Kan Haftası Nedir, Kan Haftası Ne Zaman?

05.05.2021
Kan Haftası Nedir, Kan Haftası Ne Zaman?

Kan Haftası Nedir, Kan Haftası Ne Zaman?

Kan Haftası, ülkemizde kan bağışı yapmanın önemine dikkat çekmek için Türk Kızılayı tarafından düzenlenen ve hayata geçirilen bir haftadır. Bu amaç doğrultusunda sağlıklı olan her bireyin kan bağışlaması için yayınlar yapılır ve ülkenin birçok yerine mobil kan merkezleri kurularak halkın bu merkezlere daha çabuk ulaşması sağlanır.

Her insanın kendine özel bir kan grubu vardır. Bu kan grubuna ihtiyacı olan hastalar ile grupları uyuşan insanlardan bağışçı olmaları istenir. Yapılan tetkikler sonucunda kan veya trombosit bağışlamasında sakınca görülmeyen kişiler, bağışta bulunabilir.

Kan Haftası Tarihleri, Kan Haftası Ne Zaman?

6-12 Mayıs tarihleri arası Kan Haftası olarak belirlenmiştir. 2021 yılı itibariyle 6 Mayıs Perşembe günü başlayacak olan Kan Haftası, 12 Mayıs Çarşamba günü sona erecektir. Ülkemizde gelişen teknolojinin de etkisiyle son senelerde Türk Kızılay Kan Hizmetleri, kan toplama ve dağıtımı konusunda gelişmiş bir yapıya sahip oldu. Bu anlamda ülkedeki kan ihtiyacını belirleme, bu kanları taksim etme ve ihtiyacı olana öncelik verme konusunda oldukça hızlı bir ağ söz konusudur.

31 Mayıs 2005 tarihli Talimatname ile Türk Kızılay güvenli kan temeline dayalı çalışmaya başladı. İhtiyaç duyulan ka,n önce merkezlerinde toplanır ve ihtiyacı olunan hastaya nakledilmek üzere ilgili sağlık birimine yönlendirilir. Bu açıdan Türk Kızılayı, dünyanın üst düzey standartlarına sahip bir birim olmayı başarmıştır. 1950’li yıllarda iki adet olan kan merkezi sayısı 2020 yılı itibariyle 18 bölgede toplam 67 merkeze ve yüzlerce kan dağıtım aracına ulaşmıştır.

Kan Nedir?

Kan; atardamar, toplardamar ve kılcal damarlardan oluşan damar mekanizmasının içerisinde dolaşan hayati bir sıvıdır. Bu sıvının dolaşımının durması, kalbin durması anlamına geleceğinden yaşam sona erer. Kan, akıcı plazma, akyuvar, alyuvar ve pulcuklardan oluşan hücrelerden meydana gelmiştir.

Kan ifadesi Türkçe’dir. Ama tıp dilindeki hema ifadesi Latince’dir. Kan bilimiyle ise dilimizde de kullanılan hematoloji ilgilenir. Hücrelerden oluşan kan, dinamik bir sıvıdır ve hayat olduğu sürece vücutta sürekli dolaşım durumundadır.

Kan Grupları Nelerdir?

Kan grupları, kanın içindeki antikorlara göre ayrışan ve kanın vasıflarını açıklayan sınıflandırma biçimidir. Her grubun kendine göre alıcı veya vericisi vardır. A, B, AB ve O (Sıfır) olan 4 kan grubu eksi ve artı olarak toplam 8 ayrı gruba ayrışır. Eksi olana negatif, artı olan pozitif denir. Bu artı ve eksi Rh (erhaş) şeklinde olabiliyor. Ülkemizde en çok bulunan kan grubu A Rh (+) olarak belirlendi. Bu durumun sonucu olarak da en fazla ihtiyaç da bu kan grubunda oluyor.

Özel Gün ve Haftalar

Kan ile ilgili olan bazı başka özel günler de vardır. Bunların başında Kızılay Haftası geliyor. 29 Ekim ile 4 Kasım arasındaki süreç, Kızılay Haftası’dır. Bu haftada Türk Kızılay’ının Ankara Kızılay’da bulunan Genel Merkezi başta olmak üzere tüm il ve ilçelerde de farklı etkinlikler düzenlenir.

Etkinlik kapsamında Türk Kızılayı’nın kuruluş felsefesi, çalışmaları anlatılır. Bu amaçla bilhassa öğrencileri aydınlatmak için okullarda bilgilendirme amaçlı faaliyetler düzenlenir. Bu günlerde ve haftada öğrenciler arasında bilinci artırmak amacıyla kompozisyon ve şiir yazma, okuma yarışmaları da tertip edilmektedir. Yarışmada öğrencilere hediyeler verilmektedir.

Bunun dışında tüm dünyada farkındalık oluşturmak için Dünya Gönüllü Kan Bağışçıları Günü kutlanmaktadır. 14 Haziran’a tekabül eden bu günde ulusal ve uluslar arası birçok kurum, toplumları bilinçlendirmeye çalışmaktadır.

2020 yılında Türk Kızılayı, koronavirüs salgınına karşın 2 milyon 370 bin 912 ünite kan bağışı alarak bu zor dönemde büyük bir başarı yakaladı.

You cannot copy content of this page