Kadir Gecesi Nedir ? Hangi Gün? Kadir Gecesi Ne Zaman?

Kandil, Müslümanlar için önemli olan dini günlere denmektedir. Bu günlerde Müslümanlar gece ve gündüz boyunca ibadet ederler, Allah’a isteklerini bildirirler ve dua ederler. Müslümanlar için önemli olan kandiller 5 tanedir ve şöyledir: Kadir Gecesi, Berat Kandili, Miraç Kandili, Mevlid Kandili ve Regaip Kandilidir. Bu metnimizde ise siz değerli okuyucularımız ile Kadir Gecesinin niçin önemli olduğunu, bu gecede neler yaşandığını, 2022 yılında hangi güne denk geldiğini ve Müslümanların bu özel dini gün için hangi ibadetleri gerçekleştirebileceğini konuşacağız. Aynı zamanda dilerseniz sitemizde bulunan Miraç Kandili, Regaip Kandili, Berat Kandili, Mevlid Kandili ile ilgili yazmış olduğumuz yazılara da bakabilirsiniz.  

Kadir Gecesi Niçin Önemli Sayılmaktadır?

Kadir Gecesi Müslümanlar için Allah tarafından bildirilen gecelerden biri olup bin aydan daha hayırlı bir gün olarak kabul edilir. Kadir Gecesinde insanlığı aydınlatan, Allah’ın kullarına verdiği en büyük hediye olan, Müslümanların kutsal kitabı Kur’an’ı Kerim indirilmeye başlanmıştır. Bu kutsal kitabın indirildiği gece Müslümanlar için en önemli dini günlerden biri sayılmaktadır.

Allah, bu geceyi kullarına Kadir Suresi 1-3. ayetlerde müjdelemiştir. 1-‘’Biz onu(Kur’an’ı) Kadir Gecesinde indirdik.’’ 2-‘’Bilir misin nedir Kadir Gecesi?’’ 3-‘’Kadir Gecesi bin aydan hayırlıdır.’’ diyerek Kur’an’ın bu gecede indirildiğini biz Müslümanlara bildirmiştir.

Kadir Gecesi 2022 Yılında Hangi Güne Denk Geliyor?

Bin aydan daha hayırlı bir gün olarak sayılan bu özel gün 2022 yılında 27 Nisan Çarşamba gününe denk gelecek. 2021 yılında 8 Mayıs Cumartesi gününe denk gelen Kadir Gecesi, 2022 Yılında 27 Nisan Çarşamba gününe denk gelerek 11 gün geri gelmiştir. Dini günlerde her yıl belirlenen bu 11 günlük sapma ise Hicri takvimden kaynaklanmaktadır. Hicri takvimde ise Kadir Gecesi 26 Ramazan 1443 tarihine denk gelmektedir.

Kadir Gecesinde Hangi İbadetler Yapılmalıdır?

Müslümanlar, kandil günlerinde genellikle dünya işlerinden uzaklaşır ve Allah’a dönerler. Bu dönüşü ise ibadetler ile sağlarlar. Müslümanlar bu dini günlerde nafile namazlarını kılar, oruç tutar, tövbe ederler. Peki, Kadir Gecesi için daha başka hangi ibadetler yapılabilir?

Kadir Gecesinde de diğer kandillerde olduğu gibi varsa kaza namazları kılınmalı, yoksa nafile namaz kılınmalıdır. O güne özel bir günlük oruç tutulmalı ve nefsimizi kontrol altına almaya çalışmalıyız. O gün hatalarımızdan ders çıkararak Allah ile yakınlaşma gayesiyle geçmiş yanlışlarımız ve günahlarımız için tövbe etmeli, o günden sonra ise bu davranışları yapmamaya özen göstermeliyiz. Tövbemizi sadece o gün için etmemeli, geleceği ve diğer tarafı düşünerek hareket etmeliyiz. Ayrıca Kadir Gecesinde sadaka dağıtabilir, yetim ve öksüzleri sevindirebiliriz. Mümin kardeşlerimizi din hakkında bilgilendirip doğru yola sevk etmeli devamlı iyiliği gözetlemeliyiz. Aynı zamanda gayrimüslimlere de dinimizin güzelliğini ve doğruluğunu anlatıp dinimizi tebliğ edebiliriz. Kimden geldiğimizi ve kime döneceğimizi, bize verilenlerin geri alınacağını düşünerek doğru yoldan çıkmamalı ve öteki dünyamızı garanti altına almak için elimizden geleni yapmalıyız.

Bir Cevap Yazın

error: Site İçeriği Korunmaktadır.