Kış lastiği nedir, ne işe yarar? Ne zaman kullanılır? Zorunlu mu?

29.01.2023

Kış lastiği nedir, ne işe yarar? Ne zaman kullanılır? Zorunlu mu?

Kış lastikleri, buzlu, karlı ve sulu karlı yol şartlarında, yol tutuş, hızlanma, durma ve viraj alma açılarından en iyi lastiklerdir. Bu özellikler, kış lastiklerinin, öngörülemeyen kış yollarında, aracın yol tutuşunu sağlamasına yardımcı olur.

Sayet sadece 2 lastiğinizi kış lastiği yapmak gibi bir düşünceniz varsa hemen vazgeçin diyebiliriz. 4 tekerleğe de kış lastiği takmadığınız sürece, aracınız ne olursa olsun karlı ve buzlu zeminlerde, yani yol tutuşun düşük olduğu zeminlerde denge problemi yaşayacaktır.

Islak zeminde aracınızın kayma riski düşer. Yüksek yola tutunma ve yolu kavrama gücü ile daha az kaza yapma riski ve çok daha güvenli bir sürüş sağlar. Kış lastikleri sayesinde ıslak ya da kaygan yollar üzerinde fren mesafesini kısaltır.

Kış lastikleri, yağışlı ve soğuk havalarda otomobilin yol tutuşunu maksimum düzeyde tutabilmek için tasarlanmaktadır. Üretiminde kullanılan kauçuk malzemenin daha yumuşak olması nedeniyle lastikler daha esnek bir yapıya sahip olur ve aracın yol tutuşunu arttırır.

Yük ve yolcu taşımacılığı yapanlar dışındaki hususi araçlar için uygulama zorunlu değil ancak can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kış şartlarında tüm araçlarda kış lastiği kullanılması önem taşıyor.

You cannot copy content of this page