Ece Üner İle Susma Psikolog, Psikiyatr Kim?

05.10.2021
Ece Üner İle Susma Psikolog, Psikiyatr Kim?

TANJU SÜRMELİ KİM?

1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olarak “Tıp Doktoru” ünvanını aldı.  Sonrasında psikiyatri ihtisası için gittiği Amerika’da, Institute of Living/U.Conn., Yale, University of Texas, San Antonio Üniversite hastanelerinde ECFMG sertifikalı olarak Psikiyatri, İç hastalıkları ve Nöroloji ihtisas eğitimini ve New York Medical College’da EEG ve Psikofarmakoloji Research Fellowship yaptı.  Harvard Tıp Fakültesi Global Clinical Scholar Research Training (Dünya Kliniksel Bilim Adamı Araştırma Eğitim) Programını başarı ile bitirdi.  Harvard ile olan çalışmalarını sürdürmektedir.  Harvard Tıp Fakültesine Alzheimer’s Hastalağında plasebo kontrollü neurofeedback çalışması yapmak için Johns Hopkins Tıp Fakültesi ile birlikte bir proje sundu. Doçentlik başvurusu, YÖK tarafından belirlenen jüriye eser incelemesi için gönderildi.

Ackerman Institute for Family Therapy (Cornell bağlantılı)’de Aile Terapisi ve New York Milton Ericson Hypnosis Institute’de Hipnoz eğitimi aldı. Columbia-NYSPI’de ve Manik Depresyon Vakfında Prof. Dr. Ronald Fieve’nin Bipolar bozukluk ve Depresyon ile ilgili çeşitli antedepresant ilaç çalışmalarına baş araştırmacı olarak katıldı. 

22/8/2000 yılında Ege Üniversitesi Psikiyatri ABD’da denklik sınavını geçerek Türkiye’de de psikiyatrist olma hakkını kazandı. Türkiye’ye döndükten kısa bir süre sonra (2001 yılında) Sağlıklı Yaşam Kliniği’ni kurdu.  Türkiye’de Beyninin olgunlaşma ve iyileşme gücüne olumlu katkıda bulunacak QEEG, Neurometrik inceleme, Loreta ve neurobiofeedback dijital sistemlerin kullanımını önderlik yaparak başlattı ve ailelerin doğru ebeveynlik tarzı ile ilgili 26.000 den fazla aileye bireysel eğitim verdi. Uzman Psikolog Ayben Ertemin geliştirdiği ailelerin ebeveynlik hatalarını azaltmasını sağlatıp daha sağlıklı beyinler yetişmesine katkıda bulunacak bir çizgi film çalışmasına konsultan olarak destek vermektedir.

2007 yılında Biofeedback, Neurofeedback, Psikiyatride QEEG ve ERP kullanımı Derneği kurucusu ve başkanıdır.  T.C. Sağlık Bakanlığı Muayenehanede uygulanabilecek tedavi yöntemleri listesinin içine Biofeedback yöntemininin alınmasına katkısı oldu.  Türkiye’de ilaçsız tedavi yöntemi Biofeedback kullanımının yerleşmesi ve SUT tarafından ödenmesi için mücadele vermektedir.  Amerikan Uluslararası Biofeedback Sertifikasyon Birliğinin (BCIA) Türkiye’de tek BCIAC-EEG sertifikalı ve Akademik üyesidir.

Tüm dünyadaki Psikiyatristler, Nörologlar ve PhD bilim adamlarının EEG, ve QEEG sertifikasyonuna hazırlayacak sınavları ve eğitimleri vermek amacıyla 12 Akademik üye arasına Uluslararası Akademik Üye olarak, 2014 yılın da dört yıllığına merkezi Chicago’da olan Uluslararası Elektrofizyoloji QEEG Yönetim Kuruluna seçildi.  Bu kurul Amerikan Psikiyatri Elektrofizyoloji (American Psychiatric Electrophysiology Association: APEA) ve Amerikan Tıbbi EEG Birliklerinin (Amerikan American Medical EEG Association:AMEEGA) 1998 yılında birleşmesi ile oluşan Clinical EEG and Neuroscience Society tarafından desteklenmektedir.

You cannot copy content of this page