Fincan kulp formasyonu nedir? Nasıl pozisyon alınır?

30.11.2021
Fincan kulp formasyonu nedir? Nasıl pozisyon alınır?

Fincan kulp formasyonu borsada fiat analiz için kullanılan, yön tayininde yardımcı olan, uzun vadede ve yavaş hareketle oluşan mum grafiği formasyonudur. Trendlerin önce bir çanak ve sonrasında çanağın 3’de 1’i kadar küçük çanak yapması ve aynı tepelere ulaşması sonucu oluşur.

Teknik analizlerde fincan kulp formasyonu; fiyatta hızlı bir düşüş yaşandıktan sonra başlangıç noktasına geri dönüldüğü ve ardından da öncekine nazaran daha sığ bir düşüş göstererek yeniden başlangıç fiyatına ulaşılması durumunda ortaya çıkar. Bu formasyon, piyasada yükseliş hissiyatının ağır bastığı ve bir kez daha fiyat artışının yaşanacağı şeklinde yorumlanır.

Nadir rastlanan fincan kulp formasyonunda ilk çanağın dibi hafifçe düzleşmeli, V harfi gibi açılı olmamalıdır. İdeal olan bu formasyonda her iki tarafın tepe fiyatları eşit olması beklenir. Fincanın sap kısmı, genellikle ilk çanak derinliğine kıyasla yüzde 30 ila 50 yükseklikte olur.

Genellikle bu formasyon boğa piyasasında devam hareketi olarak kabul edilir ve alım fırsatı sunduğu düşünülür. Amerikalı teknisyen William J. O’Neil tarafından 1988 yılında kaleme alınan “How to Make Money in Stocks (Borsada Nasıl Para Kazanılır)” adlı kitabında ilk olarak fincan kulp formasyonu açıklanmıştı. Aşağıdaki grafiği inceleyiniz.

You cannot copy content of this page