Dünya Mizah ve Şaka Günü Nedir, Ne Zaman?

03.05.2021
Dünya Mizah ve Şaka Günü Nedir, Ne Zaman?

 Dünya Mizah ve Şaka Günü Nedir, Ne Zaman?

Birçok konuda farkındalık oluşturmak amacıyla belirli gün veya haftalar belirlenir. Belirlenen bu günlerde genelde hedeflenen, insanları o konuda bilgilendirmek ve olası zorluklara karşı daha dikkatli olunmasını sağlamaktır. Ancak bazı gün veya haftalar ise insanları bilinçlendirmekten ziyade, hoş anı edinmek ve güzel vakit geçirebilmek amacıyla geleneğe dönüştü. Bu günlerin başında da Dünya Mizah ve Şaka Günü geliyor. Daha doğrusu birçoğumuzun ilkokul yıllarından itibaren arkadaşlarımıza ve aile üyelerime yaptığımız Nisan 1 veya 1 Nisan Şakası.

Çocukluk yıllarından beri,  öncesinden planlayarak yakınlarımızdakilere yaptığımız şakalar, o gün için eğlenceli anlar yaratırken şakaya maruz bırakılan açısından da zor anlara dönüşebiliyordu. Bu tür şakalara maruz kalmamak için öncesinden önlemler alınır, dikkatli hareket etmeye dahi çalışılırdı.

1 Nisan Dünya Mizah ve Şaka Günü’nün Tarihçesi

Günümüzde gün veya haftası olan her konuda olduğu gibi Dünya Mizah ve Şaka Günü’nün de bir hikâyesi vardır. Hikâyenin köken, 16. Yüzyıl Avrupasına dayanıyor. Bu çağda Fransa’da meydana gelen bir değişiklik, daha sonra 1 Nisan’ın tüm dünyaya yayılan etkinliğe ve özel bir ana dönüştü. 1 Nisan ile ilgili olaylar silsilesi şu şekilde gelişti:

1564 senesine kadar Fransa’da yılbaşı 1 Nisan’da başlıyordu. Fransa’nın o dönem ki kralı 9. Charles, yılbaşını bugün de uygulanan 1 Ocak’a aldı. Avrupa’da ise çoğunlukla 25 Mart, yılın başı olarak uygulanıyordu. 9. Charles’in bu değişikliği kıtada çok yayılmadı. Hatta kendi ülkesinde dahi çok fazla karşılık bulmadı.

Bu kararı duyan bazıları yılbaşı eğlencelerini 1 Nisan’da sürdürmeye devam etti. Diğer bir kısmı ise onlarla dalga geçerek onları ‘Nisan aptalları veya 1 Nisan aptalları’ gibi ifadelerle adlandırdılar. Hatta bir dönem 1 Nisan ‘aptalların günü’ olarak dahi anıldı. Bu güne devam edenleri alaya alan bazı insanlar, hediyeler verirken içerisine sürpriz nesneler koyarak alay etmeye veya şaka yapmaya başladılar. Bu durum, bir süre sonra âdete dönüştü. Asırlar içerisinde hem Fransa’da hem de Avrupa’da yılbaşı 1 Ocak’a alındı ama Fransızlar, eski takvim günlerinden gelen bu geleneği, kültürlerine dönüştürdü. Bu hoş kültür, dünyada birçok ülkeye yayıldı. Zamanla söz konusu kültür, resmi anlamda da anılmaya başlandı ve 1 Nisan Dünya Mizah ve Şaka Günü oldu.

Ancak bu şaka kültürü, bazen sınırını aşabiliyor ve gülme amaçlı yapılan bazı etkinlikler, şakanın ağırlığına göre hoş olmayan durumlar da oluşturabiliyor. Bu sebeple böyle şakalar da halkımız arasında ‘eşek şakası’ olarak adlandırılıyor. İnsanların çoğu, bu tür şakalara maruz kalmamak için, özellikle 1 Nisan’da muhatap olduğu birçok söylem ve eylemi tartarak değerlendiriyor.

Avrupa’da Şaka Günü Kültürü’nün Kökeni ve Ülkelere Göre İsimleri

1 Nisan ve onun kökeni ile alakalı bir başka rivayet ise bu kültürün Roma İmparatorluğu dönemine dayandığı yönündedir. Bazı tarihçiler bunun Roma’daki Pagan kültürü çerçevesinde kutlanan Fous bayramına dayandığını ileri sürer. Bazı tarihçiler ise söz konusu iddiayı reddeder.

1 Nisan kültürünün Fransa’daki bir diğer adı da ‘Nisan Balığı’ şeklindedir. İngiltere’de de ‘Nisan Aptallar Günü’ olarak değerlendirilir. Yine İngiltere’ye yakın bir kültür olan İskoçya’da ise ‘Cuckoo Günü’ denilmektedir. Ülkemizde ise genelde küçük çocuklar arasında yaygın olan bu kültür ‘Nisan 1 Şakası’ şeklinde adlandırılır.

9. Charles Kimdir?

Nisan 1 kültürünün, yaptığı takvim değişikliğiyle oluşmasına vesile olan 9. Charles, 1550-1574 arasında yaşayan ve 1560’tan 1574’teki ölümüne dek tahtta kalan Fransa kralıdır. Çocuk denecek yaşta tahta çıkan kral, genç yaşta vefat etti. 1570’te Avusturyalı Elisabeth ile evlenen Charles’in bu evlilikten Marie Elisabeth adında bir kızı doğdu. Ayrıca metresi Marie Touchet’ten de 1573’te oğlu Angouleme Dükü Charles doğdu. 9. Charles, oğlunun doğumundan bir sene sonra vefat etti.