İŞSİZ ERKEK EŞİNİN SİGORTASINDAN FAYDALANABİLİR Mİ?

23.06.2021
İŞSİZ ERKEK EŞİNİN SİGORTASINDAN FAYDALANABİLİR Mİ?

İşsiz koca eşinin sigortasından yararlanabilir mi? sorusu işsiz kalan erkekler tarafından cevap aranan sorulardan biridir. Kadın kocası üzerinden sağlık yardımı alabileceği gibi erkek de karısı üzerinden sağlık yardımı alabilir. İşsiz erkek, sigortalı çalışmadığı süre boyunca eşinin üstünden sağlık yardımından faydalanabilir. Eşinin üstünden sağlık yardımı alabilmesi için genel sağlık sigortasına prim ödemesi de gerekmemektedir.

Genel Sağlık Sigortası için gelir testine girmeden sigortalı eş üzerinden erkek, devlet destekli sağlık yardımcı alabilir. Eş, Bağkurlu olsa bile devlet destekli sağlık hizmeti alınabilir. Yani hiçbir sosyal güvencesi olmayan kişiler, sosyal güvencesi olan eşlerinin üzerinden herhangi bir şart aranmaksızın SGK’dan sağlık yardımı alabilir.ERKEK, EŞİNİN SİGORTASINDAN YARARLANMAK NEREYE BAŞVURMALIDIR?

Sosyal Güvenlik Kurumu’nun SPAS (Sağlık Provizyon Aktivasyon) sistemi tarafından kişinin eşi üzerinden sağlık aktivasyonu otomatik olarak yapılmamışsa, herhangi bir SGK Müdürlüğüne başvurarak sağlık aktivasyonunu yaptırması gerekmektedir.

Eşin de işyerine durumu bildirerek bakmakla yükümlü olduğu kişi sayısını güncellemeli ve Asgari Geçim İndirimi ödemesini ‘evli eşi çalışmıyor’ olarak değiştirmelidir. Böylece alacağı AGİ daha fazla olacaktır.SGK AKTİVASYONU İÇİN GEREKLİ BELGELER

Sağlık aktivasyon işlemleri için istenen belgeler şunlardır:

  • Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Belgesi
  • Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği
  • Öğrenci Belgesi
  • Sağlık Kurulu Raporu
  • Geçici Kimlik Numarası ve İkamet İzniKADIN SİGORTALIDAN BAŞKA KİM YARARLANABİLİR?

– Zorunlu veya isteğe bağlı sigortalı olmayan, evli olmayan, kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık almayan, 18 yaşını doldurmamış, lise ve dengi öğrenim görenlerde (çıraklık eğitimi de dahil) 20 yaşını doldurmamış, yüksek öğrenim görenlerde 25 yaşını doldurmamış çocukları.

– Ekim 2008’den önce anne babaları üzerinden sağlıktan faydalanmaya başlayan kız çocukları işe girdikleri veya evlendikleri tarihe kadar yaş durumuna bakılmaksızın annenin sigortasından yararlanabilir.

Eşlerden biri işsizlik maaşı alırken ya da emekli maaşı alırken diğer eş de sağlık yardımlarından yararlanır.SGK AKTİVASYONU NEDİR?

SGK aktivasyonu, sigortalının hastane ve eczane ihtiyaçlarını aktif hale getirilip sağlık hizmeti alma hakkına sağlık aktivasyonu denir. Aktivasyon işlemi yapılmadan sağlık hizmetlerinden faydalanılmaz.Not:Devlet memurları görevden ayrılınca veya ihraç olunca 100 gün sağlık sigortası devam etmektedir, eşleri çalışıyor ise, öğretmen, hemşire vs. İse 100 günün sonunda otomatik olarak sağlık sigortası eşinin üzerine geçiyor şeklinde bilgi mevcuttur. Bunun için e devlet üzerinden mustehaklı sorgulama yapılabilir.You cannot copy content of this page