizi LED ampul seçeneklerinden yana kullanmanızı öneririz. Çünkü LED ampuller, akkor (klasik) ampullere göre %80 daha az enerji tüketebilirler.

Buzdolabı sıcaklık ayarını ideal olandan daha düşük bir seviyeye ayarlamak hem besinlerin bozulmasına hem de elektrik tüketiminin artmasına neden olur. İdeal sıcaklık derecesi; soğutucu bölümü için +4°C, dondurucu bölümü için ise -18°C olarak kabul edilir.

Buzdolabınız ve derin dondurucunuz, ayarladığınız sıcaklık ayarını korumak için çalışır. Kapaklarını sıkça açmak, sıcak yiyecekler koymak ya da kapasitelerinden fazla yiyecek yerleştirmek ise bu cihazların, ayarladığınız dereceyi koruyabilmek için daha fazla çalışmasına neden olabilir. Böylece enerji tüketimi artabilir.

Kapalı olmasına rağmen fişi prize takılı olan su ısıtıcısı ya da televizyon, telefonunuzu şarj ettikten sonra prizden çekmediğiniz şarj aletiniz. Fişi prize takılı olan ama kullanmadığınız ürünlerin elektrik tüketmediğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü fişi takılı olan elektronik ürünler, çalıştıklarındaki kadar olmasa da elektrik tüketmeye devam ederler.

Hangi alanda tasarruf etmek isterseniz isteyin, atmanız gereken ilk adım ihtiyacınız olup olmadığını değerlendirmek. Yani eğer amacınız elektrik faturası tutarını azaltmak ise bu noktada, aydınlatmaya ihtiyacınız olmayan alanlarda ampulleri söndürmelisiniz.

Odadan ayrılırken lambaları kapatın. Aile bireylerinin odadan ayrılırken lambaları kapatmalarını hatırlatacak notlar konması faydalı olacaktır.

SU İÇİN UZMAN GÖRÜŞLERİ.

  • Duşta Suyun Isınmasını Beklerken Suyu Boşa Akıtmayın.
  • 2. Su Tesisatınızı Kontrol Edin.
  • 3. Bulaşık ve Çamaşır Makinenizi Tam Dolmadan Çalıştırmayın.
  • Çeşmeyi Çok Fazla Açık Tutmayın.
  • Banyoda Uzun Süre Kalmayın.
  • Sensörlü Musluklar ve Tasarruflu Klozetler hayli işe yarar.
  • Bitkileri Sularken Daha Az Su Harcayın.
  • Mutfak veya lavabodaki musluklarınıza su tasarruf aparatı taktırın. Su tasarruf aparatını taktırdıktan sonra faturanızın düştüğünü göreceksiniz.
  • Küvette keyif yapmak oldukça zevkli bir duş yöntemidir fakat küvetin dolması için ortalama 150 litre su harcanır. Duş alırken ise bu miktar 100 litreden azdır. Sudan tasarruf etmek istiyorsanız, her zaman küvette duş almanızı önerilmiyor.