Dünya Süt Günü Nedir, Ne Zaman?

04.05.2021
Dünya Süt Günü Nedir, Ne Zaman?

 Dünya Süt Günü Nedir, Ne Zaman?

20. ve 21. yüzyıllarda birçok konuda özel günler düzenlenmeye başladı. Bundaki en önemli sebep, ilgili konu hakkında halkları bilinçlendirmek ve o hususla ilgili farkındalık oluşturmaktır. Bu özel günlerden biri de Dünya Süt Günü’dür.

Süt Nedir?

Bilimsel anlamda ifade edilecek olursa süt, memeliler sınıfının dişi cinsinin yavrularını doyurmak ve beslemek amacıyla memesinden gelen bir sıvıdır. Bunun için o dişi memelinin gebe kalıp doğum yapması gerekiyor. Süt, besin değeri ve faydası yüksek bir gıda çeşididir. Bunun dışında lezzet olarak da birçok canlını sevdiği bir üründür. A

Süt ifadesi konusunda ayrıca, Türkçe ’de bazı bitkilerde bulunan yine beyaz renkli sıvıya da süt adı verilir ki örneğin incir bu bitkilerden biridir. Yine balıklarda erkek cinsinin tohumuna da bu isim verilebiliyor.

Sütün Faydaları Nelerdir?

Sütün en temel faydası kemiklerin güçlenmesini sağlamasıdır. Özellikle bebeklikten itibaren alınan anne sütü, hem zihnin hem bedenin gelişiminde çok faydalıdır. Hatta uzmanlar, bilhassa ilk altı ayda sadece anne sütü ile beslenilmesini şiddetle tavsiye eder. Bu süreçten itibaren de en az iki yaşına dek anne sütü takviyeli beslenilmesini önerirler.

Bunun dışında yetişkinlerde de abartıya kaçmadan süt tüketimi önerilir. Yetişkinlikte zaten yoğurt, peynir veya gündelik hayat içerisinde yenilen tatlılarda (dondurma, süttozu, puding, sütlaç, keşkül, vd.) süt takviyesi alındığından düzenli süt içmek her zaman önerilmeyebiliyor.

Vücudumuzun en ana kalsiyum kaynağını güneş ve süt oluşturur. Sütte kalsiyum, protein, B2 ile B12 vitamini ağırlıklı olmak üzere başka yararlı öğeler de mevcuttur. Kalsiyum, hem kemik hem de dişlerimizin sağlıklı gelişimini sağlar.

Yine süt, beyin fonksiyonlarımıza da katkı sağlar. Öncelikle enerjimizi temin eden bu eşsiz gıda, kapsadığı yüksek protein sayesinde bedenimizdeki dokularımızın gelişimine destek sunar. Böylelikle dikkat gücümüzü artırır ve zihnimizi dinç kılar.

Ayrıca içerdiği proteinler aracılığıyla zararlı ürünleri atarak antioksidan özelliği gösterir. Bu şekilde hem genel vücut dengemizi sağlar hem de cildimizdeki olası pürüzleri de yok eder. Sütün sağladığı nem, tüm bedenimizde dengeli bir ısı düzeni oluşturur.

Dünya Süt Günü Nedir, Ne Zamandır?

Dünya Süt Günü, İkinci Dünya Savaşı sonrasında ortaya çıkan birçok günden biridir. 1956 senesinde sütün faydasına ve önemine dair bilinçlendirme ve kullanımını artırma amacıyla oluşturulan bir gündür. Bu gün, Uluslararası Sütçülük Federasyonu’nun (IDF) kararı sonucu ortaya çıktı. Bu karar ile 21 Mayıs, birçok ülkede ‘Dünya Süt Günü’ olarak düzenlenmeye başlandı. Bu günde başta Uluslararası Sütçülük Federasyonu olmak üzere ülkelerin birçok sağlık kurum ve kuruluşları, hem yazılı hem görsel yollarla basın üzerinden duyurular yapıyor Ayrıca konferans, seminer gibi etkinliklerde bulunuyorlar.

Ülkemizde ise bu özel gün, 1991 senesinden bu yana kutlanıyor. Ancak son senelerdeki araştırmalar ülkemizde süt ve süt ürünleri tüketiminin maalesef düşük seviyelerde izlediğini gösteriyor. Bu seviyeyi yukarı çıkartmak için ülkemizde başta Yerli Malı Haftası ve Süt Günü olmak üzere çalışmalar daha da artırılmalıdır.

Süt Anne Kültürü Nedir?

Anne sütünün önemi konusunda bir kültür daha var ki insanlığın tarihi kadar eski bir gelenektir. Birçok medeniyette, annesi ölen veya annesinden süt alamayan bebeklerin sağlıklı büyümesi için ‘sütanne’ kültürü ortaya çıktı. Başta Sami kültüründe olmak üzere bazı coğrafyalarda bu gelenek halen devam eder. Sütannelik ayni veya nakdi yardım karşılığında üstlenildiği gibi karşılıksız da yapılabilmektedir. Aynı anneden süt alarak beslenen çocuklar, birbirlerinin kardeşi sayılır. Bu durum İslam kültüründe biyolojik kardeşlikle eş değer görülmüş ve sütkardeşlere evlenmek yasaklanmıştır. Yine sütanne de evlenilmeyecek kişiler grubunda görüldüğünden biyolojik anneye eş değer kabul edilmiştir.

You cannot copy content of this page