Kaldıraç Nedir? Short ve Long Pozisyon Nedir?

01.06.2021
Kaldıraç Nedir? Short ve Long Pozisyon Nedir?

Kaldıraç Nedir?
Tüm bu yatırım pozisyonları yaygın olarak kaldıraçlı piyasalarda kullanılır. Peki, kaldıraç nedir? Yatırım piyasalarında az sermaye kullanarak yüksek hacimli işlem yapmaya zemin hazırlayan bir sistemdir. Doğru strateji ile hareket edildiğinde kaldıraçlı piyasalarda yüksek kar edilebilir ancak tam tersi de olabilir.

Örnek verecek olursak siz 1.000 TL üzerinden 10.000 TL işlem yapacaksanız ve fiyat yükseldiği zaman satacaksınız. Siz 1.000 TL üzerinden kaldıraçlı olarak 10.000 TL’lik Bitcoin (BTC) aldınız. Ardından BTC %20 arttıktan sonra 12.000 TL’ye sattınız ve 10.000 TL’lik kısmını geri ödeyip 2.000 TL’lik kısmı size kâr olarak elde ediyorsunuz. Bu sayede kârınızı 10 katına çıkarmış olursunuz.

Ama bu durumun tersini düşünmek te mümkün. Örneğin siz gidip 1.000 TL’lik işlemi sanki 10.000 TL’lik ETH işlemi yapmak isteyebilirsiniz. O nedenle kaldıraç pozisyonu kullanıp 10.000 TL’lik Ethereum (ETH) işlemi yaptınız. Ama Ethereum‘un fiyatı %5 düşünce normalde 50 TL’lik zararınız olacakken kaldıraçlı işlem sonucu oluşan zararınız 500 TL’ye çıkar. O nedenle kaldıraç üzerinden işlem yapmadan önce piyasayı yakından araştırmanızı ve size çok fazla zarara sokmayacak kaldıraçları kullanmanızı öneririz.

Short ve Long Pozisyon Alarak Nasıl Kar Edilir?
Bu tarz yatırım hareketlerinin tamamında asıl amaç; istenilen ölçüde risk alarak, parayı hacimli şekilde yönetmektir. Bunun için yatırım kanallarında deneyim kazanmak önemlidir. Piyasaları iyi takip ediyor olmak, hangi yatırım kanalının hangi durumlardan etkilendiğini tespit etmek; kısacası, vaktinizi bu işin araştırma ve gözlem kısmına ayırmanız önemlidir.

Long (Uzun) Pozisyon
Türkçe tabiri uzun pozisyon olarak adlandırılan ‘long position’ aslında bir değerin yukarı doğru yani değer kazanacağına göre yön belirtmektedir. Bu hareketin amacı ileride değerleneceğini düşündüğünüz değerin alma durumudur. Genellikle uzun süreli yatırımları çağrıştırır.

Bir kripto para biriminin fiyatının, faaliyette bulunduğunuz zaman dilimine bağlı olarak bir süreliğine yükselmek üzere olduğunu hissettiğinizde uzun süre devam etmek ilginizi çekebilir. Örneğin, günlük grafikte işlem yapıyorsanız ve fiyatın sonraki günlerde hatta haftalarda artacağına inanıyorsanız, uzun süre devam edebilirsiniz. Özellikle Bitcoin söz konusu olduğunda, “al ve tut” stratejisine bağlı kalmayı tercih eden birçok yatırımcı göreceksiniz.

Short (Kısa) Pozisyon
Türkçe tabiri kısa pozisyon olarak adlandırılan ‘short position’ aslında yapılan herhangi bir yatırımın aşağıya doğru yaptığı yöneylemini anlatmaktadır yani değerinin azalacağını şekilde fiyatlanması da denir. Kısacası elinizde bulunan herhangi bir değerin fiyat kaybı yaşayacağını düşünüyorsanız ve satış yaptıysanız, siz kendinizi short pozisyona sokmuş oluyorsunuz.

Yukarıda açıklandığı gibi, kararınızı sağlam bir piyasa analizi ile desteklemelisiniz. Kural olarak, kısa satıcılar, piyasa aşırı alım düzeyine ulaştığında pozisyonlarını açar yani, uzun süre arttı ve yükseliş trendi aşırı doymuş olabilir. Ayrıca, fiyatın bir direnç seviyesini kıramadığı ve ondan ayrılmaya başladığı zaman, açığa gitmek mantıklıdır.

Aslında short pozisyon açtığınız kripto parada borçlandığınız anlamına gelir. Yani düşeceğini düşündüğünüz kripto parada borç alıp bunu ilerde değeri düşünce kapattığınızda kar etmiş olursunuz. Bugün 1 BTC’yi değeri 30 bin dolarken borçlandınız. Elinizde 1 BTC ve 1 BTC borcunuz var. Sonrasında bu 1 BTC’yi piyasadan sattınız. Elinizde 30 bin dolar ve 1 BTC borcunuz olmuş oldu. Piyasa 28 bin dolara düştüğünde elinizdeki 30 bin doların 28 bin doları ile 1 BTC alıp, borcunuzu kapadığınızda elinizde 2 bin dolar ve borcunuz kalmayacak.

You cannot copy content of this page