Enerji ve tabii kaynaklar bakanı kimdir? Enerji bakanı kimdir? Fatih Dönmez Kimdir?

15.10.2022
Enerji ve tabii kaynaklar bakanı kimdir? Enerji bakanı kimdir? Fatih Dönmez Kimdir?

Enerji ve tabii kaynaklar bakanı kimdir? Enerji bakanı kimdir? Fatih Dönmez Kimdir?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’dir.

Fatih Dönmez 1965 yılında Bilecik’te doğdu. 2008-2015 yılları arasında Türkiye Cumhuriyeti Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) üyeliği görevinde bulundu. 2015’te Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığı görevine getirildi. 10 Temmuz 2018’de Türkiye Cumhuriyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na atandı..

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, 1965 yılında Bilecik’te doğdu. İlk, orta ve lise eğitimini İstanbul’da tamamladıktan sonra 1987 yılında Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi Elektronik Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu.

Fatih Dönmez 2005 yılında e-MBA sertifika programını tamamlayarak NETAŞ’ta Ar-Ge mühendisi olarak yer aldı. Kariyeri boyunca enerji ve telekomünikasyon firmalarında çeşitli pozisyonlarda görev aldı.

Fatih Dönmez 1994 yılında İGDAŞ’ta Etüt ve Proje Müdürü, Genel Müdür Yardımcısı ve Yönetim Kurulu üyesi görevlerinde bulundu.

2002’de İstanbul Büyük Şehir Belediyesi İştirakler Daire Başkanlığı’nda, İştirakler Genel Koordinatörü unvanıyla yer alırken, İBB iştiraklerinin yönetim kurulunda da başkan ve üye olarak bulundu.

Türkiye Elektrik Sanayi Birliği kurucularından olan Fatih Dönmez, TESAB yönetim kurulu üyeliği de yaptı.
Fatih Dönmez, 4 Ocak 2008 yılında EPDK Kurul üyeliğine atandı.

Fatih Dönmez EPDK’nın üyesi olduğu ERRA’da 2008 ve 2010 Genel Kurullarında yönetim kurulu üyesi seçildi ve ERRA’nın strateji raporunun hazırlanmasında önemli rol üstlenerek Dönmez, arz güvenliği komitelerinde görev üstlendi.

Enerji sektöründe imza attığı enerji yoksulluğu, doğal gaz projeksiyonları, şirketlerin AB uyumu gibi birçok konuda başarılar elde etti. 24 Aralık 2015 yılında da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarlığına atandı.

Son olarak yeni sistemin ilk kabinesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı olarak yer alan Dönmez, evli ve üç çocuk babasıdır.

You cannot copy content of this page