Dünya MS Günü Nedir? Ne Zaman? MS Hastalığı Nedir?

03.05.2021
Dünya MS Günü Nedir? Ne Zaman? MS Hastalığı Nedir?

Dünya MS Günü Nedir? Ne Zaman? MS Hastalığı Nedir?

Halk arasında kısaltılış olan MS şeklinde bilinen hastalığın tıp dilindeki karşılığı Multipl  Skleroz ’dur. Hastalığın ilk teşhisi 19. asrın üçüncü çeyreğinde, 1868’de konulsa da tedavi yöntemlerindeki gelişmeler, 21. asırda daha ileri boyuta ulaştı. Ancak yine de mevcut tıp dahi bu konuda henüz ileri boyutta değil.

Multipl Skleroz’un Türkçe karşılığı çoklu sertleşimdir. Bu rahatsızlık kısaca, omurilik ile beyni tutan özbağışıklık hastalığıdır. Hastalığın ilk teşhisini koyan kişi ise Paris Üniversitesi’nde nöroloji profesörü olan Jean Martin Charcot’tu. Charcot, aynı zamanda “nörolojinin babası” olarak da anılıyor. Bilindiği üzere Nöroloji, beyin ve beyinle bağlantılı durumları inceleyen bilim dalıdır.

Dünya MS Günü Ne Zaman?

Teşhislerinin konması ile dünyada sayılarının artışı daha net şekilde gözlenen MS için hem ulusal hem de uluslararası anlamda birçok etkinlikler düzenleniyor. Söz konusu etkinliklerde en öne çıkan kuruluş ise Uluslararası Multipl  Skleroz (MS) Federasyonu’dur. Yine Birleşmiş Milletler bünyesinde faaliyetlerini sürdüren Dünya Sağlık Örgütü de (WHO) bu hastalıkla ilgili etkinliklere ön ayak olmaktadır. Her iki kurum da her yıl Mayıs ayının son Çarşamba gününü ‘Dünya MS Günü’ olarak ilan etti.

Söz konusu oluşumlar da hem kendileri hem de alt kuruluşları aracılığıyla bilinçlendirme, tedavisinde yol gösterme ve cesaretlendirme anlamında bu özel günü tertipliyor. Yazılı ve görsel iletişim organları aracılığıyla kitleleri bilinçlendirmek ve ihtiyaç sahiplerine yardımcı olmak açısından çalışılmaktadır. Dünya MS Günü, her yıl Mayıs ayının son Çarşamba günü düzenlendiğinden, bu gün her yıl değişmektedir. 2021 yılındaki Dünya MS Günü 26 Mayıs Çarşamba gününe denk geliyor.

MS Hastalığı Nedir?

MS, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemi ile ilgili bir hastalıktır. Multipl Skleroz’da sinir lifleri ile onu çevreleyen ve elektrik uyarılarını iletmeye yarayan miyelin dokusu, geride skleroz adı verilen sert alanlar bırakarak birçok noktada kaybolur. Bu bölge hasar gördüğü için, beyne giden ya da beyinden gelen uyarıları iletebilme gücü kesintiye uğrar.

MS Hastalığı Tedavisi Var Mı?

MS’nin günümüzde halen kesin bir tedavi yöntemi yok. Ancak hastalığın seyrettiği dönemde atakların engellenmesi, nörolojik tespitlerin giderilmesi ve kalıcı beyinsel bulguların önüne geçilmesi mümkün olabilir. Şimdiye kadar ki bulgulara göre bu hastalık, kalıtsal veya bulaşıcı değildir. Kadınlarda daha sık görülen MS, konuşma, yürüme, görme yetilerini kaybettirebilir veya güçsüzleştirebilir.

MS Hastalığı Belirtileri

Bu hastalığın birçok belirtileri söz konusudur. Bunların başında görme konusundaki sorunlar gelebilir. Görme noktasında ise bulanıklık, çift görme, gözün tiklerde bulunması, görüntünün kayması temel işaretler sayılabilir.

Ayrıca kol ve bacaklarda da ibareler olabilir. Kol ve bacaklarda güç kaybı, yürümede denge kaybı, el veya ayaklarda titreme bunun olası alt başlıklarındandır. Yine idrar kaçırma, felç, konuşma sorunları, sürekli yorgunluk diğer işaretlerden sayılabilir.

MS Hastaları Nasıl Bir Yol İzlemeli?

Bu hastalıkta uygulanmalı diye önerilecek bir diyet söz konusu değil. Ancak sağlıklı insana önerilen düzenli beslenme ve dengeli yeme, bu hastalara da önerilir. Sağlıklı hayat, sigara ve içkiden uzak bir yaşam tarzı, önerilecek temel prensiplerdir.

MS Hastalığına Yakalanan Ünlüler

Bu hastalığa yakalandığı yönünde haklarında haberler çıkan bazı ünlüler de oldu. Bunlardan biri ABD’li ünlü kadın oyuncu Selma Blair’dir. Selma Blair, 2019 yılında yaptığı açıklamada bazen düştüğünü, bazen elindekileri düşürdüğünü bezen de zihninin bulanık olduğunu ifade etmişti. Yine ünlü şarkıcı Serdar Ortaç ve Murat Kurşun da bu hastalığa yakalanmıştı.

Ayrıca yönetmenliğini Marcel Barrena’nın üstlendiği, 2016 İspanya yapımı Zor Yarış filmi de MS’li bir İspanyol adamın gerçek hikâyesine ele almıştı.

You cannot copy content of this page