Dünya ALS Günü Nedir? Dünya ALS Günü Ne Zaman?

30.04.2021
Dünya ALS Günü Nedir? Dünya ALS Günü Ne Zaman?

Dünya ALS Günü Nedir? Dünya ALS Günü Ne Zaman?

ALS, son dönemlerin adı en fazla duyulan hastalıklarından biri olarak dikkat çekiyor. Özellikle henüz yaşı 21 iken bu sendroma yakalanan ünlü fizikçi Stephen Hawking ile adını tüm dünyaya duyurdu. Bu hastalığı duyurma, dikkat çekme ve hastalıkla ilgili farkındalık oluşturmak için her sene Dünya ALS Günü düzenleniyor.  

Dünya ALS Günü Ne Zaman?

Kaslarda erime ve güçsüzlük sebebiyle ortaya çıkan bir hastalıktır. Bu da hareket kabiliyetini azaltır veya kısıtlar. Hastalık hakkında destek ve bilinçlendirme amaçlı her yıl 21 Haziran’da etkinlikler düzenlenir.

ALS Ne Demek, Kelime Anlamı Nedir?

ALS’nin açılımı, Amyotrofik Lateral Skleroz şeklindedir. Türkçe karşılığı Motor Nöron Hastalığı olarak çevriliyor. Hastalığın adı, eski Yunanca ‘ya dayanıyor. Amyotrofik, birleşik bir sözcüktür. Yunanca ‘da myo, kaslar demektir. Trophic ise besleme anlamına gelir. Başta ki –a sesi ise dilimizdeki olumsuzluk eki olan –siz, sız gibi olumsuzluk ekidir. Yani amyotrofik kısaca kaslar tarafından desteklenmeyen, beslenmeyen manasını verir. Lateral da kaslar hareket etmesini sağlayan ve omurilikte bulunan hücre bölgesini tanımlar. Lateral’in bozulması da Sklerzo isimli kasların sertleşmesine sebep olur. Yani omurilik bölgesindeki motor nöronların yok olması ile ortaya çıkan bu durum, tüm bedeni etkiler.

İşte bu hastalığa dikkat çekmek için her yıl 21 Haziran Dünya ALS Günü olarak programlar yapılır. Başta Dünya Sağlık örgütü olmak üzere, ülkelerin Sağlık Bakanlıkları ve birçok üniversite Tıp Fakülteleri ile hastaneler, bu konuya dikkat çekmek için etkinliklerde bulunur.

ALS’nin Taihçesi

Bu hastalıkla ilgili ilk tanıyı 1869 yılında Fransız Nörolog Jean Martin Charcot koydu. Bundan dolayı ALS, ilk başlarda Charcot Hastalığı olarak isimlendiriliyordu.

Jean Martin Charcot Kimdir?

1825 yılında Fransa’nın Paris kentinde dünyaya gelen Nörolog’tur. Beyne dair yaptığı araştırmalarla ön plana çıktı. Bu çalışmaları ile başarılı katkılar sundu ve ‘Nörolojinin babası’ unvanıyla anılageldi. Charcot ayrıca, psikanalizin kurucusu olarak bilinen Sigmund Freud’un hocalığını da yapmıştır. Charcot’un psikanaliz üstüne araştımaları Freud’a da ilham oldu.  Ünlü Fransız bilim insanı, histeride ilk hipnozu kullanan kişi unvanına da sahiptir. 1893’te vefat etti.

Als Hastalığının Belirtileri ve İşaretleri Neler?

Öncelikle bu sendromda her hastada aynı belirtiler olmayabilir. Hastalığın ibareleri, herkeste farklı ortaya çıkabiliyor. Kaide olmamakla birlikte, genelde kolda veya bacakta güç kaybı şeklinde görülebiliyor. Bacaktaki zayıflama ve incelme de ibarelerden olabilir.

Bu hastalığı en iyi anlayabilme yöntemlerinin başında kalem tutmada, klavye kullanmada yaşanan sorunlar temel olarak göze batabilir. Ayrıca gömlek, ceket düğmeleme, basit eşyaları dahi taşımadaki zorluklar, yürürken meydana gelen takılmalar da başka etkenlerdendir.

Bir kısım hastalarda ise konuşma, yeme, yutkunma zorluğu şeklinde tezahür edebiliyor. Hastaların peltek konuşması da ipucu niteliğindeki belirtilerdendir.

Özellikle kaslarda meydana gelen ağrılar ve kramplar bir başka dikkat çeken işaretler arasında yer alabilir. Tüm bunların haricinde istem dışı, gayrı iradi gülme veyahut tam tersi ağlama ortaya çıkabilir.

Bu tür belirtileri olan kişiler, hastanelerin Nöroloji Kliniklerindeki uzman Nörologlara görünmelidir.

ALS En Fazla Kimlerde Görülür?

Bu rahatsızlık, her yaşta ortaya ve cinsiyette çıkabilir. Ama elde edilen istatistiklere bakıldığında erkeklerde daha fazla rastlanıyor. Aşağı yukarı 55-60 yaş aralığı, ortalama başlangıç yaş dönemi oluyor. Ayrıca tüm dünyada genel nüfusun yüz binde 2-6 oranı aralığında rastlanıyor.

Ünlü ALS Hastaları Kimler?

Bu hastalığa yakalanan en ünlü isim ABD’li Fizikçi Stephen Hawking olarak biliniyor. Ülkemizde ise Fenerbahçe ve Galatasaray’ın eski Milli futbolcuları Sedat Balkanlı ile İlyas Tüfekçi, Trabzonspor’un eski futbolcusu İsmail Gökçek, Sevinç Aktansel ve Suna Kıraç bu hastalığa yakalanan bazı ünlülerdendir.