Harry Potter’ın Hagrid’i Hayatını kaybetti! Robbie Coltrane kimdir, kaç yaşındaydı?

14.10.2022
Harry Potter’ın Hagrid’i Hayatını kaybetti! Robbie Coltrane kimdir, kaç yaşındaydı?

Harry Potter’ın Hagrid’i Hayatını kaybetti! Robbie Coltrane kimdir, kaç yaşındaydı?

Gerçek adı Anthony Robert McMillan olan İskoç yıldız, 1950 yılında Rutherglen, Güney Lanarkshire’da dünyaya geldi.

Coltrane, öğretmen ve piyanist Jean Ross ile GP Ian Baxter McMillan’ın oğluydu ve Perth ve Kinross’taki bağımsız okul Glenalmond College’da eğitim gördü.

Oyuncunun kariyeri 1979’da Play for Today adlı TV dizisiyle başladı, ancak Tracey Ullman, Miriam Margolyes ve Rik Mayall’ın da rol aldığı BBC TV komedi dizisi A Kick Up the Eighties ile öne çıktı.

Ayrıca 1983 ITV komedisi Alfresco’da Fry, Emma Thompson, Siobhan Redmond ve Hugh Laurie ile birlikte rol aldı.

1987’de, Emma Thompson ve Richard Wilson’ın da rol aldığı İskoç rock and roll grubu The Majestics hakkında Tutti Frutti’de başrol oynadı. Bir yıl önce, Bob Hoskins’in oynadığı İngiliz suç filmi Mona Lisa’daydı.

James Bond serisindeki Valentin Zukovski karakteri ve Cracker filmiyle de bilinen yıldız, İskoçya’nın Larbert kentindeki evinin yakınındaki hastanede öldü. Deadline’ın aktardığına göre ödüllü oyuncu, son iki yıldır sağlık sorunları yaşıyordu.

Coltrane, 30 Mart 1950’de İskoçya’da bir doktor ve öğretmenin oğlu olarak doğdu. Glasgow Sanat Okulu’ndan mezun olduktan sonra sanat eğitimine Edinburgh’daki Moray House College of Education’da devam etti.

Oyuncu, dünyaca ünlü Harry Potter serisinde canlandırdığı Hogwarts bekçisi Rubeus Hagrid’le büyük bir popülerlik kazandı. Ayrıca ITV dedektif draması Cracker ve James Bond filmleri Goldeneye ve The World Is Not Enough’da yer aldı.

Ajanı Belinda Wright yaptığı açıklamada, oyuncunun İskoçya’daki Falkirk yakınlarındaki bir hastanede öldüğünü doğruladı.

Coltrane’i “eşsiz bir yetenek” olarak nitelendirdi ve Hagrid’in “dünyanın her yerindeki çocuklara ve yetişkinlere neşe getirdiği” rolünü ekledi.

“Şahsen benim için onu sadık bir müşteri olarak hatırlayacağım. Harika bir aktör olmasının yanı sıra, adli olarak zeki, zekice esprili ve 40 yıl boyunca menajeri olarak adlandırılmaktan gurur duyduktan sonra onu özleyeceğim.

You cannot copy content of this page