Kekik Yağının Faydaları Nelerdir ?

06.10.2021
Kekik Yağının Faydaları Nelerdir ?

KEKİK YAĞI İLE İLGİLİ BİLİNMESİ GEREKENLER

Kekik, yüzyıllardır kullanılan, dünyanın her tarafında kolaylıkla bulunabilen ve sağlık için sayısız faydası bulunan şifalı bir bitkidir. Nane gurubu üyesi olan kekik ülkemizde genellikle baharat olarak tüketilir. Kanser de dahil olmak üzere birçok hastalığa karşı koruyucu olan kekiğin yağ formuda özellikle saç ve cilt sağığı için çok önemlidir. Besin değeri çok yüksektir;

Kekik Yağı Faydaları

Kekik yağının birçok faydası olduğu bilinmektedir. Öncelikle kekik yağı antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bu özelliği sayesinde vucüdun içinde ve dışındaki bakteri gelişimini engeller ve organlarımızdan uzak tutar. Bağışıklık sistemini güçlendirici etkisi vardır. Kronik öksürüğü dindirir, ciğerler, bronşlar ve gırtlakta bulunan enfeksiyonları iyileştirme yeteneğine sahiptir. bunların yanı sıra iltihap ile savaşır, kanserle mücadele eder, sinüsleri açar, doğal antibiyotiktir, mantar önleyicidir, sivilce oluşumunu engeller, kırışıklıkları azaltır, egzama ve sedef hastalığı üzerinde oldukça etkilidir, yanık ve kesiklerin mikrop kapmasını önler, sinek ve böcek ısırıklarının kaşınmasını engeller. Ağızda oluşan mikropların yok edilmesi konusunda kekik yağını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kekik yağının cilt üzerinde de mucizevi etkileri vardır. Ciltteki yara ve lekeleri ortadan kaldırabilirsiniz. Fakat yaranız açık veya iltihaplı durumdaysa mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Kekik Yağı Nasıl Kullanılır?

Öncelikle kekik yağının cildinizde tahrişe sebebiyet vermemesi ve alerji olup olmadığınızı anlamak adına, dirseğinizin kıvrımına küçük dozlarda uygulayarak durumu kontrol edebilirsiniz. Eğer kızarıklık, kaşıntı yada yanma durumu görülürse kullanmayı bırakmalı ve tıbbi yardım almalısınız. Eğer alerjiniz yoksa, pişmiş yemeklerinize birkaç damla damlatabilir ve banyo suyunuza ekleyebilirsiniz. Cildinize direk uygulamak isterseniz de seyreltmeyi düşünmelisin aksi takdirde çok konsantre olacaktır. Seyreltme işlemi için bir çorba kaşığı zeytinyağı yada badem yağının içine 5 damla koyarak cildinize uygulayabilirsiniz.

Kekik Yağı olası Zararları Nelerdir?

Kekik yağının fazla kullanımı karın ağrısı, baş ağrısı ve midede bazı problemlere yol açabilir. Bazı kişilerde kekik yağına hassasiyet durumu da görülebilir. Fakat tüm bu etkiler geçicidir. Bu yan etkiler ile karşılaşmamak adına yapılması gereken en önemi unsur doktor yada uzman kontrolde düzenli kullanımdır. Özellikle hamilelerin ve guatr hastalığı olanların kekik yağı kullanmamaları uzmanlarca söylenmektedir.

YORUMLAR

Bir Yorum Yazın

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

You cannot copy content of this page