Etiyopya Nedir ?

19.04.2021
Etiyopya Nedir ?

Etiyopya Afrika Boynuzu’nda yer alan büyük bir Doğu Afrika ülkesi. 

Komşuları: Sudan, Güney Sudan, Eritre, Cibuti, Somali ve Kenya.

Başkenti: Addis Ababa (Yeni çiçek anlamına gelir)

Etnik Grupları: %34,4 Oromolar, %27 Amharalar, %6,22 Somalililer, %6,08 Tirgaylar, %4 Sidamalar, %2,52 Gurageler, %2,27 Velaytalar, %1,73 Afarlar, 1,72 Hadiyalar, %1,49 Gamolar, %12,6 Diğerleri.

Vize: Türkiye’den vizeli gidiş zorunludur.

Resmi Dil: Amharca.

Din: %62,7 Hristiyan, %33,9 Müslüman, %3,3 diğer inanışlar.

Yönetim Şekli: Federal Demokratik Cumhuriyet.

Para Birimi: Birr (ETB)

Yüzölçümü: 1.104.300 km2

Nüfus: 109.224.414 kişi (2018)

Saat: Türkiye’den 1 saat ileride.

Yemek Kültürü: Shiro wat adıyla biline sebze güveci yemeği yaygındır. Bol baharat tüketilmektedir. Tavuk, koyun ve dana eti de tüketilmektedir.

Ekonomi: Kalkınmış ülkeler arasında değildir. (Yoksul ülkeler grubundadır.)

Şehirleri: 92 şehir mevcuttur. Bunlardan bazıları: Addis Ababa, Harar, Aksum, Bahir Dar, Dire Dawa, Jinka.

İklim: Tropikal iklim hakimdir. Tatil için en uygun Kasım ve Mayıs aylarıdır.

Tarihçe: Etiyopya, Avrupalı sömürge güçlerini yenen ve bağımsız bir ülke olarak egemenliğini koruyabilen iki Afrika ülkesinden biridir (diğeri Liberya). 1945 yılında Birleşmiş Milletler’e üye olarak ilk bağımsız Afrika ülkesi olmuştur. Ülkenin Kızıldeniz boyunca uzanan sahil bölgesinin, 1993’te yapılan bir halk oylaması sonucunda Eritre adıyla bağımsızlığını ilan etmesi, Etiyopya’nın Kızıldeniz ile olan bağlantısının kesilmesine ve ülkenin bir kara devletine dönüşmesine neden olmuştur.

Bilim insanları tarafından Afar bölgesinde yapılan arkeolojik kazılarda 3 milyon yıllık insan iskeleti kalıntılarına rastlanılması, tarihi çağların başlamasından çok önceleri bile bölgenin, insan toplulukları için bir yaşam sahası olarak kullanıldığını gösterir. Etiyopya’dan bahseden ilk tarihi belgeleri yaklaşık M.Ö. 5000 yılına kadar götürebilmek mümkündür. İlk Çağ’da kuzeydeki Mısır Krallığının yöneticisi olan Firavunların altın, fildişi, tütsü ve köle aramak üzere Kızıldeniz kıyılarını takip ederek bu bölgeye geldikleri sanılmaktadır. Etiyopya topraklarında modern anlamda ilk kurulan devlet MÖ 8. yüzyılda ortaya çıkanD2mt Krallığıdı. D’mt Krallığı’nın MÖ 1. yüzyılda çöküşü ile beraber bölgede, yine aynı yüz yılda Aksum Krllığı ortaya çıktı. Aksum Krallığı zamanla güçlenerek sınırlarını Habeşistan dışında bugünkü Eritre, Cibuti, Sudan, Somali ve Arabistan yarımadasında yer alan Yemen’i içine alacak şekilde genişletti.

Etiyopya devleti, 1936-1941 arasındaki Mussolini İtalya’sının istila ve işgal hareketi dahil edilmediği takdirde, tarihi boyunca bağımsızlığını koruyabilmiş ve Afrika Kıtası’nın bazı Avrupa devletlerince sömürge yapılamamış tek ülkesidir. 1960-1990 yılları arası ülkedeki Eritre sorunu nedeniyle çatışmalı ve gerginliklerle geçirilmiştir. (Kaynak: wikipedia.org)