Ercan Saatçi Kimdir, Ercan Saatçi Nereli? Ercan Saatçi Kaç yaşında?

18.01.2023

Ercan Saatçi Kimdir, Ercan Saatçi Nereli? Ercan Saatçi Kaç yaşında?

Asıl memleketi Bayburt olan Ercan Saatçi, 13 Mart 1968 tarihinde İstanbul’da dünyaya gelir. İlk, orta ve lise eğitimlerini İstanbul’da almıştır. Bir kızı ve bir oğlu olan sanatçının eski Eşi Gülümsün Özkök’tür.

Gülümsün Özkök ile 1997 yılında evlenmiş ve 2009 yılında bu evliliği bitirmiştir. Ortaokulda müzik dersleri alan sanatçı lise yıllarında kendi müzik grubunu kurarak liselerarası müzik yarışmalarına katılır. ‘’Ercan-Vahe-Yavuz ‘’ isimli ilk müzik grubunu 1985 yılında kurdu.

Bu grupla çeşitli ödüller alan Ercan Saatçi, 1988 yılında liseden başka bir arkadaşıyla yazdıkları ‘’I Will Cry’’ isimli İngilizce şarkı ile O zamanın popüler dergisi ‘’Hey’’ dergisinin yarışmasını kazanır. İstanbul Teknik Üniversitesi Kontrabas öğrencisiyken üniversiteler arası müzik yarışmalarına katılarak ‘’Her Name is N.G’’ isimli şarkıyla yarışmayı kazanır. 1990 yıllara gelindiğinde tekrar bir grup kuran Ercan Saatçi, ismini ‘’Grup Vitamin ‘’ koyar. Grup Vitaminle iki kez Altın Güvercin yarışmasına katılır. Bu yarışmada bir kere birincilik ve bir kere ikincilik elde eden sanatçı Hürriyet Altın Kelebek ödülü ve Hey Dergisinin ödüllerini de kazanmıştır. Daha sonra Grup Vitaminden ayrılır ve 1991 yılında ‘’İzel Çeliköz, Çelik Erişçi, Ercan Saatçi’’ grubunu kurar. Bu grup Ajda Pekkan’ın Almanya turnesine katılırlar ve Türkiye’ye döndükleri zaman artık tanınan bir grup haline gelmişlerdir. ‘’Özledim’’ isimli albümleri beğenilen grup, Çelik’in ayrılmasıyla iki kişi kalırlar. Belli bir süre ‘’İzel –Ercan’’ olarak devam ederler ancak sonradan grup tamamen ayrılır ve grup üyeleri kişisel müzik kariyerlerine devam ederler. ‘’Rec By Saatchi’’ adında kendi müzik şirketini kuran Ercan Saatçi birçok beste ve şarkı düzenlemesi yapmıştır.

Pop Star ve Star Avı gibi yarışmalarda jüri üyeliği yapmış olan sanatçı, O şimdi Asker filmi ve Çat Kapı dizisinde rol almıştır. Özledim(1991), Vitamin Değil Şifa Niyetine(1992), İşte Yeniden(1993), Ebabil Bir Kuştur(1994), Sayenizde(1995), Tam 14 Saat Oldu(1996), Manşet(1999) isimli albümler Ercan Saatçi’nin müzik kariyeri boyunca çıkardığı albümlerdir.

You cannot copy content of this page