Endike ve Entübe ne demektir ?

22.04.2021
Endike ve Entübe ne demektir ?

Endike ve Entübe birbirine karıştırılan iki tıbbi terimdir. Karıştırılması mantıksız olsada isim benzerliği bu karıştırmaya neden olan şeydir.

ENDİKE NE DEMEKTİR ?

Endike kelimesi tıp bilimiyle,eczacılıkla ilgili makele ve yazılarda sıkça karşımıza çıkmaktadır.Günlük kullanıma yabancı olan endike kelimesi birçok kişinin anlamını merak ettiği bir sözcüktür.

Endike, bir ilacın kullanılmasını gereketiren durumları belirten bir sözcüktür. İlac kutularında yönergenin içinde sıkça görülen bir kelimedir.

ENTÜBE NEDİR?

Maalesef ülkemizde ve dünyada etkisini hizla göstermeye devam eden koronavirüs nedeni pek çok duyduğumuz bu kelime,Entübasyon, solunumun veya solunum yolunun güvenliğinin bozulması ya da bozulma riskinin oluşması durumunda hava yolunun korunması, devamlı havalandırma sağlanması, gerekirse ilaç verilmesi amacıyla, suni solunuma geçmek için laringoskopi veya özel aparatlar yardımıyla solunum yoluna (trakea) içine ağız ya da burun yoluyla özel bir tüp yerleştirilmesi işlemidir. sıkıntılı bir işlem olup halk arasında pek olumlu bir şekilde karşılanmaz.