İntihar Etmemek için Geçerli Sebepler . !

29.11.2021
İntihar Etmemek için Geçerli Sebepler . !

İntihar çok yönlü bir eylemdir bu nedenle tek bir nedene indirgemek mümkün değildir. Öte yandan yapılan araştırmalara göre, intihar ve ruhsal hastalıklar arasında ciddi ilişkiler tespit edilmiştir.

intihar etmemek için sebepler çoktur.


Yaşam boyu risk açısından değerlendirildiğinde, majör depresyon için intihar riski 20 kat, şizofreni için yaklaşık 9 kat, panik bozukluk için 10 kat ve kişilik bozukları için 7 kat artmaktadır. İntihar eden bireylerin %90’ı bir ruhsal hastalıkla mücadele etmesine rağmen psikiyatrik tedavi gören hastaların pek çoğunun intihar etmediği akılda tutulmalıdır.


İntiharı düşünüyorsanız; bu sizin kötü, deli, güçsüz bir insan olduğunuz anlamına gelmez; sadece kaldırabileceğinizden daha fazla acı çektiğiniz anlamına gelir.

Örneğin; omuzlarınıza yükler koymaya başlasalar, bir noktadan sonra ne kadar ayakta kalmak isteseniz de, kalamayacaksınızdır.


Acınızı azaltmanın yollarını deneyin. Baş etme kaynaklarınızı arttırmaya çalışın. Arkanda bırakacağın insanları üzmemek. !


Her şeye rağmen hayal kurabilmek ve umut etmek.!
Her gün yeni bir şansın, yeni bir güzelliğin o doğan güneşle hayatınıza girebilme ihtimalini bilmek.!


Hayatta tek başınıza olduğunuz kadar size bağımlı(!) insanların olduğunu da hatırlamak.!


Bir insan her ne kadar çıkmazda olsa da bazen bir kedinin ya da köpeğin yaptığı şapşallığın bile hayata bağlayabileceğini akılda tutmak.!


En ölümcül hastalıkta dahi karşınızdaki içten bir insanla konuşmanın yükünüzü hafifleteceğini bilmek.!


Ne olursa olsun hayatın mecburiyetten öte daha görülmemiş binlerce güzelliğinin de var olduğunu hissedebilmek, bir insanın yaşamına son vermemesi için bir şeylere tutunabilmesi için güzel nedenlerdir. Bunlara daha fazlasını da ekleyebiliriz.

  • İntiharı düşünüyorsanız öncelikle durup biraz beklemelisiniz. Kendinize olan biteni düşünmek için zaman vermelisiniz. Kendinize intihar düşüncenizi eyleme dökmeden önce bir gün, bir hafta gibi süre tanıyabilirsiniz. Bu süreyi biraz soluklanmak ve hissettiklerinizi, alternatiflerinizi yeniden düşünmek için kullanabilirsiniz.
  • Kendinize verdiğiniz bu süre boyunca rutinler oluşturabilirsiniz. Rutinler hayatın normal akışında olduğu sinyallerini beyine gönderir ve bu da intihar düşüncesine sebep olan acıdan uzaklaşmanızı sağlar.
  • Zor bir zamandan geçerken yalnız kalmak işleri daha da çıkmaza girmiş gibi hissettirebilir. Size destek olabilecek, konuşabileceğiniz, iletişim halinde olabileceğiniz insanlarla görüşmek, hissettiklerinizden bahsetmek olumsuz duygularınızın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • İntihar düşüncesiyle boğuştuğunuz bir dönemdeyseniz alkol, uyuşturucu madde gibi sizi tetikleyebilecek şeyler kullanmaktan kaçınmalısınız.
  • Kendinize zarar verebileceğiniz mekanlarda bulunmamalısınız.
  • Yalnız olmaktan kaçınmak, zihni farklı meşguliyetlere maruz bırakmak da intihar düşüncesinden uzaklaşmaya yardımcı olacaktır.
  • Tüm bunların yanında en önemlisi, eğer intihar düşüncesini bir türlü zihninizden atamıyorsanız muhakkak size en yakın ruh sağlığı uzmanına gitmeli ve düşüncelerinizden bahsetmelisiniz.