Ev sahipleri ve Kiracılar, Kira Tespit Davasını Kimler Açabilir? Nasıl açılır?

04.07.2022
Ev sahipleri ve Kiracılar, Kira Tespit Davasını Kimler Açabilir? Nasıl açılır?

Kira Tespit Davasını Kimler Açabilir?

Kira bedellerindeki aşırı artışlar sebebi ile gerçekleştirilen yasal düzenleme kapsamında kiracının kira artışında 1 yıl içerisinde maksimum %25 oranında zam yapılabilecek. Fakat bazı ev sahipleri %25 kira zammını yeterli bulmadığı için soluğu mahkemede alabiliyor. Kiracılarından daha fazla kira bedeli alabilmek için dava yolunu seçen ev sahipleri yeniden bir düzenleme yapılmasını talep ediyor.

Özellikle bu düzenlemenin ardından yükseliş gösteren kira tespit davaları ile ev sahipleri daha fazla kira bedeli almayı umut ediyor. Bazı ev sahipleri talep ettiği kira bedelini kiracıdan alabilmek için kiracılarına baskı yaparken bazı ev sahipleri ise yasal hakkını kullanmak üzere dava açıyor. Davanın olumlu sonuçlanması halinde geçmiş ayların kira bedellerinin zam farkı da kiracıdan alınacaktır.

Kira Tespit Davası Nasıl Açılır?

Gayrimenkul hukuku uzmanlarının vermiş olduğu bilgilere göre, ev sahibinin kira tespit davası açabilmesi için kiracısının evinde 5 yılı aşkın süredir oturuyor olması gerekiyor. Kira sözleşmesi içerisinde kira artış oranına ait bilgi yer alıyorsa ev sahibinin ihtar çekmesine gerek kalmıyor. Sözleşmenin yenilenme tarihini takiben ilk 1 ay içerisinde ya da yıl içerisinde dava açılabiliyor. Fakat sözleşmede herhangi bir oran belirtilmemişse ev sahibi 1 yıl boyunca ihtar çekerek dava açabilmekte. Mahkemede kira bedelleri ile ilgili karar alınırken bölgenin ortalama kira bedelleri dikkate alınarak kira tutarının belirlenmesi yoluna gidiliyor.

You cannot copy content of this page