Elvin Beşikçioğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli ?

23.02.2022
Elvin Beşikçioğlu kimdir? Kaç yaşında, nereli ?

Elvin Beşikçioğlu, 1972 yılında Çankırı‘da doğmuştur. Hacettepe Üniversitesi Konservatuvar tiyatro bölümünden mezun olmuştur.

Elvin Beşikçioğlu, 1993 yılında Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuarından mezun olduktan sonra Trabzon Devlet Tiyatrosu’nda iki yıl çalıştı. Sonra eşi Erdal Beşikçioğlu‘nun görev yaptığı Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’na tayin olarak 4 yıl da burada görev yaptı. Diyarbakır’da bulunduğu süre zarfında tiyatro oyunculuğunun yanı sıra TRT Gap Televizyonunda çocuk programları sundu. Daha sonra, Ankara Devlet Tiyatrosu’na tayin oldu.

1998 yılında senaryosunu Turgut Özakman‘ın yazdığı, yönetmenliğini Ziya Öztan‘ın yaptığı “Cumhuriyet” adlı filmde (Afet İnan rolünü oynarken, Rutkay Aziz, Savaş Dinçel, Hülya Aksular, Dolunay Soysert, Yeşim Alıç, Ayda Aksel, Macide Tanır ile birlikte oldu.

Elvin Beşikçioğlu, konservatuvardan sınıf arkadaşı oyuncu Erdal Beşikçioğlu ile 1991’den beri evlidir. “Derin” (d.2001) adında bir kız çocuğu ve Ömer (d.2012) adında bir oğlu vardır.

2011 yılında yönetmenliğini Serdar Akar‘ın yaptığı “Mor Menekşeler” dizisinde Sarp Levendoğlu, Güven Kıraç, Sinan Tuzcu, Zafer Algöz, Umut Kurt ile birlikte rol aldı.

Ödülleri :
2001 – 8. ÇASOD “En İyi Oyuncu” Ödülleri – Umut Veren Kadın Oyuncu (Fasulye)
2001 – 6. Sadri Alışık Ödülleri – En İyi Kadın Oyuncu (Fasulye)
1998 – Cumhurbaşkanlığı Başarı Ödülü – Cumhuriyet adlı filmde Afet İnan rolü ile