Halving (Bitcoin yarılanma) nedir? #btc #bitcoin #halving

26.06.2021
Halving (Bitcoin yarılanma) nedir? #btc #bitcoin #halving

Kripto para birimlerinin öncüsü olan Bitcoin (BTC), “halving” (Bitcoin yarılanma) olarak bilinen bir işleme tabi tutulur.

Bu yarılanma işlemi 4 yılda bir gerçekleşir. Yarılanma işlemi Bitcoin’in gizemli mucidi Satoshi Nakamoto tarafından kullanılan protokole entegre edilmiştir.Yarılanma işlemi tamamlandıktan sonra, yeni Bitcoin arzı, madenciler için blok üretim ödüllerini yarıya indirecek şekilde düzenlenir.Yarıya inme meydana geldiğinde, madenciler işlemlerini doğruladıkları için %50 daha az Bitcoin (BTC) ödülü alırlar.

İlk yarılanma 2012 yılında Bitcoin’in orijinal ödül miktarı 50 BTC olduğunda gerçekleşti. Ancak, yarıya indirdikten sonra 25 BTC olacak şekilde değişti. İkinci Bitcoin yarılanması 2016 yılında gerçekleşti, burada bu miktar blok başına 12.5 BTC’ye kadar düştü. Mayıs 2020’de gerçekleşen yarılanma ile ödül miktarı blok başına 6.25 BTC’ye düştü.Yarılanma, BTC’nin operasyonel verimliliğini artırmak için gerçekleşir. Ayrıca, ağ ücretleri önemli ölçüde azalır, bu da sonuç olarak Bitcoin’e olan talebi arttırır. Sonuç olarak, Bitcoin’in benimsenmesi küresel ölçekte geniş ölçüde artmaktadır.