Kadraj nedir ? Kadrajımdan Ne Demek ?

18.02.2022

Fransızca kökenli bir sözcük olan kadraj, özellikle sinema ve fotoğrafçılık sanatında sıklıkla kullanılan bir terimdir. Sözlük anlamı çerçeve olan kadraj, altın kesim kuralları ile birlikte uygulanır.

Sinemada ise kadrajdan sorumlu olan kişiye görüntü yönetmeni denir.

Kadraj, fotoğraf makinasının ve kameranın vizöründe görünen görüntüdür, yani fotoğraf karesinin ve film çerçevesinin içine dahil edilen her şey kadrajdır. Kadraj dijital fotoğraf makinalarında, kameralarda daha doğrusu bir görüntüyü netlemek için kullanılan makinalarda vizörden bakınca görünen çerçevedir.

Kadraj (çerçeveleme), fotoğraf makinasının ve kameranın vizöründe görünen görüntüdür, yani fotoğraf karesinin ve film çerçevesinin içine dahil edilen her şey kadrajdır. Kadraj dijital fotoğraf makinalarında, kameralarda daha doğrusu bir görüntüyü netlemek için kullanılan makinalarda vizörden bakınca görünen çerçevedir.

Kadrajımdan Ne Demek sorusuna gelecek olursak, bir fotoğrafın veya videonun kendisine ait olduğunu belirtmek isteyen kişinin kullandığı kelimedir, bu fotoğraf benim kadrajımdan.