Euzu Besmele Nedir ? Euzu Besmele Türkçe Ve Arapça Yazımı

10.10.2021
Euzu Besmele Nedir ? Euzu Besmele Türkçe Ve Arapça Yazımı

Euzu Besmele Türkçe ve Arapça Yazımı

Euzu besmelenin hem Türkçe hem de Arapça yazılışı bulunuyor. Euzu besmele Türkçe olarak “Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm. Bismillahirrahmanirrahîm.” olarak yazılıyor. Kişiler Türkçe’nin yanı sıra Arapça yazılışını da merak ediyor. Euzu besmele Arapça olarak “بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم” şeklinde yazılıyor. Hem Türkçe hem de Arapça olarak aynı anlama sahiptir.

Eûzü besmele nasıl çekilir?

İstiâze Allah Teâlaya sığınmak, besmele ise Allah Teâla’nın adı ile başlamaktır. Okunuşu: “Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm.” Anlamı: “Kovulmuş Şeytan’ın şerrinden Allah’a sığınırım.” Okunuşu: “Bismillahirrahmanirrahîm.

Euzu besmele okunuşu nedir?


Euzu besmelenin Türkçe yazılışı, “Eûzu billahi mineş-şeytânirracîm Bismillahirrahmanirrahîm” şeklindedir.

Hangi durumlarda Euzu besmele çekilir?


EUZU BESMELE HANGİ DURUMLARDA KULLANILIR?

Bir işe başlarken şeytanın şerrinden ve vesvesesinden Allah’a sığınmak için okunur. Bir işe başlarken, bir yolculuğa çıkarken, yemek yemeye başlamadan önce, abdest alırken euzu besmele okunur

Euzu besmele ne anlamına gelir?


Besmele (bismillahirrahmanirrahıım)’in anlamı “Rahman ve Rahim olan Allah’ın ismiyle ” başlarım demektir.”Kovulmuş olan şeytandan Allaha sığınırım” bu “Euzü billahimineşşeytanirracim “‘in anlamıdır. Bu ikisi birliktr okunmasına (“Euzü billahimineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahiim”) Euzü besmele denilir.

Besmele i şerif nedir?


Besmele-i şerif, “şerefli, yüce, kutsal olan isimle başlama” anlamına gelir. Buradaki sıfatlar Allah’ı niteler. Dolayısıyla besmele-i şerif, besmeleyi ifade etmek için kullanılır.

You cannot copy content of this page