Google’da sitem geç indexleniyor, indexler arka sayfalara düşüyor, Google Cezaları Nelerdir? Nasıl Düzeltilir?

17.01.2023

Google’da sitem geç indexleniyor, indexler arka sayfalara düşüyor, Google Cezaları Nelerdir? Google İndex Cezası Nasıl Düzeltilir?

Google Cezaları, WWW (World Wide Web) ortamını, kullanıcılar adına daha iyi ve kullanışlı hale getirmek için Google tarafından verilir. Ceza alan web siteleri Google kalite yönergelerini ihlal edenleri disipline etmesi ve spamı engellemek hedeflenir. Gelişmiş Google arama motoru algoritması tüm spam çeşitlerini yakalamaktadır. Black hat SEO teknikleri ile çalışmak sitenizde sıralama kayıplarına, arama sonuçlarından kaldırılmasına kadar farklı ceza ve yaptırımlar ile karşımıza çıkmaktadır.

Sandbox

Sandbox Google tarafından verilen bir filtreleme cezasıdır. Sandbox ‘a düşen sitelerde ani hit ve index kaybı, aramalarda çok gerilere düşme hatta hiç görünmeme olabilir. Google’da sitem geç indexleniyor, indexler arka sayfalara düşüyor, Google Cezaları Nelerdir? Nasıl Düzeltilir?

Sandbox’a Neden Düşülür?

Eğer bir site açılır açılmaz aşırı backlink almış, kopya içerik paylaşmış,  çok fazla kelimeyi etiket yapmış,  site ile ilgisi olmayan sözcükleri anahtar kelime olarak eklemiş ve aynı içeriği birçok kez paylaşmışsa Sandbox‘a düşebilir. Sandbox girmesi kolay ancak çıkması oldukça zor bir filtredir. Sandbox‘a, sitenizi açtıktan bir ay sonra girebilirsiniz ancak bir ay içinde çıkmanız çok zor. Google’da sitem geç indexleniyor, indexler arka sayfalara düşüyor, Google Cezaları Nelerdir? Nasıl Düzeltilir? Sanbox‘dan çıkmak sabır işidir. Önce neden Sandbox‘a neden düştüğünüzü bulmalı ve düzeltmelisiniz. SEO adına yaptığınız her şeyi gözden geçirmeli, hataları gidermelisiniz. Aşırı backlink aldıysanız elinizden geldiğince temizlemelisiniz. Backlink temizliğinde dikkat etmemiz gereken bir nokta ise PR değeri düşük ve sıfır olan siteler. Böyle sitelerden gelen backlinkleri silmekte fayda var.

-30, -60, -90 … Cezası

İnternette böyle bir isim verilmiş bu cezanın anlaşılması için, bu cezayı aldığınızda siteniz aramalarda 30 ile 90 arası bir sıralama düşüşü yaşayabilir. Bunun sebebi kalitesiz backlink ve site içi optimizasyona önem verilmemesi olarak biliniyor.

-900+ Cezası

Bu cezayı aldığınızda siteniz bir kelimede üst sıralardayken birden arayıp da bulamayacağınız kadar gerilere düşebilir. Bu ceza ile Google sizi uyarıyor demektir. Çünkü eğer sitenize ve SEO çalışmalarınıza çekin düzen vermezseniz Sandbox’a girebilirsiniz. -900+ cezasında sitenizin indexleri silinmez ancak çok gerileyebilir. Sebebi ise Google algoritmasına ve kurallarına aykırı optimizasyon yöntemleridir. Bu cezada sorun genelde linklerden kaynaklanmaktadır. Optimizasyon düzeltildiğinde  tekrar eski yerinizi veya birkaç sıra altını alabilirsiniz.

Kopya İçerik Cezası

Birçok site Google tarafından fazla kopya çektiği için cezalandırılmış gerilere itilmiş durumdadır. Bir site kurulumundan itibaren özgün bir içerik yerine kopya içerik ( ctrl+v > ctlr+c) yayınlamayı seçerse kısa süre içinde gözle görülemeyecek kadar gerilere gönderecektir. (Google’da sitem geç indexleniyor, indexler arka sayfalara düşüyor, Google Cezaları Nelerdir? Nasıl Düzeltilir) Google kopya içeriğe sahip siteyi bir kelimede 1. sayfada gösterse dahi en üste yükselmesine izin vermez.

Bomb Cezası

Bomb cezası sitenizin üst sıralarda yer aldığı bazı kelimelerde gerilemesidir. Bu ceza Sandbox kadar korkunç değildir. Bomb cezası almanızın nedeni gerilediğiniz kelimelerden çok fazla link almanızdan kaynaklanır. Çözüm ise bunları azaltmak ve bir kelimede yükselmek için o kelime ile link almaya abanmamaktan geçer.

Cloaking veya Sneaky Yönlendirmeleri

Cloaking(gizleme) tek amacı SEO’ya dadanıp üst sıralarda çıkan sitelere verilir.

Google’da sitem geç indexleniyor, indexler arka sayfalara düşüyor, Sorunumu Nasıl Çözerim?

Ani sıralama kaybı yaşıyorsanız Google Search Console içerisinden Mülkünüze ait bir manuel işlem var mı diye kontrol sağlamalısınız. Peki Google’da sitem geç indexleniyor, indexler arka sayfalara düşüyor, Google Cezaları Nelerdir? Nasıl Düzeltilir? Olası ceza alınması durumunda bildirimi Search Console aracılığıyla size yapılır. Eğer bir “Search Console” hesabınız varsa orada bildirilen ileti de cezayı neden aldığınız açıkça belirtilmektedir. Kurtulmanız için sizi yönlendirecek bilgilendirmeler ve kurtulmanız için yapmanız gereken aşamalar hakkında bilgi sağlar.

Eğer önemli sıralama kayıpları ve indeks sorunları yaşıyor iseniz manuel işlem kısmında hiçbir sorun algılanmadı demesi ceza almadığınız anlamına gelmez. Siteniz, farklı bir tür cezaya maruz kalmış olabilir. Google kalite yönergelerine aykırı yapılan her çalışma sitenin tamamı veya bir kısmını manuel ceza türü olmayan diğer cezalara yakalanmış ve uygulanmış olabilir.

Manuel ceza gerçek kişiler tarafından yani Google personelleri olan analistler, araştırmacılar ve istatistikçiler, sitenizi kapsamlı ve detaylı inceler. Sonrasında cezai işlem uygulanır.

Site içi hatalar mevcut ise bunlar düzeltilmeli ve Google Search Console üzerinden yenilenen sayfalar yeniden indeks istenmelidir.

Site dışı hatalar, sebep oluyorsa gelen kalitesiz linkler kaldırılmaya çalışılmalı eğer kaldırılamıyorsa Google bağlantıları reddetme aracından tüm zararlı bağlantıları ret etmelisiniz.

You cannot copy content of this page